1 października 2020
Studentki przestały się golić, a studenci zaczęli!
Profesor gender studies Breanne Fahs z Uniwersytetu w Arizonie dała swoim studentom nietypowe zadanie do wykonania. Dziewczyny miały się przestać depilować, panowie zaś mieli zacząć golić wszystko od szyi w dół! Jakie były tego efekty?
Okazuje się, że temat depilacji wśród studentów może wywołać dużo dyskusji i emocji – wynika, to z faktu przyjętych norm społecznych, które określają wygląd ciała kobiety i mężczyzny. Depilacja lub jej brak staje się tematem tabu, ale czy tak powinno być? Zapraszamy do lektury, refleksji i dyskusji.
Spis treści
STUDENTKI
Jakie są wnioski studentek po zaprzestaniu depilacji w czasie eksperymentu?
W konsekwencji trwającego eksperymentu kobiety zmieniały swoje zachowania, aby uniknąć negatywnego nastawienia w społeczeństwie oraz minimalizowały poczucie wstydu związanego z owłosieniem na ciele m.in. przez:
- rezygnację z noszenia określonych rodzajów ubrań np.: sukienek, kostiumów kąpielowych, szortów, podkoszulek,
- chowanie się w „czterech ścianach”, zamiast wychodzić z przyjaciółmi do kina, na basen itp.,
- unikanie ćwiczeń na siłowni,
- rzadziej uprawiały seks – często lub wcale,
- rezygnację z uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych,
- częstsze prysznice dla większej higieny,
- nakładanie „nadmiernej” ilości dezodorantów oraz wybieranie męskich odpowiedników – postrzegając je jako silniejsze – w przypadku włosów pod pachami!,
- brak golenia się, depilacji był postrzegany jako zaniedbanie siebie, swojej higieny.
„Podobnie jak większość ludzi myślałam, że kobiety rezygnujące z depilacji ciała były leniwe, brudne i trochę szalone … Nigdy nie myślałam, że to może być wybór.”
Kobiety również doświadczały wiele sytuacji dla nich wstydliwych np. podczas:
- udziału w ślubie, kiedy miały włosy pod pachami …,
- wizyty u ginekologa,
- nosiły podkoszulki i szorty ukrywając owłosienie przed współlokatorami,
- uprawiania seksu – martwiły się, że ich miejsca intymne są „nieczyste”.
Eksperyment nad owłosieniem i jego zapuszczaniem tylko potwierdził występujące w społeczeństwie sztywne nomy, które nakazują kobietom depilację w celu dopasowania się ich do wyznaczonych standardów.
STUDENCI
Jakie doświadczenia mieli studenci po rozpoczęciu depilacji ciała?
Mężczyźni z obawy o szacunek bardziej przejmowali się porównaniem wydepilowanego ciała w stosunku do innych mężczyzn niż do negatywnych reakcji ze strony kobiet.
Warto podkreślić, że większość mężczyzn miała wiele trudności związanych z depilacją, ponieważ uważali ją m.in. za:
- pracochłonną,
- czasochłonną,
- często zupełnie bezużyteczną,
- bez znaczenia.
Jeden ze studentów miał trudności w goleniu niezgrabnie ukształtowanych pach!
„Próbowałeś się golić pod pachą? Tak trudno jest ją ułożyć na płasko, a nawet zajrzeć do środka! Zajmuje to bardzo dużo czasu!”
Kolejny student poprzez trudność związaną z depilacją ciała zyskał szacunek dla kobiecego wysiłku przy depilacji!
„Miałem trudności z prostego powodu, że golenie jest mi obce. Podczas eksperymentu spędzałem około 10–15 minut na goleniu, myśląc, że wykonałem dobrą robotę, tylko po to, by następnie wyjść spod prysznica, założyć okulary i uświadomić sobie, że nie wyszło mi tak dobrze. Musiałem wrócić i spróbować zrobić to ponownie, co było dla mnie bardzo frustrujące. Powoli zacząłem zdawać sobie sprawę, przez co przechodzą kobiety, żeby się dopasować do wymogów społeczeństwa”
Jakie są wnioski ze studenckiego doświadczenia?
Większość uczniów, którzy podjęli się tego zadania, twierdziła, że poznali swoje ciała i zyskali nad nimi kontrolę.
Student stwierdził:
„Chcę być postrzegany jako atrakcyjny dla mężczyzn oraz pożądany przez kobiety … Nigdy nie myślałem, że takie proste zadanie będzie miało tak ważny wpływ na mnie. To było zupełnie nieoczekiwane. Rozumiem teraz, że muszę przyjąć obowiązujące normy społeczne bardzo poważnie, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na nasze życie.”
Studenci postanowili, że każdy powinien spróbować tego zadania. Jedna ze studentek poczuła się wstrząśnięta nowym wyglądem swojego ciała: Ten eksperyment był w pewnym sensie procesem uzdrawiania. Jeśli już, to znacznie uczyniło mnie bardziej świadomą swojego ciała. Często dziewczęta zaczynają się golić, zanim ich włosy w pełni odrosną, zciemnieją, więc w pewnym sensie jest to część nas samych (mnie), o której nigdy nie wiedziałam. Obserwowanie, jak moje włosy rosną, było podróżą w głąb siebie! Pozwoliło mi to dostrzec moje owłosienie, gdy w pełni odrosło oraz poczuć je na różnych etapach – od kłującego do raczej miękkiego i długiego – wszystko to było częścią doświadczenia! Jestem bardziej połączona z moim ciałem; jego kształtem i teksturą.
Wiele kobiet skonfrontowało się ze swoimi feministycznymi poglądami.
„To doświadczenie było dla mnie bardziej bolesne niż uwalniające, ponieważ uświadomiło mi, że mam wiele do zrobienia w temacie poszukiwania mojego „Ja”. Chociaż zawsze jestem pierwszą, która odrzuca wiele przyjętych norm społecznych, nigdy one nie wpływały na mnie tak bezpośrednio, jak to zadanie.”
„To zadanie pomogło mi zbliżyć się o krok do tego, kim chcę być. Chcę żyć w zgodzie z sobą!”
Jaka jest presja społeczna dotycząca owłosienia?
Ten eksperyment skutecznie ingeruje w postrzeganie uczniów o ludzkim ciele i seksualności po części dlatego, że uwidacznia sieć kontroli społecznej w ich życiu, a zwłaszcza kobiet. Było to doświadczenie również dla tych studentów, którzy nie uczestniczyli formalnie w zadaniu. Późniejsze rozmowy prowadzone z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami, często prowokowały myślenie o możliwych karach społecznych, jakie występują za nieprzystosowanie się m.in.: do norm związanych z owłosieniem i depilacją.
Włosy na ciele stają się platformą do ujawniania norm społecznych, czyniąc niewidzialne widzialnym i rzucają wyzwania świadomości tego, jak nasze ciała postrzegane są w przestrzeni publicznej. Doświadczenie nauczyło studentów, jak uczyć się ciała – co ono potrafi, jak je odczuwać oraz otwartości na nowe doznania, których doświadczają. Odnaleźli sposoby odkrywania wstydu i przyjemności.
Co wybrać tradycyjne golenie czy trwałą depilację?
W DepilConcept doceniamy Twoje wybory i to kim jesteście – czy wybieracie owłosienie, czy też gładką skórę – zawsze jesteście OK! Jeżeli zdecydujecie się jednak na trwałą i bezbolesną depilację to z przyjemnością pomożemy Wam zwiększyć komfort studenckiego życia na uczelni!
Częste golenie się pod pachami, w strefie bikini czy też w okolicach twarzy nie jest niczym przyjemnym n.in.: dlatego, że generuje liczne podrażnienia, zaczerwienienia, bolesne zacięcia, włosy stają się mocniejsze i zabieg golenia się maszynką musimy powtarzać codziennie, lub co drugi dzień – jest to czasochłonne i męczące. Dlatego w salonach DepilConcept dla studentów przygotowany jest wyjątkowy STARTER STUDENCKI, dzięki któremu bezboleśnie i trwale możemy pozbyć się niechcianego owłosienia!
- Pierwsza wizyta to bezpłatna konsultacja i pełnowartościowy zabieg trwałej depilacji SHR in Motion dla kobiet i mężczyzn za 19 zł z kuponem z książeczki Starter Studencki lub z eStarter!
- Dodatkowo z LEGITYMACJĄ STUDENCKĄ można wybrać PAKIET STUDENCKI, gdzie otrzymujecie 10 stref za 55 zł (zniżka o 250 zł)! Skontaktuj się z wybranym salonem DepilConcept i poznaj szczegóły! Nasze specjalistki czekają na Was!