Podrażnienia po goleniu nóg – w jaki sposób im zaradzić?

Podrażnienie nóg po goleniu to częsty problem, którego stosunkowo trudno jest się pozbyć. Może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, a nawet drobne krostki zapalne. Jakie są przyczyny powstawania podrażnień oraz jak im zaradzić?

Przyczyny powstawania podrażnień

Pierwszą, podstawową przyczyną powstawania podrażnień po goleniu nóg, jest używanie maszynek jednorazowych. Są one powszechnie dostępne oraz tanie, jednak nieprzyjazne dla naszej skóry. Wystarczy bowiem zbyt mocny nacisk w konkretnym miejscu, a skóra stanie się czerwona, może też pojawić się uczucie pieczenia. Warto mieć na uwadze, że używanie maszynek więcej, niż jeden raz, zwiększa ryzyko powstawania podrażnień. 

Ostrza tępią się bowiem z każdym użyciem, przez co nie usuwają włosków, lecz jedynie uszkadzają skórę. Kolejną przyczyną powstawania podrażnień jest brak odpowiedniego nawilżenia skóry zarówno przed zabiegiem, jak i po jego przeprowadzeniu. O ile jednak depilacja na sucho nie cieszy się zbyt dużą popularnością, o tyle wiele kobiet zapomina o tym, aby nawilżyć skórę po goleniu. Wybierajmy preparaty, które przeznaczone są właśnie dla skóry podrażnionej i suchej. Błędem jest także nieodpowiednie przygotowanie się do golenia, a więc niewykonanie peelingu, który pomoże złuszczyć zrogowaciały naskórek

 

kobieta z rękoma założonymi na nogę

 

Jak sobie poradzić z podrażnieniami po goleniu nóg?

Podrażnienia nóg po goleniu to powszechny problem, który stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale również zmniejsza powoduje pogorszenie naszego samopoczucia. Jak sobie z nim radzić? W tym przypadku o wiele lepiej będzie zapobiegać, niż leczyć. Gdy mamy do czynienia z podrażnieniami, na przykład w postaci zaczerwienionej skóry czy pojawiających się na nogach krostek, możemy aplikować na nogi balsamy lub kremy, które zawierają w swoim składzie:

  • aloes,
  • rumianek,
  • mocznik,
  • glicerynę.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie działają one niczym cudowny opatrunek, zatem zmniejszą nieco uczucie dyskomfortu, lecz nie spowodują, że krostki czy zaczerwienienie znikną w krótkim czasie. Zazwyczaj podrażnienia nóg po goleniu utrzymują się przez kilka godzin (pieczenie, swędzenie), a nawet kilka dni (krostki, zaczerwienienie). Dlatego też kluczowe staje się zapobieganie im. W tym celu warto odpowiednio przygotować się do depilowania nóg – wykonać peeling czy zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty do golenia. Możemy również posiłkować się metodami, które zapobiegają powstawaniu podrażnień po goleniu. Najpopularniejszą z nich jest depilacja IPL, dzięki której nie tylko pozbędziemy się zbędnego owłosienia, ale również nie będziemy musiały borykać się z podrażnieniami nóg po goleniu.

Zobacz także  W jaki sposób golić pachy, aby nie zostawiać czarnych kropek?

Jak działa depilacja IPL i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Golenie nóg za pomocą technologii IPL polega na emitowaniu wiązek światła, które powodują niszczenie mieszków włosowych. Dzięki różnej długości fal światło jest w stanie dotrzeć nawet do głębokich warstw skóry. Depilacja IPL pozwala pozbyć się włosków ciemnych, a także jasnych oraz rudych, przez co może z niej skorzystać każda kobieta, bez względu na rodzaj karnacji. Każdy impuls światła ma niską energię, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania skóry, a w efekcie do jej poparzenia czy podrażnienia. 

Po przeprowadzeniu zabiegu, kobiety nie borykają się z problemem krostek na nogach, nie towarzyszy im uczucie pieczenia czy swędzenia. Podrażnienia na udach po goleniu, a także na łydkach czy kolanach to już tylko przykre wspomnienie – depilacja IPL pozwala cieszyć się gładką skórą bez żadnych efektów ubocznych. 

Wystarczy przeprowadzić od 7 do 10 zabiegów, aby zapomnieć o goleniu na dłuższy czas. Depilację IPL oferują salony DepilConcept, z których ofertą warto się zapoznać, jeśli chcemy w sposób bezbolesny pozbyć się zbędnego owłosienia. Należy przy tym pamiętać, że w domowych warunkach praktycznie niemożliwe jest uniknięcie podrażnień po goleniu nóg, bez względu na to, czy sięgamy po maszynki do golenia, czy po depilację woskiem. W każdym przypadku narażamy naszą skórę na otarcia i zadrapania, które mogą być widoczne nawet przez kilka dni.