Depilacja – z włosem, czy pod włos?

Depilacja nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak w walce o gładkie ciało warto się nieco poświęcić. Gładkie ciało to marzenie niejednej kobiety, jednak uzyskanie zadowalającego efektu nie zawsze okazuje się tak łatwe do osiągnięcia, jakby się to mogło wydawać. Jeśli chodzi o metody depilacji, to jest ich na tyle dużo, iż każda kobieta z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podczas usuwania zbędnego owłosienia należy jednak pamiętać o tym, aby przeprowadzać depilację zawsze pod włos, ponieważ jedynie w ten sposób efekty zabiegu są lepsze i utrzymują się dłużej. Z jakich jednak metod depilacji można obecnie skorzystać w domowym zaciszu?

Maszynka do golenia

Jedną z najpopularniejszych i najszybszych metod depilacji jest usuwanie zbędnego owłosienia przy pomocy maszynki do golenia, z której bardzo chętnie korzystają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Aby przeprowadzić zabieg, wystarczy jedynie zwilżyć ciało odrobiną wody, nałożyć na nie niewielką ilość pianki lub żelu do golenia, a następnie użyć jednorazowej maszynki do golenia, pamiętając o tym, aby przesuwać ją zawsze pod włos. Usuwanie włosków przy pomocy maszynki do golenia to niezawodna, niedroga i bezbolesna metoda depilacji, jednak jej efekty nie są niestety zbyt trwałe. Włoski po goleniu dosyć szybko zaczynają odrastać (nawet po kilku godzinach), a do tego robią się mocniejsze, grubsze i ciemniejsze.

Krem do depilacji

Ta metoda depilacji polega na zaaplikowaniu na skórę specjalnego preparatu, który po upływie około 20 minut rozpuszcza łodygę włosa. Pozostałości kremu należy usunąć przy pomocy dołączonej do opakowania szpatułki, przemywając następnie skórę wodą. Przy pomocy kremu do depilacji możemy stosunkowo łatwo i bezboleśnie usunąć niechciane włoski, jednak podobnie jak w przypadku maszynki do golenia, efekty zabiegu nie utrzymują się zbyt długo. Zazwyczaj po kilku dniach włoski zaczynają odrastać, a jeśli chodzi o sam krem do depilacji, to ma on niestety dosyć intensywny i nieprzyjemny zapach. Warto również wiedzieć o tym, iż znajdujące się w kremie do depilacji substancje chemiczne mogą bardzo łatwo podrażnić skórę, dlatego też kobiety o delikatnej i wrażliwej skórze nie powinny sięgać po tego typu produkty.

Zobacz także  Jak długo utrzymują się efekty po depilacji woskiem?

Depilator elektryczny

Kobiety, które marzą o gładkiej skórze przez dłuższy czas, mogą sięgnąć po depilator elektryczny, który wyrywa włoski wraz z cebulkami. Podczas depilacji należy jednak pamiętać o tym, aby urządzenie przesuwać zawsze pod włos, ponieważ jedynie w ten sposób włoski zostaną wyrwane wraz z cebulkami. W innym przypadku zostaną one jedynie ścięte tuż nad powierzchnią skóry, przez co zaczną dużo szybciej odrastać. Zabieg przy użyciu depilatora jest dosyć prosty i szybki, a efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Włoski po depilacji odrastają cieńsze i jaśniejsze, jednak może to spowodować, iż zaczną wrastać w skórę. W takiej sytuacji na skórze mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne krostki, dlatego też warto co kilka dni wykonać gruboziarnisty peeling (np. cukrowy), dzięki czemu osłabione włoski bez problemu przebiją się przez skórę.

Wosk

Ostatnią bardzo popularną metodą depilacji jest depilacja woskiem, dzięki czemu zbędne owłosienie zostaje usunięte wraz z cebulkami. W jaki jednak sposób należy przeprowadzić zabieg? Aby pozbyć się włosków, na czystą i odtłuszczoną skórę należy nałożyć ciepły wosk zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie do skóry należy przykleić fizelinowy plaster, zrywając go energicznym ruchem w kierunku przeciwnym niż wzrost włosa. Największą zaletą zabiegu przy użyciu wosku jest to, iż można go wykonać nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również w domu, a oprócz tego efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Niestety zabieg ten jest dosyć bolesny, a za każdym razem trzeba poczekać, aż włoski odrosną przynajmniej 0,5 cm. Dlaczego? Z tego względu, gdyż wosk nie jest w stanie złapać je na tyle, aby wyrwać je wraz z cebulkami, przez co zabieg okazuje się niestety nieskuteczny.