
29 września 2017
Fototyp skóry a codzienna pielęgnacja cery
Czy odcień skóry i sposób jej reakcji na opalanie ma znaczenie w kontekście codziennej pielęgnacji cery? Czy osoby z oliwkową skórą powinny stosować inne kosmetyki niż te, których karnacja jest porcelanowo biała? Dowiedz się wszystkiego na temat pielęgnacji skóry zgodnej z jej fototypem!
Według klasyfikacji Fitzpatricka u ludzi można wyróżnić 6 fototypów skóry. Fototypem nazywamy zbiór cech, które charakteryzują daną cerę czyniąc ją mniej lub bardziej podatną na uszkodzenia związane z działaniem promieni słonecznych. Konkretnie chodzi o szkodliwe promieniowanie UV, które przyczynia się do powstawania poparzeń, przyspiesza procesy starzenia się skóry, a także może doprowadzić do powstania groźnego nowotworu – czerniaka.
Jak pielęgnować poszczególne fototypy skóry?
Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat 3 najczęściej występujących w naszej strefie geograficznej fototypów skóry i zalecanych dla nich sposobach pielęgnacji.
Fototyp I – nordycki
Fototyp I charakteryzuje się bardzo jasną, bladą wręcz białą skórą. Jest to związane z rodzajem i niewielką ilością barwnika znajdującego się w naskórku. Osoby z fototypem pierwszym mają niebieskie, zielone lub piwne oczy oraz bardzo jasne lub rude włosy. Na ich skórze często pojawiają się piegi, a ładna, brązowa opalenizna jest niemal niemożliwa do uzyskania.
Ze względu na bardzo dużą skłonność do występowania poparzeń słonecznych (oparzenia występują praktycznie zawsze) osoby z fototypem I powinny unikać wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych i przez cały rok stosować kosmetyki z filtrem UV. Wizyty w solarium są zupełnie zakazane, a w przypadku długiego przebywania latem na świeżym powietrzu warto stosować kilka metod ochrony jednocześnie: obowiązkowo krem z najwyższym filtrem plus np. kapelusz lub przewiewne, ale zakrywające kluczowe okolice (np. ramiona) ubranie.
Jedynym bezpiecznym w przypadku tego fototypu sposobem przyciemnienia skóry są kosmetyki – bronzery, samoopalacze itd. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty nie poprawiają ochrony przeciwsłonecznej skóry. To, że skóra jest sztucznie przybrązowiona, nie oznacza że jest zabezpieczona podobnie jak u osób, które mają naturalnie ciemną karnację.
Fototyp II – północno-europejski
Fototypem II określamy jasną, bladą cerę, której towarzyszą niebieskie lub zielone oczy i jasne – blond, ciemny blond lub delikatnie brązowe włosy. Do tego fototypu należy stosunkowo najwięcej osób w naszym kraju. Skóra osób z II fototypem skóry jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych i często ulega oparzeniom. Trudno się opala, dlatego podobnie jak w przypadku fototypu I wymaga intensywnej ochrony przeciwsłonecznej. Przez cały rok warto stosować kremy z średnim filtrem przeciwsłonecznym, a w słoneczne, letnie dni z najwyższym współczynnikiem ochrony, szczególnie jeśli wybieramy się na plażę czy na długi spacer.
W tym przypadku również najbezpieczniejszym sposobem uzyskania opalenizny są bronzery, samoopalacze i opalanie natryskowe. W okresie letnim warto zadbać o dobrą pielęgnację odżywczą – skóra nie jest mocno chroniona przed słońcem, w związku z tym ma większą skłonność do wysuszenia, powstawania przebarwień, pękania i powstawania zmarszczek. W przypadku dużej skłonności do powstawania przebarwień czy pajączków, oprócz odpowiedniej ochrony i odżywienia, warto pomyśleć o kuracji rozjaśniającej lub wzmacniającej naczynka.
Fototyp III – środkowo-europejski
Fototypem III określamy białą, ale śniadą skórę z niewielką skłonnością do powstawania piegów. Osoby z tym fototypem zwykle mają ciemne włosy (ciemny blond, brąz) i ciemne oczy (brązowe, piwne). Ich skóra łatwo się opala, ale nie bez ryzyka poparzeń słonecznych przy większej ekspozycji na słońce. W przypadku tego fototypu również należy stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną, niemniej jednak na co dzień nie jest konieczne stosowanie kosmetyków z najwyższym filtrem. Przez większość roku można ograniczyć się do stosowania produktów z współczynnikiem ochrony SPF 15-20.
Fototyp IV – południowo-europejski
Fototyp IV charakteryzuje się występowaniem jasnej, brązowej cery, na której nie pojawiają się piegi. Włosy takich osób są ciemne – brązowe lub prawie czarne. Podobnie jest w przypadku oczu, które zwykle przybierają kolory w różnych odcieniach brązu (od piwnego po głęboki brąz, przypominający czarny). Fototyp IV jest pierwszym fototypem, który ma naprawdę niewielką skłonność do powstawania oparzeń słonecznych. Skóra zwykle opala się szybko i na brązowo, w związku z czym nie wymaga wysokiej ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. W mocno słoneczne dni warto stosować kosmetyki z średnim współczynnikiem ochrony, pamiętając przy tym, że wysoka zawartość melaniny nie chroni skóry przed odwodnieniem. Kosmetyki intensywnie nawilżające to w upalne dni niezbędny element wyposażenia kosmetyczki osób ze wszystkimi fototypami skóry.
Wiesz już jaki jest Twój fototyp skóry? Dostosuj swoją codzienną pielęgnację do opisanych wyżej zaleceń, a przekonasz się, że Twoja skóra szybko odzyska dobrą formę!