Włosy na piersiach – czy włoski na piersiach są powodem do niepokoju?

Problem z nadmiernym owłosieniem ciała może się nasilić w okresie dynamicznych hormonalnych zmian w organizmie. Może wystąpić w ciąży, czy okresie dojrzewania. Warto także sprawdzić, czy w rodzinie zdarzały się takie przypadki. Często hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie w miejscach, które zazwyczaj nie jest porośnięte grubym włosem, ma podłoże genetyczne. Domowe sposoby usuwania owłosienia klatki piersiowej mogą potęgować problem, dlatego warto dowiedzieć się jak bezpiecznie depilować skórę, aby była zdrowa i wolna od niechcianych włosów. 

Włosy na piersiach

Kolor i grubość włosa jest zależna od naszych genetycznych uwarunkowań. Nie ma reguły, każdy z nas ma inny fototyp, różnimy się odcieniem skóry i kolorem owłosienia. Meszek, czyli krótkie, jasne i bardzo delikatne włoski na klatce piersiowej występuje u kobiet bardzo często i jeśli nie jest widoczny, nie stanowi odstępstwa od normy. Problemy pojawiają się, gdy włosy są grubsze, długie lub bardzo gęste i ciemne. Nie jest to rzadkie zjawisko. Jakie są przyczyny występowania długich i ciemnych włosów na klatce piersiowej? 

Przyczyny nadmiernego owłosienia klatki piersiowej u kobiet

Nadmierne owłosienie piersi u kobiet jest częstym zjawiskiem. Należy pamiętać, że to od kobiety zależy, czy owłosienie jest dla niej problematyczne, czy stanowi po prostu jej typ urody. Wskazana jest jednak czujność, ponieważ nagłe wystąpienie długich, ciemnych i grubych włosów na klatce piersiowej może być sygnałem, że w organizmie zaszły zmiany, które należy skonsultować z lekarzem.

Niestety taka przypadłość może pojawić się nagle i dotknąć osoby, które wcześniej nie miały skłonności do nadmiernego owłosienia. Może pojawić się w wyniku leczenia lub zmian hormonalnych w ciele, często obserwowane jest także jego podłoże genetyczne i dziedziczny mechanizm powstawania. Nie ma ograniczeń wiekowych, może występować w okresie dojrzewania i hormonalnych burz w organizmie, zdarza się także w wieku dojrzałym. 

Zobacz także  Jak golić pachy, aby były gładkie?

Duża skala problemu może być objawem hirsutyzmu i jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i leczenia. Niezależnie od podłoża powstania problemu uporczywe owłosienie twarzy wpływa na komfort i może powodować obniżenie nastroju oraz zaniżenie poczucia własnej wartości. Warto udać się na konsultację do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, aby wykwalifikowany personel doradził,odpowiedział na wszystkie nurtujące pytania i doradził metodę depilacji dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. 

Kobieta z ręką na nogach

Czy włosy na piersiach odrastają? – depilacja w domu

Depilacja domowymi sposobami może wydawać się szybkim i tanim rozwiązaniem, w niektórych przypadkach trzeba zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze zwróćmy uwagę na dotychczasowe reakcje ciała. Czy w przeszłości zdarzały się reakcje uczuleniowe? Mogą się one objawiać zaczerwienieniem, swędzeniem, krostkami, a nawet ropnymi zmianami. Ostrzegawcze światełko powinno się także zapalić, jeśli nasz skóra reaguje alergicznie na kontakt nowymi kosmetykami. W takich przypadkach należy zwrócić się o pomoc do eksperta, czyli profesjonalnej kosmetyczki, która dzięki doświadczeniu i odpowiedniemu przeszkoleniu pomoże nam dobrać najlepszą metodę depilacji. 

Miejsca, które są odkryte i wyeksponowane na słońce, należy chronić przed podrażnieniami, dlatego depilacja klatki piersiowej i dekoltu należy do stref, którym powinno się poświęcić wiele uwagi i czasu. 

Depilacja maszynką do golenia nie wchodzi w tych miejscach w grę, ponieważ włosy odrosną jeszcze silniejsze i grubsze, a ich sztywne i ostre zakończenia będą łatwo wyczuwalne i zamiast rozwiązać problem, mogą powodować jeszcze większy dyskomfort. 

Depilacja woskiem owłosienia klatki piersiowej

Warta polecenia jest depilacja ciepłym woskiem. Ta metoda zapewnia natychmiastowy efekt i jest w pełni bezpieczna nawet na najbardziej wrażliwych partiach ciała i polecana osobom w każdym wieku, także nastolatkom i kobietom w ciąży. 

Depilacja woskiem daje od 3 do 5 tygodni wolności od niechcianego owłosienia. W tym czasie skóra jest perfekcyjnie gładka, bez czarnych punktów pod skórą, jak w przypadku golenia maszynką. Rozgrzany wosk dociera głęboko i usuwa włos wraz z korzeniem. Usunięcie owłosienia wraz z cebulkami powoduje, że odrastanie trwa długo, a włosy stają się stopniowo coraz rzadsze i cieńsze, dlatego zalecamy stosowanie zabiegu regularnie.  

Zobacz także  Depilacja nóg - poznaj sposób na gładkie nogi!

Fotodepilacja metodą SHR-IPL

Jak pozbyć się problemu na zawsze? Rozwiązanie przynosi fotodepilacja. Polega na emisji szybkich błysków emitowanych przez głowicę SHR-IPL, która przesuwa się po skórze, przekazując ciepło do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje podgrzanie głębszych warstw skóry oraz zniszczenie mieszków włosowych. Dla uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia potrzeba od 7 do 10 zabiegów oraz kilku zabiegów utrwalających. Zabiegi wykonuje się, zachowując odstęp kilku tygodni. 

Aby przyspieszyć efekt depilacji, należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych. Nawilżona i odmłodzona złuszczaniem skóra jest bardziej podatna na zabiegi depilacji polegającej na przenikaniu i penetracji światłem głębszych warstw skóry.