Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Zmarszczki, opuchnięcia, cienie pod oczami – delikatna skóra wokół oczu jest narażona na wiele problemów, które mocno wpływają na nasz wygląd. Co zrobić, żeby jak najdłużej zachować skórę w dobrej formie? Jak ukryć oznaki zmęczenia? Czy skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji?

Kondycja skóry wokół oczu wiele mówi o naszym stylu życia, odżywiania i podejściu do pielęgnacji. To właśnie w tej strefie widać zmęczenie czy nieprzespaną noc. Tutaj również często pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mocno wpływają na nasz wizerunek, sprawiając, że cała twarz wygląda niezdrowo. Jak dbać o skórę wokół oczu, aby zachować młody i świeży wygląd?

Dlaczego skóra wokół oczu wymaga specjalnego traktowania?

Charakterystyczne cechy skóry wokół oczu:

 • jest bardzo cienka, w związku z czym mniej odporna na działanie niekorzystnych czynników,
 • jest w niej mało podskórnej tkanki tłuszczowej, co również przekłada się na słabszą ochronę i szybsze uwidocznienie się zmian związanych z procesami starzenia,
 • w związku z niewielką grubością i skąpą podściółką z tkanki tłuszczowej, przez skórę wokół oczu często są widoczne naczynia krwionośne,
 • w przypadku problemów z krążeniem krwi, od razu obserwujemy obrzęki i sińce pod oczami,
 • zawiera mało gruczołów łojowych, które gwarantują ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i groźnymi drobnoustrojami – skóra pod oczami jest bardziej narażona na podrażnienia i infekcje,
 • ze względu na intensywną mimikę (ruchy powiek, mrużenie oczu itd.) w tej okolicy zmarszczki mimiczne mogą pojawić się nawet w bardzo młodym wieku,
 • wcześniej pojawiają się również zmarszczki chronologiczne, czyli te związane z upływem czasu – ze względu na budowę i gorszą naturalną ochronę tej części skóry,
 • oprócz zmarszczek stosunkowo szybko pojawia się również wiotkość skóry – niewielka warstwa tkanki tłuszczowej pozbawia skórę naturalnej podpory i skóra zaczyna opadać.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że skóra wokół oczu wymaga indywidualnego traktowania. Jak to zrobić w praktyce?

PIELĘGNACJA SKÓRY WOKÓŁ OCZU – 4 WAŻNE ZASADY

ZASADA 1 – Dbaj o siebie!

Kondycja skóry wokół oczu często odzwierciedla nasz styl życia. Jeśli nie zadbamy o zbilansowaną dietę, nawadnianie i dotlenianie organizmu, ruch czy odpowiednią ilość snu i wypoczynku, problemy z kondycją skóry wokół oczu będą nawracać. Warto zastosować się do poniższych wskazówek:

 • zadbaj o to, żeby w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminę E, C i K oraz cynk, selen i miedź,
 • unikaj soli i alkoholu, które sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie i powstawaniu obrzęków,
 • wygospodaruj czas na odpoczynek, spacer na świeżym powietrzu i zadbaj o odpowiednią ilość snu – zmęczenie i niewyspanie są największym wrogiem skóry wokół oczu.

ZASADA 2 – Wzmocnij skórę wokół oczu

Skóra wokół oczu wymaga stosowania innych kosmetyków niż te, które nakładamy na całą twarz. Ważne są substancje o działaniu nawilżającym, poprawiającym krążenie krwi i ochronnym. Jeśli masz problem z zasinieniami i opuchnięciami, rano stosuj produkty chłodzące, z dużą dawką składników stymulujących skórny układ krążenia, np. z arniką czy kasztanowcem. Jeśli producent kremu na to pozwala, możesz go trzymać w lodówce. Pomocne bywają również specjalne żelowe okulary, które również przechowujemy w lodówce. Wieczorem wybieraj bogatsze kosmetyki o działaniu wzmacniającym i głęboko nawilżającym.

ZASADA 3 – Regularnie masuj okolice oczu

Podczas aplikacji kremu wykonuj regularne masaże okolic oczu. Dzięki temu opóźnisz powstawanie zmarszczek, a także zminimalizujesz problem obrzęków i zasinień. Uważaj jednak, aby mocno nie naciągać delikatnej skóry.

ZASADA 4 – Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Ze względu na swoją strukturę i lokalizację, skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Brak odpowiedniej ochrony znacznie przyspieszy proces powstawania zmarszczek. Aby tego uniknąć, stosuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Upewnij się, że kosmetyk, który wybrałaś, można stosować na okolice oczu. W słoneczne dni warto również zakładać okulary przeciwsłoneczne. Wybieraj jednak te profesjonalne, które gwarantują Ci konkretną ochronę. Sam fakt przyciemnienia szkieł takiej ochrony nie zapewnia.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?
4.7 (93.33%) 3 votes