Jak się przygotować do fotodepilacji?

Aby zabieg fototerapii był maksymalnie skuteczny, ważne jest odpowiednie przygotowanie, określenie ewentualnych przeciwwskazań oraz pielęgnacja skóry po zabiegu. Zobaczmy, co powinnyśmy wiedzieć, decydując się na walkę z niechcianym owłosieniem, przebarwieniami lub pajączkami za pomocą przyjemnej metody fototerapii. Sprawdź, jak się przygotować do fotodepilacji.

Przeciwskazania do fotodepilacji

Fotodepilacja to zabieg oddziałujący na nasz organizm, jednak określa się go jako mało inwazyjny, więc bezpieczny i efektywny. Przed każdym zabiegiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, mający na celu wykluczenie przeciwwskazań. Każda klientka (lub klient – z fotodepilacji korzysta już coraz więcej mężczyzn) przed zabiegiem wypełnia kartę klienta, w której dokładnie opisaliśmy przeciwwskazania bezwzględne, czyli takie, które wykluczają przeprowadzenie depilacji (np. nowotwór, ciąża, problemy z krążeniem, cukrzyca) i względne, dotyczące tylko wybranej okolicy ciała lub wymagające zebrania dodatkowych informacji.

 

Trwała depilacja ipl DepilConcept

Przygotowanie do fotodepilacji

Aby właściwie przygotować się do trwałej depilacji, powinnyśmy już na 2-4 tygodnie przez zabiegiem zapomnieć o wystawianiu skóry na działanie promieni słonecznych. Opalenizna oznacza gorsze efekty zabiegu, zwiększenie ryzyka powstania podrażnień i przebarwień, a także utrudnienie identyfikacji właściwego fototypu skóry, co jest kluczowe dla dobrania odpowiednich parametrów urządzenia i siły zabiegu.

W tym miejscu warto bliżej przyjrzeć się klasyfikacji fototypów skóry, stworzonej przez amerykańskiego lekarza – dra Thomasa B. Fitzpatricka. Poniższa tabelka pokazuje zależność: pomiędzy odcieniem skóry, a reakcją na światło słoneczne. Analizując te dwa parametry, możemy określić fototyp skóry i dzięki temu bezpiecznie oraz efektywnie dobrać dla każdego klienta idealne parametry zabiegu.

Fototyp skóryWygląd skóryCharakterystyka reakcji na światło słoneczne
Iblada, bardzo jasna, włosy blond lub rude, niebieskie oczy, piegizawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala
IIblada, jasna skóra, włosy rude lub blond, oczy niebieskie, piwne lub zielonezwykle ulega poparzeniom, trudno się opala
IIIkremowa jasna skóra, dowolny kolor oczu i włosów, często spotykany typczasem występują lekkie oparzenia, opala się równomiernie
IVskóra brązowa, typowa dla rasy śródziemnomorskiejrzadko ulega poparzeniom, łatwo się opala
Vciemnobrązowa skóra, typ środkowo-wschodnibardzo rzadko ulega poparzeniom, łatwo się opala
VIczarna skóranigdy nie ulega poparzeniom, bardzo łatwo się opala

Ograniczenie opalania dotyczy zarówno kąpieli słonecznych, jak i opalania na solarium oraz stosowania samoopalaczy. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania wszelkich substancji uwrażliwiających skórę na działanie światła, takich jak niektóre składniki kosmetyków i leki:

  • składniki perfum: piżmo ambretowe, 6-metylokumaryna
  • olejki eteryczne: bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy, waniliowy oraz olejki cytrusów,
  • inne składniki kosmetyków: pochodne witaminy A, pochodne kwasu salicylowego,
  • surowce roślinne: dziurawiec, arcydzięgiel, nagietek, seler, pietruszka,
  • leki: przeciwcukrzycowe, moczopędne, sulfonamidy, dziegcie, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe, niektóre hormony (HTZ), antybiotyki i leki przeciwzapalne.

W celu zapewnienia pełnej ochrony, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (minimum  SPF 30) oraz nakrycie głowy lub dłuższe rękawy lub nogawki.

Kolejnym ważnym etapem jest wyeliminowanie metod depilacji, które wiążą się z usuwaniem cebulek włosowych. Na około miesiąc przed fotodepilacją nie powinniśmy korzystać z depilacji woskiem, pastą cukrową, depilatorem oraz nitkowania. Najbezpieczniejszą metodą, która gwarantuje nam uzyskanie maksymalnych efektów fotodepilacji jest zwykła maszynka do golenia. Dla osób, które do tej pory usuwały włoski przy pomocy wosku lub depilatora, powrót do zapomnianej maszynki może okazać się nieco uciążliwy, pamiętajmy jednak, że za kilka tygodni rozpoczniemy efektywne zabiegi, które znacznie ograniczą nasze problemy z niechcianym owłosieniem.

Na około 3 tygodnie przed wizytą powinniśmy zrezygnować z wszelkich zabiegów drażniących skórę, takich jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy mechaniczne oraz z kąpieli w mocno chlorowanej wodzie. Wszystkie te zalecenia dotyczą oczywiście okolicy, w której wykonywany będzie zabieg, czyli np. jeśli wykonujemy mikrodermabrazję twarzy, nie ma żadnych przeszkód, aby nawet tego samego dnia poddać się fotodepilacji nóg czy bikini. Nie możemy już jednak wykonać zabiegu depilacji wąsika. Dwa – trzy dni przed wizytą w salonie należy ogolić włosy maszynką. Dzięki temu  w dniu zabiegu uzyskamy najbardziej optymalną dla fotodepilacji długość włosa, czyli ok. 1 mm – włos wyczuwalny w dotyku. Pamiętajmy również o odpowiednim nawilżeniu – wszystkim klientom zalecamy w tym okresie wypijanie dużej ilości wody.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment! W dniu zabiegu najlepiej nie nakładać na skórę poddawaną zabiegowi żadnych preparatów kosmetycznych. Powinnyśmy założyć wygodne, luźne ubranie, tak aby skóra nie była dodatkowo obciążona obcisłym strojem. Kosmetyczka wykonująca zabieg zabezpieczy większe znamiona i pieprzyki oraz poprosi o nałożenie ochronnych okularów. Przed pierwszym zabiegiem, na małym obszarze skóry często przeprowadzamy próbę uczuleniową. Jeśli po kilku minutach wszystko jest  w porządku – bez obaw możemy zacząć likwidować włoski!

 

Komfortowa depilacja woskiem DepilConcept

 

 

Pielęgnacja skóry po zabiegu fotodepilacji

Wszystkie zalecenia odnoszące się do przygotowania skóry przed zabiegiem obowiązują nas również po depilacji. Jeśli przeprowadzamy całą serię zabiegów, najlepiej cały czas stosować się do wspomnianych wyżej wskazówek. Szczególnie ważna w tym okresie jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym i stosowanie specjalnego żelu łagodzącego, dostępnego w salonach DepilConcept. Kilka dni po fotodepilacji zalecamy nie stosować własnych balsamów i kremów – niektóre z nich mogą zawierać substancje drażniące, które zaburzą prawidłowy proces regeneracji skóry. Kosmetyki antycellulitowe i wyszczuplające omijamy szczególnie szerokim łukiem (oczywiście tylko wtedy, kiedy stosujemy je w tych samych miejscach, w których została wykonana fotodepilacja).

 

Po upływie 10-15 dni od pierwszego zabiegu zaczniemy obserwować stopniowe wypadanie włosów. Nie należy denerwować się, że włoski nie wypadają od razu po przeprowadzeniu fotodepilacji – skóra musi zakończyć wszystkie procesy eliminacji uszkodzonej cebulki, a włos wysunąć się z mieszka na powierzchnie skóry. Wyrywanie włosków jest w tym okresie całkowicie zabronione, jedyną bezpieczną metodą jest golenie. Pamiętajmy jednak, że dłuższy włos szybciej wysunie się z mieszka zahaczając o spodnie lub rajstopy. Jeśli każdego dnia będziemy skracać włosy maszynką, znacznie utrudnimy im to zadanie i dłużej będziemy czekać na uwidocznienie się efektów zabiegu.

 

 

Depilacja ipl shr in motion laserowa depilconcept

 

Po pierwszej fotodepilacji

Po pierwszej fotodepilacji stracimy statystycznie około 20-30% włosków. Zaobserwujemy przerzedzenie lub nawet powstanie czystych plam na skórze. Kolejne 6-7 zabiegów przeprowadzamy w około miesięcznych odstępach. Po zakończeniu całego cyklu pozostaje nam jedynie raz na 6-12 miesięcy zgłaszać się na wizyty podtrzymujące, pozwalające uszkodzić pojedyncze cebulki, które w tym czasie się zregenerują (regeneracja niektórych cebulek nie jest regułą, ale mając na uwadze złożoność naszego organizmu nie możemy całkowicie wyeliminować takiej możliwości). Przestrzeganie takiego schematu zabiegowego zazwyczaj pozwala bardzo długo cieszyć się naturalnie gładką skórą.

Pamiętajmy, że trwała redukcja owłosienia związana jest z regularnym uczęszczaniem na serię zabiegów, trwającą kilka miesięcy. Ostateczny efekt zabiegów zależy w dużej mierze od cierpliwego i konsekwentnego postępowania, w którym wspieramy nasze klientki. Należy również pamiętać, że organizm każdego z nas reaguje indywidualnie i tak jak część klientek kończy swoją serię zabiegów po siedmiu wizytach, tak część potrzebuje większej ich liczby do uzyskania zadowalającego efektu (np. 12-15 zabiegów). Uzbrojone w wiedzę i chęć możemy przystąpić do walki z niechcianym owłosieniem!

 

 

Depilacja woskiem depilconcept

 

 

Naturalne kosmetyki Concept Plus DepilConcept

Jak się przygotować do fotodepilacji?
3.1 / (105) 105 głosowało