Depilacja woskiem w ciąży – czy można?

Depilacja to jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych, na który decyduje się każda kobieta. Dotyczy to także przyszłych mam, chcących zachować piękny wygląd i dobre samopoczucie. Niemniej jednak w ich przypadku występują pewne ograniczenia, w tym także dotyczące depilacji. Czy kobiety w ciąży mogą usuwać zbędne owłosienie za pomocą wosku?

Nadmierne owłosienie w ciąży – problem wielu kobiet

Pod wpływem działania hormonów włosy u kobiet ciężarnych stają się gęstsze, pełniejsze i bardziej lśniące. Zdecydowana większość jest z tego powodu zadowolona, jednak wyłącznie w przypadku, gdy mowa o włosach na głowie. Tymczasem warto pamiętać, że zasada ta dotyczy wszystkich włosów, znajdujących się na ciele kobiety – także tych pod pachami, na nogach czy w okolicach intymnych. W niektórych przypadkach dodatkowe owłosienie pojawia się nawet w rejonach twarzy, co dla wielu kobiet stanowi poważny powód do niepokoju. 

Na szczęście nie ma przeciwwskazań, aby w czasie ciąży usuwać owłosienie – wręcz przeciwnie, jest to nawet zalecane, tak aby przyszła mama mogła poczuć się piękna. Daje jej to komfort psychiczny, co ma niemały wpływ na rozwijające się dziecko. Kobiety ciężarne muszą liczyć się jednak z pewnymi ograniczeniami – nie wszystkie metody depilacji będą dla nich w pełni bezpieczne.

Dlaczego wosk to jedna z najskuteczniejszych metod depilacji?

Depilacja woskiem cieszy się dużą popularnością wśród kobiet w każdym wieku. Dzięki niej można w krótkim czasie pozbyć się owłosienia z niemal wszystkich partii ciała, a efekty utrzymują się nawet do 5. tygodni. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że jest ona bolesna, dlatego warto udać się do salonu, zamiast eksperymentować samodzielnie w domu. Ponadto usuwanie owłosienia za pomocą wosku zajmuje niewiele czasu. Na rezultaty nie trzeba natomiast czekać – są one widoczne natychmiast. Ryzyko powstania ran czy oderwania naskórka jest niewielkie, oczywiście jeśli zabieg wykonywany jest przez profesjonalną kosmetyczkę. 

Zobacz także  Jakie są rodzaje depilacji? Czym się różnią?

depilacja woskiem salon kosmetyczny

Depilacja woskiem w ciąży – czy jest bezpieczna?

Kobieta w ciąży ma obowiązek poinformować o swoim stanie osobę, która będzie przeprowadzała jakikolwiek zabieg kosmetyczny. Jest to kwestia bezpieczeństwa, gdyż nie wszystkie można wykonać w ciąży, a przynajmniej nie w każdym trymestrze. W kontekście depilacji woskiem zdania są podzielone. Lekarze ginekolodzy nie widzą przeszkód, aby w prawidłowo rozwijającej się ciąży móc pozbywać się włosków tą metodą. 

Niemniej jednak obowiązują tutaj pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie zaleca się depilowania gorącym woskiem okolic bikini. Ponadto nie powinno się używać wosku w ciąży po raz pierwszy – trudno bowiem określić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna ani w jaki sposób na substancję zareaguje skóra. Kwestia odczuwania bólu w ciąży również jest dyskusyjna, dlatego kobiety o stosunkowo niskim progu bólowym powinny wybrać inną metodę depilacji. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek komplikacji, występujących w czasie ciąży, o zgodę na przeprowadzenie zabiegu depilacji woskiem należy poprosić lekarza prowadzącego (podobnie jest w przypadku innych, nawet – wydawałoby się – prostych zabiegów kosmetycznych). Pozwala to upewnić się, że nie zaszkodzi on ani przyszłej mamie, ani dziecku.

Czy kosmetolog może odmówi depilacji woskiem w ciąży?

Kobiety ciężarne, umawiając się na depilację woskiem, często pytają, czy specjalista może odmówić im przeprowadzenia zabiegu, jeśli na przykład nie posiadają pisemnej zgody ginekologa? Otóż takowa nie jest wymagana – kobieta sama decyduje, czy podda się zabiegowi, czy wybierze inny sposób usuwania owłosienia. Jednocześnie należy mieć świadomość, że kosmetolog odmawia przeprowadzania depilacji tylko w konkretnych przypadkach. Dotyczy to na przykład złego stanu zdrowia skóry, z której ma zostać usunięte owłosienie czy pogorszenia samopoczucia klientki bezpośrednio przed zabiegiem.