Ranking: najlepsza metoda depilacji – skuteczność i koszty!

Ile kobiet, tyle zdań na temat sposobów walki z niechcianym owłosieniem. Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości i wybrać obiektywnie najbardziej skuteczną i najtańszą metodę, dokonaliśmy małego zestawienia. Wyniki bardzo nas zaskoczyły… Mamy już niekwestionowanego zwycięzcę!

Sprawdziliśmy, jakie koszty generują poszczególne sposoby usuwania włosków na przestrzeni 5 lat naszego życia – skupiliśmy się na łydkach – jednej z najczęściej depilowanych części ciała i jednocześnie tej, która zabiera nam najwięcej czasu. Ocenialiśmy w skali od 1 do 5. Oczywiście wszystkie ceny i czasy stosowania podane w naszym zestawieniu są orientacyjne i uśrednione. Ciężko uzyskać precyzyjne informacje, jeśli na naszym rynku znajdują się dziesiątki tysięcy produktów i usług związanych z usuwaniem włosków. Staraliśmy się jednak być jak najbardziej precyzyjni.

Golenie maszynką

Główną zaletą usuwania włosków przy pomocy maszynki jest łatwa dostępność. Zabieg możemy wykonać w domu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Kiedy jednak policzymy, ile przez całe życie wydajemy na maszynki i pianki do golenia, kwota może doprowadzić nas do zawrotów głowy! Zdecydowaną wadą golenia, jest bardzo niska skuteczność i konieczność ciągłego powtarzania, które zabiera nam całą masę czasu.

 • skuteczność – bardzo niska, trzeba powtarzać co 2-3 dni lub nawet codziennie – 1pkt.
 • działania niepożądane – częste podrażnienia, wrastanie włosków i zapalenie mieszków, skóra nie jest gładka nawet bezpośrednio po zabiegu – 2 pkt.
 • odczucia podczas zabiegu – zabieg jest w miarę komfortowy, ewentualne ryzyko zacięcia się i konieczność gimnastyki pod prysznicem – 5pkt.
 • koszt – tanie maszynki jednorazowe chociażby ze względów higienicznych należy wymieniać często, poza tym szybko się tępią… przyjmijmy, że jedna maszynka za 5 zł starcza nam na tydzień + pianka do golenia za 15 zł na miesiąc – w skali 5 lat daje to wydatek rzędu 2200 zł – 3pkt.
 • czas – ogolenie łydek zazwyczaj zajmuje ok 5-10 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 5475 min, czyli 91 h i 15 min) – 5pkt.

Kremy do depilacji

Kremy do depilacji to już stosunkowo stary, ale mimo wszystko mało popularny wynalazek. Dlaczego? Depilacja kremem u większości osób nie daje zadowalających rezultatów, a przy tym jest mimo wszystko dość uciążliwa. Zdecydowanym plusem są koszty.

 • skuteczność – jeśli włoski reagują na krem skuteczność jest porównywalna z woskiem, niestety większość osób ma zbyt grube włosy, żeby korzystać z tej metody – dlatego przyznajemy 1pkt,
 • działania niepożądane – możliwość podrażnień skóry, wrastanie włosków i zapalenie mieszków – 2pkt,
 • odczucia podczas zabiegu – oprócz nieprzyjemnego zapachu zabieg przebiega komfortowo – 5pkt,
 • koszt – jedna tubka to ok 15 zł., na ile starcza to zależy od pojemności, przyjmijmy że 3 razy, nogi depilujemy co 2 tyg. – koszt 650 zł – 5pkt,
 • czas – ok. 15 min(w skali 5 lat jest to w sumie: 1950 min, czyli 32 h i 30 min)  – 4pkt.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to zdecydowanie najpopularniejsza wśród „chwilowo” skutecznych metod walki z niechcianym owłosieniem. Chociaż wymaga regularnych wizyt u kosmetyczki, to pozwala nam zapomnieć o włoskach na ok. 2-3 tygodnie. Główną wadą woskowania są ogromne koszty i spory ból, który towarzyszy usuwaniu włosków. Kolejny problem  – zabieg jest niewskazany u osób ze skórą wrażliwą i naczynkową.

 • skuteczność – bardzo duża, jeśli włoski są długie, zabieg powtarzamy co 2-3 tyg. – no właśnie powtarzamy… dlatego dajemy  3pkt,
 • działania niepożądane – podobnie jak w powyższych metodach, dodatkowo: w wyniku, podgrzania skóry i ciągnięcia jej podczas odrywania wosku możemy uszkodzić naczynka, skóra przez kilkanaście godzin boli i piecze – 1pkt,
 • odczucia podczas zabiegu – ból, ból i jeszcze raz ból – 1pkt,
 • koszt – ok.60 zł co ok. 3 tygodnie – po 5 latach wychodzi aż 5200 zł– 1pkt,
 • czas – ok. 30 min. (w skali 5 lat jest to w sumie: 3120 min, czyli 52 h) – 3pkt.

Depilacja laserem

Depilacja laserowa to jedna z dwóch naprawdę skutecznych metod trwałego usuwania włosków. Chociaż efekty są doskonałe, niesie ona za sobą sporo niedogodności, min. ryzyko podrażnień, długi czas wykonywania zabiegu no i przede wszystkim ogromne koszty, czyniące tą metodę praktycznie niedostępna dla większości kobiet.

 • skuteczność – bardzo wysoka, potrzebujemy 4-7 zabiegów + 2 podtrzymujące – w zależności od zastosowanego lasera – 5pkt,
 • działania niepożądane – często zdarzają się podrażnienia, oparzenia, przebarwienia a nawet blizny, osoby ze skłonnością do pękania naczynek nie powinny stosować tej metody – 2pkt,
 • odczucia podczas zabiegu – zabieg często jest bolesny – 3pkt,
 • koszt – w zależności od zastosowanego lasera zabieg kosztuje ok.  500 zł, czyli seria 6,5 (średnio) zabiegów + 2 podtrzymujące to koszt 4250 zł – 2pkt,
 • czas – strzelamy do każdego włosa osobno, dlatego czas jest dłuższy – ok. 1 godziny (w skali 5 lat jest to w sumie: 510 min, czyli 8 h i 30 min) – 2pkt.

Depilacja IPL

Depilacja IPL to alternatywa dla depilacji laserowej. Znacznie tańsza, szybsza i bezpieczniejsza. Jedyna niedogodność to konieczność wykonania większej ilości zabiegów niż w przypadku lasera.

 • skuteczność – dla uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia zazwyczaj potrzeba 7-10 zabiegów + coroczne podtrzymujące (dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy 8,5 zabiegu) – 4pkt,
 • działania niepożądane – jeśli stosujemy się do zaleceń ta metoda nie generuje żadnych problemów – 5pkt,
 • odczucia podczas zabiegu – zabieg jest bezbolesny – 5pkt,
 • koszt – 8,5 zabiegu (jedna łydka z kolanem to 65 zł) + 4 podtrzymujące daje nam kwotę 1625 zł – 4pkt,
 • czas – ok. 30 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 375 min, czyli 6 h i 15 min) – 3pkt.

Poniższa tabelka prezentuje podsumowanie wszystkich naszych wyliczeń (cyfry na czerwono to punktacja, którą przyznaliśmy każdej metodzie):

porada3

Jak widać bezapelacyjnie wygrywa depilacja przy pomocy urządzenia IPL DepilConcept. W skali 5 lat jest stosunkowo tania (zajęła drugie miejsce, zaraz po kremach do depilacji) i daje efekty porównywalne do lasera, przy znacznie mniejszym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Dla wszystkich, którzy sądzą, że golenie maszynką jest najszybszą metodą usuwania włosków mamy smutną wiadomość. W skali 5 lat ta metoda jest zdecydowanie na ostatnim miejscu – zajmuje nam nawet 4 doby naszego życia!

Poniższy wykres obrazuje ostateczną punktację, jaką uzyskały poszczególne metody usuwania owłosienia.

porada5

Ranking: najlepsza metoda depilacji – skuteczność i koszty!
2.8 / (17) 17 głosowało