Owłosiony czy gładki – jacy mężczyźni podobają się kobietom?

Zastanawiasz się, czy kobietom bardziej podoba się owłosione, czy wydepilowane męskie ciało? Mamy dla Ciebie naukowe fakty, które wyjaśniają tę zagadkę! Dowiedz się co zrobić z włoskami na ciele, żeby zwiększyć swoje szanse u płci pięknej!

Zanim przedstawimy Ci przegląd naukowych doniesień na temat upodobań kobiet w kwestii męskiego zarostu, warto cofnąć się w czasie i sprawdzić co na ten temat „sądzi” ewolucja. W jaki sposób męskie owłosienie kształtowało się na przestrzeni tysięcy lat? Dlaczego mężczyźni z określonym wzorcem owłosienia byli faworyzowani przez kobiety i ewolucję? Czy prawa natury aktualne tysiące lat temu mają zastosowanie również w obecnych czasach, w których jesteśmy poddawani licznym wpływom mediów?

Dlaczego na przestrzeni tysiącleci prawie zupełnie straciliśmy włoski?

Zgodnie z teorią ewolucji przez wieki stopniowo traciliśmy owłosienie. Naukowcy do dziś spierają się, dlaczego akurat brak włosów okazał się bardziej przydatny niż ich nadmiar. Wiemy, że wraz z upływem czasu w naszych ciałach zachodziły ogromne zmiany mające na celu przystosowanie się do zmieniających się warunków. I tak np. zmieniał się kształt naszej czaszki, po to, żeby pomieścić rosnący, bardziej wyspecjalizowany mózg. Nasze nogi stawały się coraz dłuższe i coraz bardziej umięśnione, co miało z kolei związek ze zdolnością zdobywania pożywienia. Nasi przodkowie z długimi nogami świetnie radzili sobie na polowaniach – doganiali zwierzęta i uciekali przed drapieżnikami. To właśnie oni mieli szanse przetrwać i przekazać dalej swoje „długonogie” geny. Osoby o krótkich nogach miały mniejsze szanse w konfrontacji z drapieżnikami. Nie przeżywały i nie przekazywały dalej swoich genów… To jak wyglądamy w tej chwili, jest wynikiem faworyzowania przez naturę pewnych cech, które okazywały się przydatne. Wróćmy jednak do naszego głównego pytania: dlaczego przydatne było niewielkie owłosienie na ciele?

Naukowcy do tej pory nie mają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje kilka teorii uzasadniających, dlaczego małe owłosienie było w zamierzchłych czasach lepszą, cechą:
– mniejsza ilość włosów oznaczała mniejsze ryzyko zagnieżdżenia się groźnych dla zdrowia pasożytów,
– nagie ciało jest skuteczniej schładzane w wyniku pocenia, co było szczególnie przydatne w gorącym klimacie naszych przodków,
– łatwiej jest polować – biegać bez ryzyka zahaczenia włoskami o przeszkody, na gładkim ciele mniejsze są też opory powietrza, co nawet dziś wykorzystują wyczynowi sportowcy.

Zobacz także  Włosy na szyi - czy są normalne? Czy można je golić?

Jakich mężczyzn wybierają kobiety?

Z większości badań wynika, że kobiety lubią mężczyzn z gładkim ciałem lub wyłącznie „symbolicznym”, zadbanym owłosieniem. Mocno owłosiona klatka piersiowa jest dla znacznej większości pań mało atrakcyjna. Jeśli chodzi o owłosienie intymne czy pod pachami, tutaj zdania są podzielone, niemniej jednak od wielu lat obserwujemy trend spadającej akceptacji dla obecności włosków w tych miejscach.

Im młodsze kobiety, tym mniej włosków w obrazie idealnego, męskiego ciała. Co ciekawe w jednym z badań sprawdzano stosunek kobiet do męskich włosów, uwzględniając jednocześnie moment cyklu miesięcznego u badanej kobiety. Okazało się, że panie, które były w okresie owulacji, stawiały na gładkie klatki piersiowe. Panie w okresie obniżonej płodności wybierają z kolei mężczyzn z owłosioną klatką piersiową.

Atrakcyjny, czyli jaki?

W tym miejscu pojawia się pytanie, skąd takie rozbieżności w postrzeganiu męskiej atrakcyjności nawet u tej samej kobiety będącej w danej fazie cyklu miesięcznego? Jakie skojarzenia wywołuje u kobiet obecność lub brak owłosienia? Tutaj mamy jeszcze więcej hipotez, zarówno czysto biologicznych, jak i kulturowych. Poniżej niektóre z nich:
– większe owłosienie oznacza więcej testosteronu, a więc również większą skłonność do braku wierności i agresji (więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ, w artykule, w którym rozprawiamy się z mitami na temat męskości i włosów), link
– mniej testosteronu oznacza mniej siły fizycznej, która w dzisiejszych czasach może być rekompensowana sprytem – panowie z mniejszą ilością włosów mogą być postrzegani jako lepiej przystosowani do dzisiejszych realiów,
– brak włosków ułatwia dbanie o higienę, co zwiększa szanse na utrzymanie zdrowia,
– mniej włosów często oznacza dbanie o siebie, nie w tylko w kwestii owłosienia, ale również w innych obszarach – kobiety wybierają mężczyzn, dla których dostosowują się do aktualnych kanonów, cenią wrażenia estetyczne itd.,
– u mężczyzn bez nadmiernego owłosienia mięśnie są bardziej widoczne, co może sprawiać, że wydają się oni bardziej atrakcyjni.

Zobacz także  Wrastające włoski pod pachami - jak się ich pozbyć?

Depilacja – konieczność w dzisiejszych czasach? Jak wybrać metodę?

Akceptacja męskiego owłosienia przez kobiety zależy od wielu czynników, ciężko więc jednoznacznie stwierdzić czy panie wolą gładkie, czy owłosione ciała. Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że duże owłosienie nie jest akceptowane przez znaczną większość pań. Jeśli zależy nam na tym, żeby wpisać się w aktualne kanony estetyczne, na pewno warto się go pozbyć. Szczególnie dotyczy to włosów na klatce piersiowej i plecach. W przypadku włosów pod pachami czy w okolicach intymnych włoski warto usunąć przede wszystkim ze względów higienicznych. Gładką skórę łatwiej utrzymać w zdrowiu i czystości.

Jeśli myślisz o wydepilowaniu ciała, postaw na trwałe metody, które zupełnie likwidują włoski, eliminując tym samym uciążliwy problem wrastania i zapalenia mieszków włosowych, który często towarzyszy regularnemu goleniu maszynką. Twoje ciało będzie atrakcyjnie wyglądało w każdej sytuacji, a Ty zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który musiałbyś spędzać w łazience.

W najbliższym salonie DepilConcept dowiesz się wszystkiego na temat męskich zabiegów trwałej redukcji owłosienia. Specjalizujemy się właśnie w tym zabiegu, odwiedza nas wielu mężczyzn, dzięki czemu możemy zaoferować Ci najwyższą jakość, komfort i bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu fotodepilacji.