Ładne ciało to gładkie ciało – historia depilacji

Dla wielu osób wydepilowane ciało to tylko przejściowa moda. Sporo pań, zwłaszcza starszych wiekiem twierdzi, że to niezdrowe, a włoski są nam niezbędne, aby chronić skórę. Z drugiej strony są też panie, które wstydzą się wyjść z domu w krótkich spodenkach mając choćby najmniejsze włoski na nogach. Jednak można też znaleźć kraje, w których nikt się tym nie przejmuje. Kiedy właściwie nastała moda na depilację do zera?

Czasy starożytne

Wbrew pozorom depilacja to nie wymysł kosmetologów z XXI wieku, a tradycja znana już od starożytności, albo i wcześniej. Na wystawach muzealnych można zobaczyć pierwsze, bardzo prymitywne, ale działające maszynki do golenia sprzed 30 tysięcy lat p.n.e.! Były one wykonywane najczęściej z ostrych kamieni lub zaostrzonych kości, ale sprawdzały się przy podcinaniu zarostu u mężczyzn. Panie na pierwsze narzędzia zdatne do depilacji niestety musiały trochę dłużej poczekać.

Dopiero w starożytnym Egipcie zaczęła panować pierwsza moda na ogolone głowy i gładkie ciało. Co prawda ta moda bazowała na wierze Egipcjan w magię i w zło czające się we włosach (których należało się pozbyć, aby być czystym), ale dzięki temu powstały pierwsze mieszanki wosku do depilacji. W Starożytnym Egipcie do golenia używano oszlifowanych kamieni i ostrych muszelek, a do depilacji, jaką znamy do dziś – mieszanek wosku z żywicy, cukru, wody, cytryny oraz oliwy z oliwek.

historia_depilacji_starozytnosc

fot. rossmann.pl

Z czasem moda na depilację przeniosła się do starożytnej Grecji oraz do starożytnego Rzymu. Najpopularniejsza była depilacja rąk i nóg, choć Rzymianki uważa się za prekursorki depilacji okolic intymnych. I tutaj również depilacja miała związek z religią, ponieważ kapłanki świątynne depilowały swoje ciała na dowód czystości. Także do Indii dotarła moda na depilację, choć mieszkanki Dalekiego Wschodu pierwszej całkowitej depilacji poddawały się dopiero na dzień przed ślubem w dowód szacunku dla męża.

Zobacz także  Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i fakty

W krajach arabskich z kolei do depilacji używano silnie skręconej nici jedwabnej. Ten sposób przetrwał do dzisiaj, chociaż nie używa się go już do depilacji całego ciała, a jedynie regulacji brwi czy usunięcia „damskiego wąsika”.

Rewolucja na miarę XX. wieku

Rewolucyjna była przede wszystkim reklama z 1915 roku opublikowana w magazynie Harper’s Bazaar, na której uśmiechnięta kobieta prezentowała swoje absolutnie gładkie pachy. Co prawda jeszcze przez kilka lat pokazanie gładkiego ciała wiązało się z oplotkowaniem, wytykaniem palcami oraz poradami lekarzy, że to niezdrowe, ale moda ta szybko się przyjęła. Zaczęli wykorzystywać ją projektanci mody. Choćby Coco Chanel, która pierwsza na rynek wprowadziła spódniczki mini, które odsłaniały praktycznie całe nogi. Która kobieta nie chciałaby pokazać ich gładkich i zadbanych?

historia_depilacji

fot. feminoteka.pl

Do popularyzacji mody na gładkie nogi przyczyniła się też najsłynniejsza amerykańska aktorka z czasów II wojny światowej  – Betty Grable. Na każdym zdjęciu, w każdym filmie pokazywała swoje gładkie nogi, wzbudzając tym sensację oraz zachwyt pań i panów. Popularne były też wówczas przezroczyste pończochy, które pięknie podkreślały gładkie nogi, ale niestety też każdy włosek, który z nich wyrastał. A więc, aby nosić przezroczyste pończochy z gracją i wdziękiem panie niejako „musiały” wydepilować nogi.

W miarę rozwoju cywilizacji oraz techniki zaczęły też rozwijać się metody depilacji. Co ciekawe pierwszy depilator powstał … z myślą o mężczyznach! Skonstruowano go w latach 80. XX wieku. Panowie udręczeni codziennym goleniem twarzy mieli używać go raz na 2-3 tygodnie, aby cieszyć się gładką twarzą. Niestety jak wiadomo mężczyźni mają niższy próg bólu, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, więc ta metoda się nie przyjęła. Została jednak skutecznie zaadoptowana przez panie, ponieważ kobiety stać na wiele więcej, aby zachować ładny i gładki wygląd. Mniej więcej w tym samym czasie powstał też pierwszy depilator laserowy.

Zobacz także  Podrażnienia po depilacji - z czego wynikają i jak je łagodzić?

Depilacja dzisiaj

W obecnych czasach panuje jedna moda „Rób co chcesz, to twoje ciało”. Dlatego są panie, które lubią mieć absolutnie gładkie ciało i dbają o to, aby poddawać się regularnie zabiegom pielęgnacyjnym, jak i kobiety, którym nie przeszkadza owłosienie. Niemniej, metody depilacji i technologie wykonywania zabiegów wciąż się rozwijają.

Najpopularniejszymi technologiami dzisiaj jest depilacja laserowa oraz depilacja IPL SHR In Motion. Więcej o metodzie przeczytasz tutaj.