Mało znane fakty na temat ludzkich włosów!

Kto ma więcej włosów: blondynki czy brunetki? Co może sprawić, że włosy zaczną wypadać i czy da się powstrzymać ten proces? Czy to możliwe, że włosy są bardziej wytrzymałe od miedzi? Poznaj najciekawsze i najmniej znane fakty na temat ludzkich włosów!

Ile mamy włosów?

Czy wiesz, że ilość włosów jest uzależniona między innymi od ich koloru? Blondynki mają ich najwięcej, brunetki nieco mniej. Najmniej włosów mają rudzi. Tym oryginalnym odcieniem może pochwalić się zaledwie 4% ludzi na świecie.

Ilość mieszków włosowych jest uwarunkowana genetycznie, zwykle jest ich ok. 1000 na każdy cm2 skóry. Wraz z upływem czasu część mieszków przestaje być aktywna, stąd problemy z wypadaniem włosów w dojrzałym wieku. Również u osób w sile wieku nie wszystkie mieszki są aktywne. Niektóre po prostu odpoczywają i dopiero po jakimś czasie zaczynają wytwarzać nowy włos. U zwierząt czasy aktywności i odpoczynku poszczególnych mieszków włosowych synchronizują się ze sobą, co możemy obserwować w postaci linienia.

Jak szybko rosną włosy?

Pierwsze włosy pojawiają się na ciele już w życiu płodowym. Większość z nich wypada jeszcze przed urodzeniem. Włosy na głowie widoczne są najszybciej. W okresie dojrzewania owłosienie na ciele i w okolicach intymnych staje się bardziej widoczne.

Włos przeciętnie rośnie 0.3 – 0,5 mm na dobę, co oznacza, że na zapuszczenie włosów do pasa (od zera) potrzeba około 7 lat. Tempo wzrostu włosów jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest rasa i płeć. U Azjatów włosy rosną najszybciej. Ku rozpaczy kobiet, u mężczyzn również. Na tempo wzrostu włosów nie ma natomiast wpływu ich podcinanie.

Warto wiedzieć również, że to właśnie podcinanie jest jedyną skuteczną metodą walki z rozdwajającymi się końcówkami. No chyba, że zechcesz je skleić…

Zobacz także  Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i fakty

Dlaczego tracimy włosy?

W naturalny sposób tracimy ok. 100 włosów dziennie. Oczywiście mowa o włosach na głowie, bo tych, które wypadają nam na ciele, chyba nikt nie byłby w stanie policzyć. Liczba robi wrażenie, jednak w stosunku do wszystkich włosów, które mamy na głowie (100-150 tys.) taki ubytek nie ma większego znaczenia.

Wzmożona utrata włosów może być wynikiem niewłaściwej diety (np. niedobór żelaza), chorób (np. tarczycy), przyjmowania leków oraz nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęściej jednak włosy wypadają nam w wyniku upływu czasu i wpływu hormonów. Nawet 50% mężczyzn, w okolicy 50 roku życia zmaga się z łysieniem. Wzmożone wypadanie włosów (chociaż na mniejszą niż u mężczyzn skalę) obserwujemy również u kobiet po menopauzie. Aż 40% z nich narzeka na znaczną utratę włosów.

Kobiety miewają z włosami jeszcze jeden istotny problem. W okresie ciąży, w wyniku działania hormonów naturalny cykl wzrostu włosa ulega zaburzeniu. Włosy, które normalnie powinny wypaść nie wypadają. Nic jednak w przyrodzie nie ginie. Wszystkie „spóźnione” włosy, zaczynają wypadać niemal jednocześnie 3-4 miesiące po porodzie, co wiele młodych mam doprowadza niemal do rozpaczy. Warto jednak pamiętać, że jest to zupełnie normalne zjawisko i ostateczny bilans utraconych włosów i tak wychodzi na zero.

Jak silne są nasze włosy?

Chociaż włosy mają zaledwie 0,02 – 0,04 mm średnicy, to są bardziej wytrzymałe niż miedziany drut o tej samej średnicy! Jak to możliwe? Ludzki włos, w zależności od grubości i aktualnej kondycji, jest w stanie “udźwignąć” ciężar od 25 do nawet 250g! Zliczając wspólny potencjał wszystkich włosów, które znajdują się na naszej głowie osiągamy naprawdę imponujący wynik – 10 ton! Właśnie tyle uzyskamy mnożąc 100 tys. włosów przez 100g. To nie jedyne imponujące osiągi naszej czupryny! Jeśli zliczymy łączną długość, o którą wydłużają się wszystkie nasze włosy na głowie w ciągu jednego miesiąca to uzyskamy dystans jednego kilometra!

Zobacz także  Depilacja nitką - na czym polega? Wady i zalety