Laser diodowy – co to jest, jakie są różnice pomiędzy laserem a IPL?

Zasada działania lasera diodowego polega na wysłaniu bardzo dużych i skupionych w jedno miejsce jednostek energii. Strumień lasera uderza z siłą w cebulkę włosa i niszczy ją, co skutkuje trwałym uszkodzeniem cebulki. Zasada jest podobna do działania urządzeń do epilacji IPL, lecz dzielą ją znaczące różnice, które wpływają na przebieg, a nade wszystko, odczucia w czasie zabiegu. 

Na czym polega depilacja laserem diodowym? 

Laser diodowy, podobnie jak większość laserów oraz starszych technologii podaje całą energię w jednym impulsie, co wpływa na odczucia w trakcie wykonywania zabiegu, oraz stan skóry po zabiegu. Działanie Lasera Light Sheer Duet powiązane jest ze zjawiskiem selektywnej fototermolizy.

Laser rozpoznaje melaninę z mieszka włosowego i oddziałuje na nią. Wiązka ta trafia do zewnętrznej części włosa, a następnie przedostaje się w głąb skóry, do wewnętrznej macierzy włosa niszcząc ją. Włosek tym samym nie ma możliwości odrośnięcia w danym miejscu. Jednak indywidualne predyspozycje, zmiany hormonalne jak i skłonność skóry do regeneracji może spowodować, że pojedyncze włoski będą jednak odrastać. 

Jak działa technologia światła IPL?

Fotodepilacja polega na zniszczeniu cebulki włosowej przy pomocy wiązki światła emitowanej przez głowicę urządzenia. Zastosowanie światła jest bardzo szerokie. Jednym z nich jest bardzo skuteczna metoda trwałej depilacji przy użyciu metody IPL. SHR jest najnowszą odsłoną technologii IPL i wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu fotodepilacji. SHR, czyli Super Hair Removal, to metoda usuwania włosów łącząca w sobie technologię laserową i właściwości pulsującego światła. Oznacza to, że podobnie jak laser stosuje zjawisko selektywnej fototermolizy działając wybiórczo na włos i nie naruszając tkanek okalających. Dodatkowo zastosowanie światła intensywnie pulsacyjnego powoduje zniwelowanie negatywnych odczuć, ponieważ wiązka świetlna jest wiązką rozproszoną. 

SHR wzbogacony został o technologię in Motion, dzięki czemu zabiegi wykonywane są w ruchu, co sprzyja znacznemu skróceniu czasu wykonywanego zabiegu. 

Zobacz także  Depilacja rąk - sposoby na gładkie ręce i przedramiona

kobieta ma ręce na nogach

Różnice w działaniu lasera diodowego a epilacji IPL

Przeprowadziliśmy test, który mia wyłonić różnice między laserem diodowym a urządzeniem SHR-IPL. 

Efekty zarówno przy pierwszym jak i przy drugim urządzeniu widoczne są już po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu depilacji metodą laserową możemy obserwować około 20% redukcję owłosienia przy zachowaniu jednakowej struktury pozostałych włosów. 

Natomiast metoda SHR po pierwszym zabiegu redukuje około 30% owłosienia — jednocześnie wpływając na zmianę struktury pozostałych włosów. Stają się one cieńsze, jaśniejsze i mniej widoczne co w całości sprawia, iż efekty w porównaniu do metody laserowej są bardziej zadowalające. 

Jednak największą różnicę można zobaczyć w odczuciach testerek podczas wykonywania zabiegu. Większość z nich wykazała ogromny kontrast dzielący obydwie metody. W odniesieniu np. do analizy efektów, która wykazała różnice, ale i w obydwu przypadkach, skuteczność (mimo że na różnym poziomie). Depilacja SHR in Motion była komfortowa i bezbolesna dla testerek. Chętnie ją wykonywały, były zrelaksowane oraz nie stresowały się na myśl o kolejnym zabiegu.

Depilacja światłem IPL 

Skąd tak duża różnica w odczuwaniu komfortu? Kluczową rolę pełni podaż energii. W technologii IPL podawana jest ona stopniowo w wielu impulsach jednocześnie, co ogranicza odczucia bólowe praktycznie do zera. Dlatego też zabiegi wykonywane przy użyciu technologii SHR są bezbolesne i komfortowe. Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym argumentem stojącym za skutecznością i efektywnością fotodepilacji IPL jest technologia in Motion. Jak przedstawiają najnowsze doniesienia, zastosowanie technologii in Motion, polegającej na wolniejszym, ale dłuższym ogrzewaniu, jest znacznie bardziej efektywne w trwałym usunięciu włosów, niż wysoki poziom mocy i krótki czas nagrzewania. 

Zobacz także  Na czym polega depilacja brazylijska bikini? Poznaj DepilCarnaval!