Czy depilacja laserowa może prowadzić do bezpłodności?

Starania o dziecko to dla wielu par trudny i długotrwały proces. Czy w tym czasie trzeba rezygnować z zabiegów kosmetycznych? Czy dopuszczalne jest wykonywanie zabiegów trwałej redukcji owłosienia? Czy depilacja laserowa może prowadzić do bezpłodności lub zmniejszenia płodności?

Czy depilacja laserowa może zmniejszyć płodność?

Laser używany do depilacji ma działanie powierzchniowe – jego głównym zadaniem jest uszkodzenie cebulek włosowych, które znajdują się przecież w skórze, czyli w zewnętrznej powłoce naszego ciała. Struktury odpowiedzialne za płodność znajdują się głębiej, czyli już poza wpływem światła laserowego.

Warto dodać, że lasery do depilacji są zaprojektowane w ten sposób, aby działać wyłącznie na melaninę zlokalizowaną we włosach. Na tkanki otaczające laser wpływa w niewielkim stopniu (może dojść do delikatnego, chwilowego wzrostu temperatury skóry), na struktury leżące głębiej, zupełnie nie ma bezpośredniego wpływu.

Skoro laser nie ma kontaktu z narządami wytwarzającymi żeńskie komórki płciowe, nie może mieć wpływu również na naszą płodność. Tym bardziej że takie zabiegi wykonuje się bardzo rzadko. Wykonując serię np. 7 zabiegów, wybrany obszar naświetlamy tylko 7 razy na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Po wykonaniu serii pozostają nam jedynie zabiegi przypominające, które wiążą się z 1-2 naświetleniami w roku. Taka ilość światła laserowego jest dla naszej płodności zupełnie obojętna.

W przypadku męskiej depilacji sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Niektóre badania wskazują na nieznaczny spadek ilości plemników w jądrach bezpośrednio po depilacji laserowej. Podobny efekt występuje po gorącej kąpieli – w obu przypadkach ma to najprawdopodobniej związek z podwyższeniem temperatury. Po kilku godzinach liczba plemników wraca do normy, zarówno po kąpieli, jak również po depilacji. Jądra są zlokalizowane płytko pod skórą, dlatego podwyższenie temperatury skóry, może również nieznacznie zwiększać temperaturę jąder. Chociaż nie ma żadnych dowodów na ryzyko trwałego obniżenia męskiej płodności w wyniku przeprowadzania zabiegów laserowych, to mając na uwadze powyższe fakty, wykonując zabiegi u mężczyzn, omijamy tę strefę.

Zobacz także  Jak wygląda depilacja bikini laserem?

Dlaczego depilacja w ciąży nie jest wskazana?

Skoro co do zasady depilacja laserowa nie wpływa negatywnie na płodność, to dlaczego w takim razie nie powinno się jej stosować w czasie ciąży? Istnieją co najmniej trzy powody.

  1. Kobiety w ciąży są „pod ochroną”. Nie zaleca się im wielu rzeczy, niektórych z uzasadnionych przyczyn, innych bardziej z ostrożności. Aby z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że przyszłej mamie i jej dziecku coś nie zaszkodzi, trzeba by było to sprawdzić. Gdyby w wyniku takich testów okazało się, że coś, co sprawdzamy, rzeczywiście jest bezpieczne – nie byłoby problemu. Ciężko jednak wyobrazić sobie sytuację, w której narażamy kobietę i płód na niebezpieczeństwo lub nawet ewidentnie im szkodzimy, tylko po to, żeby coś sprawdzić. To nie tylko nieetyczne, ale wręcz nieludzkie. Właśnie z tego powodu większość kontrowersyjnych rzeczy w ciąży nie jest zalecana – nie da się w 100% wykluczyć niebezpieczeństwa, dlatego odradzamy „na wszelki wypadek”.
  2. Drugim powodem, dla którego w ciąży nie należy wykonywać depilacji laserowej, są duże zmiany hormonalne, które w tym okresie zachodzą w ciele kobiety. Jak wiadomo, hormony mają ogromny wpływ na ilość i jakość naszego owłosienia. Aby mieć pewność, że trwała depilacja będzie maksymalnie skuteczna, powinniśmy zadbać o to, żeby nasza gospodarka hormonalna była unormowana. Duże wzrosty lub spadki hormonów płciowych mogą spowodować nagły wzrost włosków albo po prostu zaburzyć ocenę efektów zabiegów.
  3. Warto również wspomnieć, że niektóre metody depilacji mogą być nieprzyjemne lub nawet bolesne. Kobiety w ciąży powinny unikać takich doświadczeń, a także niepotrzebnego stresu, który może wiązać się z takim zabiegiem. Depilacja laserowa wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem powstawania przebarwień, a wiemy, że również ciąża takie ryzyko zwiększa.

Podsumowując: w ciąży nie należy wykonywać zabiegów depilacji laserowej. Jeśli staramy się o dziecko:

  • w przypadku mężczyzn – podczas zabiegu warto na wszelki wypadek ominąć jądra,
  • w przypadku kobiet – nie ma się czym martwić – depilacja laserowa nie wpływa na kobiecą płodność.
Zobacz także  Depilacja IPL całego ciała w DepilConcept