Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Zmarszczki, opuchnięcia, cienie pod oczami – delikatna skóra wokół oczu jest narażona na wiele problemów, które mocno wpływają na nasz wygląd. Co zrobić, żeby jak najdłużej zachować skórę w dobrej formie? Jak ukryć oznaki zmęczenia? Czy skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji?

Kondycja skóry wokół oczu wiele mówi o naszym stylu życia, odżywiania i podejściu do pielęgnacji. To właśnie w tej strefie widać zmęczenie czy nieprzespaną noc. Tutaj również często pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mocno wpływają na nasz wizerunek, sprawiając, że cała twarz wygląda niezdrowo. Jak dbać o skórę wokół oczu, aby zachować młody i świeży wygląd?

Dlaczego skóra wokół oczu wymaga specjalnego traktowania?

Charakterystyczne cechy skóry wokół oczu:

 • jest bardzo cienka, w związku z czym mniej odporna na działanie niekorzystnych czynników,
 • jest w niej mało podskórnej tkanki tłuszczowej, co również przekłada się na słabszą ochronę i szybsze uwidocznienie się zmian związanych z procesami starzenia,
 • w związku z niewielką grubością i skąpą podściółką z tkanki tłuszczowej, przez skórę wokół oczu często są widoczne naczynia krwionośne,
 • w przypadku problemów z krążeniem krwi, od razu obserwujemy obrzęki i sińce pod oczami,
 • zawiera mało gruczołów łojowych, które gwarantują ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i groźnymi drobnoustrojami – skóra pod oczami jest bardziej narażona na podrażnienia i infekcje,
 • ze względu na intensywną mimikę (ruchy powiek, mrużenie oczu itd.) w tej okolicy zmarszczki mimiczne mogą pojawić się nawet w bardzo młodym wieku,
 • wcześniej pojawiają się również zmarszczki chronologiczne, czyli te związane z upływem czasu – ze względu na budowę i gorszą naturalną ochronę tej części skóry,
 • oprócz zmarszczek stosunkowo szybko pojawia się również wiotkość skóry – niewielka warstwa tkanki tłuszczowej pozbawia skórę naturalnej podpory i skóra zaczyna opadać.
Zobacz także  Depilacja twarzy - jak pozbyć się włosków z twarzy?

Wszystkie te czynniki sprawiają, że skóra wokół oczu wymaga indywidualnego traktowania. Jak to zrobić w praktyce?

PIELĘGNACJA SKÓRY WOKÓŁ OCZU – 4 WAŻNE ZASADY

ZASADA 1 – Dbaj o siebie!

Kondycja skóry wokół oczu często odzwierciedla nasz styl życia. Jeśli nie zadbamy o zbilansowaną dietę, nawadnianie i dotlenianie organizmu, ruch czy odpowiednią ilość snu i wypoczynku, problemy z kondycją skóry wokół oczu będą nawracać. Warto zastosować się do poniższych wskazówek:

 • zadbaj o to, żeby w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminę E, C i K oraz cynk, selen i miedź,
 • unikaj soli i alkoholu, które sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie i powstawaniu obrzęków,
 • wygospodaruj czas na odpoczynek, spacer na świeżym powietrzu i zadbaj o odpowiednią ilość snu – zmęczenie i niewyspanie są największym wrogiem skóry wokół oczu.

ZASADA 2 – Wzmocnij skórę wokół oczu

Skóra wokół oczu wymaga stosowania innych kosmetyków niż te, które nakładamy na całą twarz. Ważne są substancje o działaniu nawilżającym, poprawiającym krążenie krwi i ochronnym. Jeśli masz problem z zasinieniami i opuchnięciami, rano stosuj produkty chłodzące, z dużą dawką składników stymulujących skórny układ krążenia, np. z arniką czy kasztanowcem. Jeśli producent kremu na to pozwala, możesz go trzymać w lodówce. Pomocne bywają również specjalne żelowe okulary, które również przechowujemy w lodówce. Wieczorem wybieraj bogatsze kosmetyki o działaniu wzmacniającym i głęboko nawilżającym.

ZASADA 3 – Regularnie masuj okolice oczu

Podczas aplikacji kremu wykonuj regularne masaże okolic oczu. Dzięki temu opóźnisz powstawanie zmarszczek, a także zminimalizujesz problem obrzęków i zasinień. Uważaj jednak, aby mocno nie naciągać delikatnej skóry.

ZASADA 4 – Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Ze względu na swoją strukturę i lokalizację, skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Brak odpowiedniej ochrony znacznie przyspieszy proces powstawania zmarszczek. Aby tego uniknąć, stosuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Upewnij się, że kosmetyk, który wybrałaś, można stosować na okolice oczu. W słoneczne dni warto również zakładać okulary przeciwsłoneczne. Wybieraj jednak te profesjonalne, które gwarantują Ci konkretną ochronę. Sam fakt przyciemnienia szkieł takiej ochrony nie zapewnia.

Zobacz także  Depilacja w ciąży - czy jest bezpieczna?