Cykl wzrostu włosa a skuteczność depilacji SHR in Motion

Depilacja SHR in Motion to zabieg polegający na trwałym usuwaniu owłosienia. Przed rozpoczęciem walki z niechcianym elementem naszej skóry warto dowiedzieć się o budowie naszego „przeciwnika” i o tym jak jego cykl życia wpływa na skuteczność zabiegu.

Każdy włos na naszym ciele składa się z dwóch najważniejszych elementów: łodygi oraz korzenia ukrytego głęboko w skórze, który otoczony jest w torebce powszechnie znanej jako mieszek włosowy. W budowie włosa wyróżniamy również cebulkę, która zawiera elementy macierzy odpowiedzialnej za wzrost włosa. Jest umiejscowiona na dnie mieszka i stanowi żywy fragment włosa. Melanina (barwnik włosa) wytwarzana jest przez komórki zwane melanocytami, które wchodzą w skład macierzy. 

Owłosienie na każdej partii ciała posiada różną długość życia. Cykl wzrostu włosa dzielimy na fazy: wzrostu (anagen)przejścia (katagen) oraz spoczynku (telogen)Depilacja SHR  działa na włosy znajdujące się jedynie w fazie wzrostu poprzez skuteczne uszkodzenie termiczne macierzy włosa. Czas trwania fazy wzrostu na ciele waha się od 2 do 12 tygodni i ma on kluczowy wpływ na skuteczność fotodepilacji. Im więcej owłosienia znajduję się w etapie wzrostu tym zabieg skutkuje większą redukcją. 

Katagen obejmuję fazę przejściową w której cebulka odizolowuje się od brodawki i przesuwa się ku górze, powodując zatrzymanie wzrostu owłosienia. Dodatkowo na tym etapie zatrzymana jest produkcja melaniny. Wiązka światła, która przepływa przez włosy znajdujące się w Katagenie nie dociera  do macierzy a tym samym nie powoduje jej uszkodzenia przez co zabieg nie jest skuteczny. 

Ostatni element cyklu wzrostu stanowi faza spoczynku (telogen), w której następuje obumieranie włosa oraz jego powolne wysunięcie z mieszków włosa poza organizm. Trwała depilacja SHR in Motion podczas tej fazy jest całkowicie bezskuteczna. 

Zobacz także  Naturalne Piękno w nowym wymiarze – poznaj 5 historii kobiet, które powiedziały stop depilacji!  

W celu omówienia procesu redukcji owłosienia oraz sprawdzenia jak Twoje włosy reagują na depilację, zapraszamy na bezpłatne konsultacje do salonów DepilConcept.