Podrażnienia po depilacji – z czego wynikają i jak je łagodzić?

Skóra jest barierą ochronną broniącą nas przed negatywnymi skutkami bodźców, z którymi się stykamy. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na kondycję naszej skóry, dlatego tak ważna jest troska o właściwą pielęgnację i nie narażanie na niepotrzebne podrażnienia.

Skóra podrażniona po depilacji

Skóra każdego z nas ma inną odporność na czynniki  zewnętrzne, które mogą prowadzić do podrażnień. Łatwo to zobaczyć na przykładzie opalania. Niektórzy z nas reagują natychmiastową reakcją na słońce, ich skóra jest czerwona, odczuwają pieczenie, podczas gdy inni po takiej samej ekspozycji na słońce nie mają śladu reakcji uczuleniowej. Musimy o tym pamiętać przy wyborze właściwej dla nas metody depilacji. Ale skąd czerpać wiedzę o tym jakie zabiegi depilacyjne będą nam służyły, a które odcisną się szkodliwym wpływem na naszym komforcie, a nawet zdrowiu? Wyczerpującej informacji na ten temat udzieli nam kosmetyczka, która dobierze odpowiednią metodę depilacji, a także przeprowadzi przez zabieg dbając o naszą wygodę i komfortowe samopoczucie. 

podrażniona skóra po goleniu

Podrażnienia po goleniu nóg

Depilacja to część codziennej dbałości o piękno. Zdarza się jednak, że staje się źródłem frustracji, gdy kupiony preparat nie spełnia naszych oczekiwań, bo nie usunął włosów w całości albo co gorsze, spowodował swędzenie i zaczerwienienie. Zdarza się, że po użyciu kremu do depilacji należy dogolić depilowane miejsce maszynką, a wtedy łatwo o podrażnienie skóry. Mało osób pamięta także o nawilżaniu i złuszczaniu depilowanej skóry, co powoduje jej suchość i szorstkość. 

Najczęściej popełniane błędy przy depilacji domowej: 

  • depilacja bezpośrednio przed lub po opalaniu lub kąpieli w słonej wodzie, 
  • depilacja maszynką lub kremem w miejscu, które jest podrażnione, 
  • używanie kremów lub pianek bez sprawdzenia, czy nasza skóra nie zareaguje alergicznie, 
  • łączenie kilku metod depilacji, na przykład mechanicznej i chemicznej, 

Domowe metody depilacji mogą prowadzić do podrażnień, a nawet wystąpienia trudnych do zagojenia krost, wrastających włosów i zapalenia mieszków włosowych. Łatwo wyobrazić sobie frustrację osoby, która pragnęła gładkiej skóry, a zamiast tego boryka się z reakcją uczuleniową i brzydkimi stanami zapalnymi. Jest to ogromny problem, który wyeliminujemy jeśli tylko zastosujemy odpowiednie środki bezpieczeństwa i oddamy się w dobre ręce ekspertki. 

Zobacz także  Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Podrażnienia po depilacji depilatorem 

Innym sposobem jest depilacja depilatorem. Proces polega na mechanicznym wyrywaniu włosków, a jego skuteczność zależy od rodzaju urządzenia, którym jest wykonywany. Depilator w założeniu usuwa włosy razem z cebulkami, jednak w praktyce włoski często rwą się ponad cebulką włosa i odrastają w nierównym tempie. Do wad tej metody należy ryzyko wrastania włosków oraz duży dyskomfort podczas zabiegu. Możemy także napotkać problem z bolesnością skóry po zabiegu oraz zaczerwienieniem. 

Kobieta podczas peelingu nóg w wannie

Podrażnienia po depilacji woskiem

Istotną różnicą w efekcie zabiegu jest miejsce jego wykonania. Wosk nakładany na skórę musi mieć odpowiednią temperaturę, którą trudno osiągnąć w warunkach domowych. Metoda ta jest chętnie wybierana ze względu na szybki efekt zabiegu, dodatkowo depilacja woskiem woskiem daje długotrwały efekt gładkiej skóry, spotęgowany peelingującym działaniem ściągania wosku, ale tylko wykonanie zabiegu w renomowanym salonie kosmetycznym zagwarantuje komfort i wysoką jakość usługi. Sprawne wykonanie zabiegu zmniejsza odczuwanie bólu i wystąpienie podrażnień. Kosmetyczka doradzi nam pielęgnację po zabiegu, wskaże właściwe kosmetyki i sposoby dbania o skórę, żeby efekt gładkości utrzymać jak najdłużej. 

Zalecamy regularne powtarzanie zabiegu depilacji woskiem. Piękna, gładka skóra nawet do pięciu tygodni jest możliwa dzięki usunięciu włosa wraz z cebulką. Proces odrastania jest znacznie wydłużony, a każdy kolejny zabieg powoduje osłabienie niechcianego owłosienia. Systematyczność wykonywania zabiegu przyczynia się do wydłużenia efektu depilacji. 

Podrażnienia po trwałej depilacji

SHR – In Motion jest metodą trwałej depilacji, której znaczenie  i popularność stale rosną. Zaletą tej metody jest trwały efekt przy jednoczesnej bezbolesności zabiegu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych odkryć techniki IPL. 

Dla uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia potrzeba od 7 do 10 zabiegów oraz kilku zabiegów utrwalających. Co ważne, według opinii klientek depilacja IPL – SHR, przy utrzymaniu porównywalnej skuteczności do lasera, jest bezbolesna. Ze względu na mniej inwazyjne działanie IPL pozwala również ograniczyć podrażnienia po zabiegu. Depilacja SHR dedykowana jest osobom z tendencją do pękania naczynek krwionośnych, z wrastającymi włoskami i krostkami w okolicy bikini. Zalecamy go także przy słabej skuteczności innych zabiegów. Zasadniczą różnicą IPL-SHR i tradycyjnego lasera sposób emitowania wiązki światła. Przy IPL jest to rozproszona wiązka o małej mocy, a przy tradycyjnym laserze silna i skupiona w jednym miejscu wiązka energii. Rekomendujemy fotodepilację, ponieważ jest bezpieczna i nie powoduje podrażnień.

Zobacz także  Najbardziej denerwujące aspekty codziennej depilacji w domu