Jak wygląda budowa naskórka? – Akademia Naturalnego Piękna

Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, która podlega cyklicznej odnowie. W warstwie podstawnej dochodzi do podziałów komórek, które wędrują stopniowo do wyższych warstw, odrywając się ostatecznie od powierzchni skóry. Taka wędrówka jednej komórki trwa od 26 do 28 dni. U osób chorujących np. na łuszczycę, czas ten jest znacznie krótszy.

 

CIEKAWOSTKA: Komórki naskórka złuszczają się w tempie 1000 komórek na 1 cm3 skóry na 1 godzinę.

 

Z jakich warstw skład się naskórek?

  • warstwa rogowa,
  • warstwa jasna,
  • warstwa ziarnista,
  • warstwa kolczysta,
  • warstwa podstawna.

 

WARSTWA PODSTAWNA to warstwa, która graniczy ze skórą właściwą. Obejmuje jeden rząd walcowatych komórek podstawnych. To w tym miejscu komórki dzielą się. Oprócz tego w warstwie podstawnej znajdują się melanocyty (komórki barwnikowe), komórki Langerhansa (kom. uk. odpornościowego) i komórki Merkla (kom. uk. nerwowego).

WARSTWA KOLCZYSTA obejmuje od 5 do 10 rzędów komórek, które podczas wędrówki w kierunku powierzchni skóry stopniowo spłaszczają się. Komórki tej warstwy nie dzielą się, ale nadal mają cechy żywych komórek. Komórki te połączone są desmosomami.

WARSTWA ZIARNISTA obejmuje 1 (w cienkim naskórku) lub 3-4 (w grubym) rzędy komórek. Tutaj produkowane są ceramidy odpowiedzialne za utrzymywanie w skórze wody.

WARSTWA JASNA występuje wyłącznie w grubym naskórku np. na piętach i na łokciach.

WARSTWA ROGOWA jest zbudowana z dużej liczby martwych, zrogowaciałych komórek, które tworzą płaskie łuski. Jej głównym zadaniem jest ochrona skóry przed urazami mechanicznymi, chemicznymi i wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Wszystkie komórki warstwy rogowej wypełnione są białkiem – keratyną[1]. Warstwa rogowa dzieli się na część zbitą (wewnętrzną) i luźną (zewnętrzną) – tutaj komórki odrywają się od powierzchni skóry.

 

 

Jak nazywamy żywe i martwe komórki naskórka?

Żywe komórki naskórka nazywamy keratynocytami, martwe – korneocytami.

Zobacz także  Jakie są rodzaje depilacji? Czym się różnią?

Keratynocyty, oprócz tego, że po prostu są i budują żywą warstwę naskórka, wytwarzają również wiele cennych dla skóry substancji, m.in. kolagen typu IV, lamininę i fibronektynę (patrz niżej).

Korneocyty z kolei odgrywają bardzo istotną rolę w procesie „uszczelniania” skóry. Wraz z cementem międzykomórkowym stanowią główną barierę zapobiegającą wnikaniu do skóry szkodliwych substancji i zapobiegającą utracie wody z organizmu.

 

Pomiędzy naskórkiem i skórą właściwą znajduje się BŁONA PODSTAWNA, zbudowana z białek:

  • kolagen III i IV,
  • laminina, fibronektyna.

 

 

PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY AKADEMII:

Poznaj budowę skóry >

Poznaj funkcje skóry > 

Terapie odmładzające >