Cienie i worki pod oczami – czy jest na nie skuteczny sposób?

Nie poznajesz osoby, którą widzisz w lustrze? Sprawdź o czym świadczą nawracające problemy z sińcami i opuchnięciami pod oczami!

Jak powstają obrzęki i cienie pod oczami?

Obrzęki i cienie pod oczami to objawy problemów ze skórnym układem krwionośnym i limfatycznym. Jak w każdej strefie naszego ciała, również w skórze pod oczami znajdują się liczne naczynia układu krążenia odpowiedzialne za dostarczanie komórkom tlenu i substancji odżywczych oraz usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Substancje te są wymieniane pomiędzy naczyniami i komórkami. Jeśli opisany proces przebiega prawidłowo, skóra pod oczami wygląda normalnie. Jeśli z jakichś powodów najmniejsze naczynia nadmiernie się rozszerzają lub nie odbierają ze skóry takich ilości płynu jak powinny, dochodzi do powstawania zasinień lub obrzęków.

Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia rano, kiedy gwałtownie wstajemy po kilku godzinach leżenia. Gdy jesteśmy w pozycji pionowej, krew swobodnie odpływa z twarzy i przemieszcza się w kierunku serca. Kiedy leżymy, odpływ jest utrudniony, stąd większa skłonność do powstawania obrzęków i zasinień po nocnym odpoczynku.

Co sprzyja powstawaniu zasinień pod oczami?

Gdyby skóra była przezroczysta, bez trudu moglibyśmy obserwować krew płynącą w naczyniach krwionośnych. Skóra pod oczami jest bardzo cienka i w związku z tym trochę „przezroczysta” – nie zasłania tak dobrze naczyń krwionośnych, jak skóra w innych obszarach twarzy. Nawet niewielkie problemy z przepływem krwi, np. wynikające z nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, błyskawicznie uwidaczniają się w postaci ciemnych plam pod oczami. Podatność na powstawanie cieni pod oczami jest często uwarunkowana genetycznie. Im cieńsza skóra, im większe i płycej położone naczynia krwionośne, tym większa skłonność do powstawania przemijających zasinień, które z biegiem lat mogą się utrwalić.

Do czynników, które osłabiają pracę delikatnych naczyń krwionośnych okolic oczu zaliczamy niezdrowy styl życia (brak snu, odpoczynku, ruchu, stres, używki, zła dieta), problemy hormonalne, niedobór żelaza i witaminy K, a także niektóre choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca oraz niewydolność wątroby i nerek.

Zobacz także  Włosy na nogach - co należy wiedzieć? Jak osłabić włoski?

Co nasila powstawanie „worków” pod oczami?

Obrzęki powstają, kiedy w tkankach dochodzi do zatrzymania płynu, który powinien zostać usunięty przez naczynia krwionośne i limfatyczne. Do czynników, które sprzyjają powstawaniu obrzęków pod oczami zaliczamy odwodnienie, nadmiar soli w diecie, nadużywanie alkoholu, przegrzanie organizmu, oraz wszystkie wymienione wcześniej czynniki wywołujące problemy z sińcami pod oczami – kondycja naczyń krwionośnych i limfatycznych ma bardzo duże znaczenie w procesie powstawania obrzęków.

Jak pozbyć się sińców i obrzęków skóry okolic oczu?

Najskuteczniejszym sposobem na poprawę kondycji skóry wokół oczu jest wyeliminowanie niezdrowych nawyków, które odbijają się nie tylko na naszej urodzie, ale przede wszystkim na kondycji całego organizmu. Jeśli chcesz dobrze wyglądać i świetnie się czuć:

  • wysypiaj się – ogranicz nocne imprezy, przestań zabierać pracę do domu,
  • odpoczywaj, najlepiej aktywnie na świeżym powietrzu,
  • ogranicz czas spędzany przed ekranem – komputera, telefonu, telewizora,
  • zapomnij o mocnej kawie, alkoholu i papierosach,
  • dużo się ruszaj, ogranicz pracę w pozycji siedzącej, która sprzyja powstawaniu obrzęków,
  • jedz dużo warzyw i owoców, które są bogate w antyoksydanty,
  • pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, ogranicz spożywanie soli.

Nie poznajesz swojego porannego odbicia w lustrze? Jeśli nie masz czasu na dłuższe zabiegi pielęgnacyjne, umyj twarz zimną wodą, a pod oczy nałóż krem np. ze świetlikiem, który można przechowywać w lodówce. Jeśli masz kilka wolnych minut, zrób sobie delikatny masaż twarzy – pobudzisz w ten sposób krążenie krwi w skórze i przyspieszysz usunięcie obrzęku.

Jeśli skłonność do problemów skóry okolic oczu towarzyszy Ci od dawna, być może należysz do sporej grupy osób, które mają genetyczne predyspozycje do powstawania obrzęków i zasinień. Stosuj codziennie specjalne kosmetyki, które wzmocnią skórny układ krążenia i poprawią kondycję skóry wokół oczu. Najlepiej sprawdzą się kremy z kasztanowcem, arniką, oczarem, fiołkiem, witaminą C, K i PP. Dodatkowo zawsze trzymaj w lodówce specjalne żelowe okularki, które już po kilku minutach od nałożenia przynoszą znaczącą ulgę. Jeśli problem nie zmniejszy się, nasili lub pojawi nagle z dużą intensywnością, skonsultuj się koniecznie z lekarzem.

Zobacz także  Depilacja w ciąży - czy jest bezpieczna?