Jak hormony wpływają na włosy?

W jaki sposób problemy hormonalne wpływają na wzrost włosków? Na co warto zwrócić uwagę, jeśli zmagamy się z problemem nadmiernego owłosienia? Które hormony są odpowiedzialne za wypadanie włosów? Wszystko co musisz wiedzieć na temat wpływu hormonów na włosy – w dzisiejszym artykule naszego eksperta!

Hormony i włosy – co mają wspólnego?

Na wzrost włosów na całym naszym ciele ma wpływ wiele różnych hormonów. Niektóre z nich ujawniają swoje działanie w pewnych szczególnych, ale fizjologicznych (naturalnych) okresach, np. w czasie dojrzewania płciowego, w okresie ciąży czy menopauzy. Inne działają cały czas, a pewne zaburzenia w ich funkcjonowaniu informują nas, że w organizmie dzieje się coś złego.

Najbardziej zaskakujący jest fakt, że te same hormony mogą mieć zupełnie inny wpływ na włoski zlokalizowane w różnych okolicach ciała. Świetnym przykładem są męskie hormony płciowe, które stymulują wzrost włosków na ciele i jednocześnie przyczyniają się do wypadania włosków na głowie. Przyjrzymy się kolejno znaczeniu poszczególnych hormonów w kontekście wzrostu i kondycji włosków w różnych strefach ciała. Te informacje są niezwykle cenne, zarówno w kontekście przeprowadzania zabiegów trwałej depilacji, jak również dbania o dobrą formę włosów na głowie – tych, których absolutnie nie chcemy się pozbywać.

Włosy na głowie – co poprawia ich kondycję?

Niekwestionowanymi przyjaciółmi naszej bujnej czupryny są estrogeny (żeńskie hormony płciowe) i hormony tarczycy. Odpowiedni (fizjologiczny) poziom tych hormonów sprawia, że włosy są gęste, mocne i zdrowe. Wpływ hormonów płciowych na kondycję włosów możemy obserwować nawet w skali miesiąca. W okolicy 10 dnia cyklu miesięcznego, kiedy poziom estrogenów jest najwyższy, nasze włosy wyglądają najlepiej i zwykle bardzo dobrze się układają. Im bliżej miesiączki, tym więcej problemów z włosami – nasila się problem przetłuszczania się i pogarsza ich ogólny wygląd.

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z pierwszych sygnałów, który może świadczyć o tym, że z naszą tarczycą dzieje się coś niedobrego. Utrata włosów często jest objawem niedoczynności tarczycy – jeśli w ostatnim czasie zauważyłaś taki problem, warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy i skontaktować się z lekarzem endokrynologiem.

Zobacz także  Krostki w okolicach bikini - jak golić się, aby ich nie było?

Co szkodzi włosom na głowie?

Najpoważniejszym „wrogiem” naszych włosów na głowie są męskie hormony płciowe. Ich nadmiar lub nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na te hormony często doprowadza do wzmożonej utraty włosów. Problem ten najbardziej doskwiera mężczyznom – charakterystyczne dla nich łysienie w okolicy skroni i na czubku głowy jest spowodowane właśnie wpływem męskich hormonów płciowych. Nie oznacza to jednak, że kobiety mogą zupełnie nie przejmować się męskimi hormonami. Jeśli we krwi jest ich zbyt dużo, często mamy problemy z przetłuszczaniem się włosów i łupieżem. W okresie menopauzy, kiedy spada poziom żeńskich hormonów płciowych i hormony męskie zaczynają odgrywać większą rolę, wypadanie włosów u kobiet również się nasila. Rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, w której kobieta łysieje w sposób charakterystyczny dla mężczyzn, niemniej jednak większe lub mniejsze przerzedzenie włosów w dojrzałym wieku dotyczy już sporej części pań.

Dobrej formie włosów nie sprzyja również progesteron, który jak już wcześniej wspominaliśmy, nasila przetłuszczanie włosów przed miesiączką. Warto wspomnieć także o prolaktynie – innym żeńskim hormonie płciowym, którego nadmiar może doprowadzać do wypadania włosów. Podobnie działa niedobór estrogenów oraz duży nadmiar hormonów tarczycy.

Nadmierne owłosienie na ciele – rola hormonów

Pierwszym momentem, w którym możemy bardzo wyraźnie zaobserwować wpływ hormonów na owłosienie na ciele jest okres dojrzewania płciowego. W tym czasie uaktywniają się męskie i żeńskie hormony płciowe, a na ciele młodych osób zaczyna pojawiać się charakterystyczne dla danej płci owłosienie.

U chłopców są to włosy pod pachami, na klatce piersiowej, w okolicy narządów płciowych, na twarzy, a także często na nogach, rękach i plecach. U młodych dziewcząt najwięcej włosków pojawia się pod pachami i w okolicy narządów płciowych. Również owłosienie na rękach i nogach staje się nieco bardziej widoczne, choć nie w takim stopniu jak u chłopców.

Zobacz także  Jaki depilator wybrać? Laserowy czy IPL?

Drugim, ważnym dla kobiet okresem jest menopauza. W tym czasie na ciele często pojawiają się typowo męskie włoski, a na twarzy charakterystyczny wąsik. Ma to związek z faktem, że poziom żeńskich hormonów płciowych spada, przez co męskie hormony, które w małych ilościach również są obecne we krwi kobiet, zaczynają swoją obecność ujawniać. U niektórych kobiet również w okresie ciąży na ciele lub twarzy może pojawiać się nietypowe długie, ciemne owłosienie, najczęściej jednak są to pojedyncze włoski, których łatwo się pozbyć.

Czy hormony mają wpływ na skuteczność fotodepilacji?

Jak widzimy nasze hormony płciowe bardzo mocno ingerują w ilość, rodzaj i lokalizację owłosienia na ciele. W normalnej sytuacji nie stanowi to większego problemu. Włosków możemy pozbyć się na chwilę lub trwale, korzystając z dostępnych metod depilacji. Problemy pojawiają się, w sytuacji, w której włoski na ciele zaczynają rosnąć nadmiernie lub w nietypowych miejscach. Najczęściej świadczy to o problemach hormonalnych i wymaga zrobienia specjalistycznych badań i konsultacji z lekarzem.

Kobiety, które zmagają się z wysokim poziomem androgenów (męskich hormonów płciowych) lub ich mieszki włosowe są zbyt wrażliwe na działanie tych hormonów, często zmagają się z problemem nadmiernego owłosienia typu męskiego. Ciemne i grube włoski rosną u nich w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, czyli wąsik, broda, klatka piersiowa, plecy, brzuch, nogi i ręce. W takiej sytuacji warto wybrać się do endokrynologa i sprawdzić przyczynę problemu. Hirsutyzm może być bowiem objawem innych problemów zdrowotnych, np. zespołu policystycznych jajników, przerostu nadnerczy, a nawet nowotworu. Więcej informacji na temat hirsutyzmu przeczytasz tutaj.

Warto zdiagnozować przyczynę problemu i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie, bo dzięki temu możemy zwiększyć szansę na skuteczność zabiegu trwałej depilacji. Jeśli np. męskich hormonów płciowych we krwi kobiety jest za dużo, zabieg fotodepilacji może przynieść efekt tylko na chwilę. Ten sam zabieg w połączeniu z odpowiednią opieką lekarską pozwala nam uzyskać znacznie lepsze i bardziej trwałe rezultaty!