Depilacja IPL – co to jest? zastosowanie i skuteczność

Zabiegi trwałej redukcji owłosienia często kojarzone są wyłącznie ze stosowaniem lasera. Właśnie stąd powszechne, że IPL również zaliczane jest do tej grupy. Chociaż zasada działania obu technik jest bardzo podobna, to depilacja IPL dla wielu osób okazuje się znacznie bardziej komfortowa. Dowiedzmy się co: Co to jest IPL, jakie ma zastosowanie oraz jaka metoda depilacji jest lepsza: IPL czy laser?

Co to jest Depilacja IPL?

Kluczowe jest uświadomienie sobie, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów emitującego je urządzenia wywiera zupełnie różny wpływ na nasz organizm. Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą – selektywną, ponieważ urządzenie „wie” co ma zniszczyć. Niezwykle istotne są także przerwy pomiędzy impulsami, które emitujemy do cebulki włosowej. Odpowiednie ustawienie aparatu pozwala skórze „odpocząć” i pozbyć się min. 50% energii każdego strzału. Dzięki temu zabieg Depilacji IPL jest bezpieczny – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry.

Jak działa depilacja IPL?

Depilacja IPL (Intense Pulsed Light) to nowoczesna metoda usuwania włosków, która zdobyła popularność dzięki swojej skuteczności i komfortowi. Proces ten polega na wykorzystaniu intensywnie pulsującego światła do niszczenia mieszków włosowych, co prowadzi do długotrwałej redukcji owłosienia.

Oto, jak działa depilacja IPL:

 1. Emisja światła – urządzenie IPL emituje szerokie spektrum światła, które jest dostarczane do skóry za pomocą specjalnej lampy błyskowej. Światło to jest pochłaniane przez melaninę – pigment znajdujący się we włosach.
 2. Przekształcanie energii – gdy światło dociera do mieszka włosowego, energia świetlna przekształca się w ciepło. To ciepło jest wystarczająco intensywne, aby uszkodzić strukturę mieszka włosowego bez uszkodzenia otaczającej skóry.
 3. Uszkodzenie mieszka włosowego – ciepło niszczy komórki odpowiedzialne za wzrost włosa, co prowadzi do jego osłabienia i wypadnięcia. Z czasem, przy regularnych zabiegach, mieszki włosowe są na tyle uszkodzone, że włosy przestają rosnąć.
 4. Bezpieczeństwo i komfort – nowoczesne urządzenia IPL są wyposażone w systemy chłodzenia oraz filtry UV, które chronią skórę przed przegrzaniem i zapewniają komfort podczas zabiegu. Zabiegi IPL są mniej bolesne w porównaniu do tradycyjnej depilacji woskiem czy laserem.
 5. Efektywność – aby osiągnąć optymalne rezultaty, konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów w odstępach kilku tygodni. Wynika to z faktu, że włosy rosną w różnych fazach cyklu, a IPL jest najbardziej skuteczny w fazie wzrostu.
 6. Zastosowanie – IPL może być stosowane na różnych partiach ciała, w tym na twarzy, nogach, ramionach, pachach oraz w okolicach bikini. Jest to uniwersalna metoda odpowiednia dla wielu typów skóry i kolorów włosów, choć najlepsze efekty uzyskuje się przy ciemniejszych włosach i jaśniejszej skórze.

Depilacja IPL jest ceniona za swoją zdolność do redukcji owłosienia na długi czas, co pozwala cieszyć się gładką skórą bez konieczności częstego golenia czy woskowania. Przed rozpoczęciem zabiegów warto skonsultować się z profesjonalistą, aby ocenić, czy ta metoda jest odpowiednia dla Twojego typu skóry i włosów.

Jakie są zalety depilacji IPL?

Depilacja IPL (Intense Pulsed Light) zyskała na popularności dzięki swojej skuteczności i komfortowi. Oferuje wiele korzyści, które sprawiają, że jest atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących długotrwałych efektów usuwania owłosienia.

Zalety depilacji IPL:

 • Długotrwałe efekty – IPL skutecznie redukuje ilość włosków, zapewniając gładką skórę na długi czas.
 • Mniejszy dyskomfort – zabiegi IPL są mniej bolesne w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak woskowanie czy depilacja laserowa.
 • Uniwersalność – może być stosowana na różnych partiach ciała, w tym na twarzy, nogach, ramionach, pachach oraz w okolicach bikini.
 • Zmniejszenie wrastających włosków – regularne stosowanie IPL pomaga redukować problem wrastających włosków, co jest częste przy innych metodach depilacji.
 • Szybkość zabiegów – sesje IPL są relatywnie szybkie, co pozwala na wygodne włączenie ich do harmonogramu.
 • Bezpieczeństwo – nowoczesne urządzenia IPL są wyposażone w systemy chłodzenia oraz filtry UV, które chronią skórę przed przegrzaniem i uszkodzeniami.
Zobacz także  Wrastające włoski bikini - jak sobie poradzić?

Jak wygląda zabieg z użyciem urządzenia IPL?

Istnieje wiele typów sprzętu stosowanego w zabiegach trwałej redukcji owłosienia, kilkanaście typów laserów oraz urządzenia, które chociaż działają na bardzo podobnej zasadzie, laserami nie są. Mowa o wspomnianym przed chwilą IPL, z angielskiego – Intense Pulsed Light, czyli intensywnym pulsacyjnym źródle światła. Światło IPL w przeciwieństwie do lasera to wiązka promieni o różnej długości fali, dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Innowacją metody IPL jest wysoka skuteczność usuwania jasnych i rudych włosów, co jest częstym problemem w przypadku stosowania laserów. 

W sieci DepilConcept zabiegi trwałej depilacji wykonywane są z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii IPL z systemem Super Hair Removal (SHR) In Motion.

Fotodepilacja SHR zawdzięcza swoją skuteczność zasadzie stopniowego podgrzewania mieszka włosowego za pomocą wielu nakładających się impulsów. Zabieg charakteryzuje sposób wykonania tj. In Motion, czyli „w ruchu”. Każdy impuls ma jednostkowo niską energię w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, dostarczenia jej wystarczającej łącznej energii potrzebnej do uszkodzenia mieszka włosowego.

Jaka jest skuteczność depilacji IPL?

Technologia IPL – SHR wykorzystuje system In Motion – w ruchu, dzięki któremu zabiegi są wyjątkowo szybkie i komfortowe. Podczas emisji szybkich błysków głowicę SHR przesuwa się po skórze, przekazując ciepło do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje podgrzanie głębszych warstw skóry, a co za tym idzie – niszczenie mieszków włosowych. Dla uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia potrzeba minimum od 7 do 10 zabiegów oraz kilku zabiegów utrwalających. Co ważne, według opinii klientek depilacja IPL – SHR, przy utrzymaniu porównywalnej skuteczności do lasera, jest bezbolesna. 

Dzięki systemowi In Motion możemy niszczyć również jasne włosy. To przełom w technologii trwałych metod depilacji! Dotychczas efekty uzyskiwane na włosach jasnych czy rudych były wysoce niezadowalające. 

Jakie są przeciwwskazania do depilacji IPL?

Zabiegi przeprowadzane przy użyciu IPL są bardzo bezpieczne i nie niosą wysokiego ryzyka powstawania podrażnień. U każdej klientki, musimy jednak wykluczyć pewne przeciwwskazania. 

Przeciwwskazania bezwzględne do depilacji IPL

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu trwałej depilacji SHR – IPL są: 

 • nowotwory skóry i/lub innych narządów – przy wszystkich chorobach nowotworowych należy powstrzymać się od wykonywania zabiegów IPL;
 • duże, szybko rosnące zmiany barwnikowe – chyba że dermatolog wykluczył czerniaka i wyraził zgodę na zabieg;
 • choroby tkanki łącznej, czyli kolagenozy; 
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych keloidów – blizny przerostowe, czyli mocno wyniosłe ponad powierzchnię skóry;
 • padaczka (epilepsja) – błyski światła podczas zabiegu mogą wywołać atakpadaczki;
 • porfirie; 
 • fotodermatozy – grupa chorób wywoływanych przez światło słoneczne;
 • nadwrażliwość na światło słoneczne –  zaczerwienienie, pokrzywka, pieczenie lub poparzenie nawet po krótkiej ekspozycji na światło słoneczne;
 • ciąża – w związku z brakiem badań na temat bezpieczeństwa stosowania IPL u kobiet ciężarnych nie wolno wykonywać zabiegów w tym okresie;
 • aktywna opryszczka – bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegów na twarzy; 
 • uszkodzenia skóry i wypryski w miejscu przeprowadzania zabiegu – rany, wysypki niewiadomego pochodzenia, zaczerwienienia lub obrzęki;
 • metalowe protezy i implanty w miejscu przeprowadzania zabiegu – okolice te należy przykryć białym wacikiem i zachować margines bezpieczeństwa strzału; 
 • rozrusznik serca – wyłącznie za zgoda lekarską można zdecydować się na wykonanie zabiegu klientowi z rozrusznikiem serca; 

Przeciwwskazania względne do depilacji IPL

Istnieją także względne ograniczenia do wykonywania zabiegu trwałej depilacji SHR In Motion, co oznacza, że zabieg może być wykonywany pod pewnymi warunkami. Każda klientka traktowana jest indywidualnie. Przed zabiegiem prowadzona jest rozmowa, w czasie której doprecyzowane są warunki, przebieg oraz ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji. 

 • występowanie czerniaka w rodzinie;
 • skłonność do powstawania naczyniaków;
 • żylaki; 
 • cukrzyca; 
 • bielactwo; 
 • łuszczyca; 
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew; 
 • przyjmowanie leków hormonalnych; 
 • przyjmowanie substancji fotouczulających – jeśli klientka zażywa leki należy przed zabiegiem sprawdzić, czy nie zawierają substancji fotouczulających. Jeżeli jest podejrzenie, że lek może uczulać należy zgłosić się na zabieg po ok. 2 tygodniach po zakończeniu kuracji;
 • karmienie piersią; 
 • aktywne infekcje; 
 • wiek poniżej 18 roku życia – po 13-16 roku życia zabieg możliwy z pisemną zgodą rodziców; 
 • świeża lub intensywna opalenizna; 
 • inwazyjne zabiegi kosmetyczne takie jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja i inne inwazyjne zabiegi podrażniające skórę. W efekcie tych zabiegów skóra  staje się podatna na poparzenia, dlatego należy zachować odstęp od 1-3 tygodni, w zależności od stopnia inwazyjności zabiegu; 
 • depilacja woskiem przeprowadzana w miejscu wykonania zabiegu – rezygnację z woskowania zalecamy na 4 tygodni przed zabiegiem i przez cały czas trwania serii. 
Zobacz także  Ciemne plamy pod pachami - czym są i co oznaczają?

Sposób działania – IPL a laser

Kolejna różnica dotyczy czasu i sposobu przeprowadzania zabiegu. Depilacja laserowa, ze względu na fakt, że do każdego włoska musimy „strzelać” osobno, zajmuje bardzo dużo czasu. Pozbywając się włosów przy pomocy IPL naświetlamy znacznie większe  obszary skóry, dzięki czemu zdecydowanie  skracamy zabieg. Takie pojedyncze strzały lasera często wywołują u klientek nieprzyjemne odczucia, a w wielu przypadkach nawet bolesność. Wystarczy wyobrazić sobie, że po serii zabiegów laserowych skóra często wymaga takiej pielęgnacji jak po poparzeniu. IPL oddziałuje całą wiązką promieni, co znacznie ogranicza, a najczęściej nawet całkowicie eliminuje uczucie dyskomfortu. Ze względu na mniej inwazyjne działanie IPL pozwala również ograniczyć podrażnienia po zabiegu. Właśnie dlatego metoda doskonale sprawdza się u osób ze skłonnością do podrażnień, pękania naczynek i wrastania włosów.

Ostatecznym argumentem dla wszystkich, którzy nie są jeszcze przekonani o wyższości depilacji metodą IPL nad laserem są kwestie ekonomiczne. Seria zabiegów wykonywanych przy pomocy IPL jest nawet kilka razy tańsza niż podobna seria w gabinetach pracujących na tradycyjnych laserach.

Poniższa tabela zawiera szczegółowe porównanie obu metod:

DziałanieIPL z technologią SHR in MotionLaser
mechanizm działaniaspektrum fal o różnych długościach i w różnych kierunkach wiązka o jednej długości fali
rodzaj usuwanych włosów (kolor, karnacja) możemy usuwać włosy rosnące na różnych głębokościach i u osób o różnych karnacjach skuteczny przy bardzo jasnej skórze i ciemnych włosach
odczucia podczas przeprowadzania zabiegu bezbolesne występuje znaczny dyskomfort oraz bolesność
typ skóry/dolegliwości po zabiegu bezpieczny dla skóry wrażliwej i naczynkowej powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, a czasami nawet poparzenia
czas przeprowadzania zabiegu krótki czas - naświetlane są kolejne fragmenty skóry, np. pachy – 5 min., bikini – 15 min. długi czas – każdy włos wymaga osobnego impulsu świetlnego, np. pachy 30-40 min, bikini ok 1 godz.
koszt depilacji kilkakrotnie niższy od lasera kilkakrotnie wyższy od IPL
ilość zabiegów większa (7-10) mniejsza (4-7)

Czy po depilacji IPL odrastają włosy?

Po serii zabiegów depilacji IPL włosy odrastają znacznie wolniej, a ich ilość i grubość są wyraźnie zredukowane. Jednakże nie można mówić o całkowitej i trwałej eliminacji owłosienia. Włoski mogą odrastać, ale zazwyczaj są one dużo cieńsze, jaśniejsze i mniej widoczne niż przed zabiegami. Aby utrzymać efekty depilacji IPL, konieczne mogą być zabiegi przypominające co kilka miesięcy lub raz do roku, w zależności od indywidualnych cech i tempa odrostu włosów. Warto pamiętać, że skuteczność IPL jest najwyższa przy włosach ciemnych i skórze jasnej, dlatego rezultaty mogą się różnić w zależności od koloru i grubości włosów oraz odcienia skóry. Regularne stosowanie zabiegów IPL prowadzi do długotrwałej redukcji owłosienia, zapewniając gładką skórę przez dłuższy czas.

 

Promocja DepilConcept

TYLKO TERAZ: BEZBOLESNA I TRWAŁA DEPILACJA SHR IN MOTION TYLKO ZA 39 ZŁ!DEPILCONCEPT CTA