Jak się pozbyć pajączków?

Pajączki to problem, który w mniejszym lub większym stopniu dokucza osobom z niemal każdym rodzajem cery. Dowiedz się jak powstają pajączki i co zrobić, żeby skutecznie się ich pozbyć. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania problemów naczyniowych. Czym są pajączki i jak się ich pozbyć?

Rozszerzone lub pęknięte naczynka, pajączki, teleangiektazje – to określenia, którymi posługujemy się aby opisać problemy naczyniowe skóry.

Dlaczego skóra twarzy jest szczególnie narażona na problemy naczyniowe?

Emocje, nagłe zmiany temperatury, wysyłek fizyczny – wszystkie te czynniki sprawiają, że skóra zaczyna się czerwienić. W większości przypadków czerwieni się jednak wyłącznie skóra twarzy. Również w tej okolicy najczęściej spotykamy się z problemem rozszerzonych lub pękniętych naczynek. Dlaczego?

Jak się pozbyć pajączków

Główną funkcją układu krwionośnego skóry jest dostarczanie komórkom tlenu i substancji odżywczych oraz zabieranie dwutlenku węgla i zbędnych produktów przemiany materii. Czy wiesz, że w naskórku nie ma ani jednego naczynia krwionośnego? Za „obsługę” naskórka odpowiadają naczynia zlokalizowane w niższej warstwie – skórze właściwej. Naczynia mają elastyczne ścianki rozszerzają się i zwężają, w zależności od tego, jak wiele krwi jest w danej chwili potrzebne. Pod wpływem różnych czynników, proces ten ulega zaburzeniu i naczynka wprawdzie rozszerzają się, ale niestety „zapominają” się zwęzić – na powierzchni skóry pojawia się rumień. Z upływem lat i dalszym wystawieniem skóry na działanie niekorzystnych czynników zmiany utrwalają się, zwiększa się przepuszczalność naczyń, które dodatkowo mają skłonność do pękania. Trwałe zmiany obserwujemy na powierzchni skóry w postaci pajączków. Warto dodać, że naczynia doprowadzające krew do skóry twarzy są bardzo silnie unerwione. Właśnie dlatego skóra twarzy należy do obszarów, które są najbardziej podatne na występowanie problemów naczyniowych.

Jakie czynniki pogarszają stan skóry naczyniowej?

Do czynników, które niekorzystnie wpływają na kondycję skórnego układu krążenia, sprzyjają powstawaniu rumienia i uszkodzeniom naczynek zaliczamy:

 • nagłe zmiany temperatur – np. zimą, kiedy na przemian mamy do czynienia z mroźnym powietrzem na dworze i nagrzanym powietrzem w pomieszczeniach – warto stosować krem ochronny,
 • wysokie temperatury – np. podczas wizyty w saunie lub gorącej kąpieli,
 • promieniowanie UV – rozwiązaniem jest unikanie słońca i stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym,
 • ostre przyprawy, gorące potrawy i napoje – to kolejny czynnik, który doprowadza do gwałtownego wzrostu temperatury i rozszerzenia naczyń w skórze,
 • używki – alkohol, nikotyna, mocna kawa,
 • nieprawidłowa pielęgnacja – stosowanie agresywnych środków myjących, które uszkadzają naturalne bariery ochronne skóry, mocne tarcie skóry gruboziarnistym peelingiem itp.,
 • zaburzenia hormonalne, np. w okresie menopauzy – warto kontrolować poziom hormonów i skonsultować się z lekarzem,
 • stosowanie niektórych leków – tego czynnika nie możemy wyeliminować, ale warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację, która poprawi stan skóry podczas leczenia,
 • stres i inne silne emocje,
 • duży wysiłek fizyczny,
 • zanieczyszczenia – wody, którą myjemy skórę, powietrza itd.
Zobacz także  Jak usunąć wąsik? Poznaj depilację IPL wąsika!

Im wcześniej zaczniesz dbać o skórny układ krążenia, tym mniejsza szansa, że w przyszłości będziesz zmagać się z poważniejszymi problemami naczyniowymi, takimi jak np. trądzik różowaty, który dotyka nawet 10% osób w wieku dojrzałym.

Jak pozbyć się rozszerzonych i pękniętych naczynek?

Pierwszy krok do poprawy kondycji skóry skłonnej do powstawania teleangiektazji to ograniczenie wymienionych wcześniej czynników drażniących lub stosowanie kosmetyków, które ochronią skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo warto stosować kosmetyki zawierające składniki aktywne wzmacniające naczynka krwionośne, np. z wyciągiem kasztanowca, arniki, ruszczyka, krwawnika, oczaru wirginijskiego i fiołka trójbarwnego, a także z rutyną, algami, kolagenem i poli-hydroksykwasami (PHA). Pomocna będzie również odpowiednia dieta lub ewentualnie suplementacja witamin C, K i PP.

Istniejące pajączki można zlikwidować wyłącznie przy pomocy profesjonalnych zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy fototerapię, która działa na hemoglobinę – barwnik znajdujący się we krwi. Hemoglobina absorbuje energię emitowaną przez głowicę urządzenia do fototerapii, zamieniając ją na ciepło. Nagły, miejscowy wzrost temperatury niszczy barwnik i zamyka pęknięte naczynko. Skóra w naturalny sposób się oczyszcza i po upływie kilku tygodni wraca do swojego pierwotnego wyglądu.