Depilacja elektrolizą a depilacja IPL

Alternatywne metody depilacji różnych obszarów ciała zyskują coraz większą popularność. Dają one dobre efekty, a jednocześnie pozwalają zredukować efekty uboczne do minimum. Wśród nowoczesnych sposobów usuwania owłosienia warto wymienić depilację elektrolizą oraz depilację IPL. Czym różnią się obie metody?

Na czym polega depilacja elektrolizą?

Elektroliza nazywana jest również elektroepilacją. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest zapuszczenie włosków, tak aby osiągnęły długość około 0,5 cm. Wykorzystuje się tutaj prąd, który emitowany jest pod skórę pokrytą owłosieniem. Elektroliza powoduje wypadanie całych włosów, niezależnie od ich koloru czy karnacji skóry. Metoda ta jest skuteczna i pozwala pozbyć się nadmiernego owłosienia z niemal każdego obszaru ciała. Znaczenie tutaj ma długość włosów, a nie na przykład ich grubość. Jednocześnie warto mieć świadomość, że depilacja elektrolizą nie zyskała dużej popularności wśród klientek profesjonalnych salonów. Wynika to z faktu, iż sam zabieg jest stosunkowo bolesny, zwłaszcza jeśli owłosienie usuwane jest z wrażliwszych partii ciała. Można zdecydować się na podanie znieczulenia, jednak nie niweluje ono całkowicie odczuć bólowych. Nie jest to więc dobra metoda dla osób, które są bardzo wrażliwe na ból. Istnieje też wiele przeciwwskazań do depilacji elektrolizą, a wśród nich wymienia się:

 • choroby skóry,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • aktywne choroby nowotworowe,
 • ciążę,
 • karmienie piersią,
 • posiadanie rozrusznika serca,
 • padaczkę.

Warto mieć świadomość, że jest to stosunkowo droga metoda (najczęściej cena ustalana jest indywidualnie, w zależności od grubości włosów i ich zagęszczenia), choć w dalszym ciągu jako jedna z nielicznych pozwala trwale pozbyć się zbędnego owłosienia.

Na czym polega depilacja IPL?

Depilacja IPL często mylona jest z depilacją laserową, jednak należy mieć świadomość, że schemat działania jest tutaj zupełnie inny. Otóż w tym przypadku emitowana jest specjalna wiązka światła, która dociera w głębokie warstwy skóry, aż do cebulki włosa. Światło niszczy cebulkę, powodując, że włos zostaje całkowicie usunięty. Fotodepilacja pozwala redukować każdy rodzaj owłosienia, niezależnie od karnacji. Metoda sama w sobie jest bezbolesna, nie powoduje również podrażnień skóry czy efektów ubocznych w postaci na przykład zaczerwienienia. Za pomocą światła IPL można usunąć owłosienie z każdej partii ciała. Tak jak w przypadku depilacji elektrolizą, przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby skóry, ciąża czy karmienie piersią. Depilacja nie powinna mieć miejsca w przypadku kobiet:

 • z aktywną opryszczką,
 • z uszkodzeniami skóry,
 • z rozrusznikiem serca,
 • cierpiących na padaczkę.
Zobacz także  Jakie są rodzaje depilacji? Czym się różnią?

Kwalifikacji do zabiegu każdorazowo dokonuje specjalista, który będzie go przeprowadzał. W celu osiągnięcia pożądanych efektów należy wykonać około 7-10 sesji w odpowiednich odstępach czasowych. Zaletą depilacji IPL jest stosunkowo niski koszt względem depilacji elektrolizą czy depilacji laserowej. Dodatkowo depilacja IPL jest całkowicie bezbolesna.

kosmetyczka podczas depilacji IPL w salonie

Depilacja elektrolizą czy IPL – na co warto się zdecydować?

Osoby, które chciałyby trwale pozbyć się zbędnego owłosienia, mogą wybrać pomiędzy depilacją elektrolizą a depilacją IPL. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Decydując się na konkretne, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • dostępność poszczególnych usług w wybranych salonach,
 • budżet,
 • poziom akceptacji bólu,
 • ewentualne przeciwwskazania.

Depilacja światłem IPL jest znacznie szerzej dostępna, niż elektroepilacja. Jednocześnie jest to rozwiązanie tańsze i mniej bolesne. Tymczasem przeciwwskazania w obu przypadkach są podobne, a kwalifikacji do zabiegu zawsze musi dokonać profesjonalista. 

Obecnie kobiety częściej decydują się na depilację światłem IPL, gdyż to rozwiązanie wydaje im się tak samo skuteczne, a jednocześnie bardziej komfortowe. Alternatywą jest także usuwanie owłosienia za pomocą lasera, jednak należy mieć świadomość, że tego typu zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów w każdym przypadku. Ponadto depilacja laserowa bywa bolesna i może powodować podrażnienia.