Dermografizm – przyczyny, objawy, czy stanowi przeszkodę w depilacji?

Dermografizm, zwany inaczej pokrzywką dermograficzną, jest popularną odmianą pokrzywki, gdzie zmiany skórny wywołuje zwykły dotyk. W takim przypadku dobranie zabiegów pielęgnacyjnych jest dużym wyzwaniem, dlatego należy konsultować je z dermatologiem, a wykonywać w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Czym jest dermografizm? 

Dermografizm to reakcja alergiczna na ucisk, pocieranie lub zadrapanie. W skrajnych przypadkach bąble, opuchliznę i zaczerwienienie może spowodować nawet dotyk. Ma kilka odmian. W odmianie białej atopowa zmiana skórna może mieć kolor porcelanowy, natomiast w odmianie żółtej pręga powstała po dotyku ma barwę żółtą i może zwiastować pojawienie się żółtaczki.

Nieznane są przyczyny zachorowania na pokrzywkę dermograficzną, jednak rozwój medycyny daje coraz większe szanse na skuteczne metody leczenia. Łatwo odróżnić dermografizm od innych uczuleń skórnych. W pokrzywce dermograficznej zmiany skórne pojawiają się od kilku do kilkunastu sekund od dotyku i przybierają kształt bodźca mechanicznego, który zadziałał na skórę.

Pielęgnacja skóry z pokrzywką dermograficzną

Dermografia wpływa na całe życie. Zmiany mogą się pojawić nawet na skutek noszenia ubrania z drażniącej tkaniny. Zaleca się zrezygnowanie z opalania i przegrzewania i wybieranie aktywności, które można wykonywać w cieniu i umiarkowanej temperaturze. Oczywiście o wszystkim decyduje lekarz, na szczęście leczenie połączone z właściwym dbaniem o skórę może dać bardzo dobre rezultaty. 

Osoby dotknięte nadwrażliwością skóry na bodźce mechaniczne mają ograniczone pole możliwości w wyborze metod depilacji. Maszynka jednorazowa nie wchodzi w grę, ponieważ metalowe ostrze łatwo może doprowadzi do ostrej reakcji uczuleniowej. Łatwo wyobrazić sobie efekty takiej ingerencji, gdy zdrowa skóra często reaguje wypryskami i zaczerwienieniem. Chemiczne substancje zawarte w piankach i kremach mogą podrażnić i uszkodzić skórę. Nie należy na własną rękę eksperymentować ze swoim zdrowiem. 

Każda metoda depilacji powinna być omówiona i zaakceptowana przez lekarza dermatologa. To jedyna gwarancja bezpieczeństwa przy ostrych stanach zapalnych. Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu się do zaleceń i wytycznych lekarskich osoby borykające się z tą chorobą mogą korzystać z depilacji i innych zabiegów kosmetycznych, pamiętając jednak o środkach ostrożności i wybierając sprawdzone salony kosmetyczne. 

Zobacz także  Depilacja rąk - sposoby na gładkie ręce i przedramiona

Na czym polega metoda depilacji IPL? 

Nowoczesna metoda IPL emituje rozproszoną i tym samym bezpieczną falę energii świetlnej, która nieznacznie podgrzewa cebulkę włosa. Światło jest przyciągane przez barwnik włosa, melaninę, dzięki czemu trafia wybiórczo w mieszek włosowy, będąc jednocześnie całkowicie neutralny dla tkanek otaczających włos. Zastosowanie pulsacyjnego światła IPL znacząco skraca czas zabiegu, ponieważ jednocześnie obejmuje 8 krotnie większy obszar niż tradycyjny laser. Depilacja IPL cechuje się skutecznością porównywalną do metod tradycyjnych, ale jest wygodna i tańsza. 

Pokrzywka dermograficzna a przeciwskazania do fotodepilacji

Fotodepilacja to zabieg oddziałujący na nasz organizm, jednak określa się go jako mało inwazyjny, więc bezpieczny i efektywny. Przed każdym zabiegiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, mający na celu wykluczenie przeciwwskazań. Każda osoba poddająca się depilacji w salonach DepilConcept przed zabiegiem wypełnia kartę klienta, w której dokładnie opisaliśmy przeciwwskazania bezwzględne, czyli takie, które wykluczają przeprowadzenie depilacji.

Wywiad prowadzony przed zabiegiem jest obszerny, dlatego eksperci DepilConcept są w stanie właściwe oszacować, czy powinien zostać przeprowadzony. Jeśli leczenie pokrzywki przynosi pozytywny skutek i dermatolog daje zielone światło dla depilacji IPL należy rozpocząć proces przygotowań do zabiegu, który dla osób z dermografizmem jest szczególnie istotny i aby uniknąć podrażnień, należy skrupulatnie dopełnić każdy z poniższych warunków. 

Przygotowanie do fotodepilacji

Zabieg fotodepilacji jest zabiegiem bezpiecznym, jeśli jednak nasza skóra jest podatna na odczyny alergiczne, a w przeszłości dochodziło do epizodów zapalnych, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Po pierwsze 2 do 4 tygodni przed zabiegiem nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Opalenizna oznacza gorsze efekty zabiegu, zwiększenie ryzyka powstania podrażnień i przebarwień, a także utrudnienie identyfikacji właściwego fototypu skóry, co jest kluczowe dla dobrania odpowiednich parametrów urządzenia i siły zabiegu. Ograniczenie opalania dotyczy zarówno kąpieli słonecznych, jak i opalania na solarium oraz stosowania samoopalaczy. Dodatkowo na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania wszelkich substancji uwrażliwiających skórę na działanie światła, takich jak niektóre składniki kosmetyków i leki np. piżmo, olejki eteryczne, pochodne witaminy A, niektóre zioła i warzywa: dziurawiec, arcydzięgiel, nagietek, seler, pietruszka, a także leki przeciwtrądzikowe. 

Zobacz także  Depilacja francuska - co to jest? kiedy warto?

kobieta z założoną nogą na nogę

Pielęgnacja skóry po zabiegu fotodepilacji

Wszystkie zalecenia odnoszące się do przygotowania skóry przed zabiegiem obowiązują nas również po depilacji. Jeśli przeprowadzamy całą serię zabiegów, najlepiej cały czas stosować się do wspomnianych wyżej wskazówek. Szczególnie ważna w tym okresie jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym i stosowanie specjalnego żelu łagodzącego, dostępnego w salonach DepilConcept. Kilka dni po fotodepilacji zalecamy nie stosować własnych balsamów i kremów – niektóre z nich mogą zawierać substancje drażniące, które zaburzają prawidłowy proces regeneracji skóry. 

W dniu zabiegu najlepiej nie nakładać na skórę poddawaną zabiegowi żadnych preparatów kosmetycznych. Powinnyśmy założyć wygodne, luźne ubranie, tak aby skóra nie była dodatkowo obciążona obcisłym strojem. 

Fotodepilacja — czy warto? 

Jeśli tylko kondycja skóry pozwoli na wykonanie zabiegu fotodepilacji IPL jest to najlepsze z możliwych rozwiązań, ponieważ seria zabiegów pozwala na zawsze rozwiązać problem niechcianego owłosienia, bez narażania skóry na kolejne podrażnienia od maszynki jednorazowej, czy elektrycznego depilatora