Co lepsze – depilacja laserowa czy SHR?

Zabiegi trwałej redukcji owłosienia często kojarzone są wyłącznie ze stosowaniem lasera. Właśnie stąd powszechne, aczkolwiek nieprawdziwe przekonanie, że SHR również zaliczane jest do tej grupy. Chociaż zasada działania obu technik jest bardzo podobna, to depilacja Super Hair Removal dla wielu osób okazuje się znacznie bardziej komfortowa. Co lepsze: laser czy SHR?

Różnice w mechanizmie działania

Fotodepilacja polega na zniszczeniu cebulki włosowej przy pomocy wiązki światła emitowanej przez głowicę urządzenia. Brzmi logicznie, tylko jak to możliwe, że światło dociera gdzieś głęboko do wnętrza skóry i niszczy wybrany fragment naszego włosa? Przecież cały czas jesteśmy wystawieni na działanie światła i nikomu od tego nie ubywa włosów! W tym miejscu należałoby na chwilę odkurzyć stare podręczniki od fizyki. Światło, to w rzeczywistości promieniowanie elektromagnetyczne. Ciężko wyobrazić sobie, że to przyjemne ciepło, które ogrzewa nasze twarze w słoneczny dzień jest jakimś promieniowaniem i to jeszcze na dodatek elektromagnetycznym, niemniej jednak światło słoneczne to tylko mały wycinek całego widma promieniowania obecnego w naturze. Takie samo promieniowanie, tylko o nieco innej długości fali prześwietla nasze połamane nogi, podgrzewa posiłki i pozwala słuchać najnowszych radiowych przebojów.

Kluczowe jest uświadomienie sobie, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów emitującego je urządzenia wywiera na otoczenie lub nasz organizm zupełnie różny wpływ. Aparat do depilacji emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą – urządzenie „wie” co ma zniszczyć. Niezwykle istotne są także przerwy pomiędzy impulsami, które emitujemy do cebulki włosowej. Odpowiednie ustawienie aparatu pozwala skórze „odpocząć” i pozbyć się min. 50% energii każdego strzału. Dzięki temu depilacja SHR (Super Hair Removal ) jest tak bezpieczna – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry.

Zobacz także  Depilacja pach - jak i czym golić pachy?

Urządzenia

Do tej pory posługiwaliśmy się tajemniczo brzmiącym określeniem „urządzenie”. Wszystko dlatego, że istnieje wiele typów sprzętu stosowanego w zabiegach trwałej redukcji owłosienia. Kilkanaście typów laserów i sprzęt, który chociaż działa na bardzo podobnej zasadzie, laserem nie jest. Mowa o wspomnianym przed chwilą SHR czyli Super Hair Removal. SHR w przeciwieństwie do lasera emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali. Dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Nie jesteśmy również ograniczeni usuwaniem tylko ciemnych włosów przy jasnej karnacji, co niestety jest częstym problemem w przypadku stosowania laserów.

W sieci DepilConcept zabiegi trwałej depilacji wykonywane są z wykorzystanie najnowocześniejszej technologii Super Hair Removal (SHR) z systemem In Motion.

Technologia SHR jest najnowszą odsłoną technologii IPL i wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu fotodepilacji.

Fotodepilacja SHR zawdzięcza swoją skuteczność zasadzie stopniowego podgrzewania mieszka włosowego za pomocą wielu nakładających się impulsów. Zabieg charakteryzuje sposób wykonania tj. In Motion, czyli „w ruchu”. Każdy impuls ma jednostkowo niską energię w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, dostarczenia jej wystarczającej łącznej energii potrzebnej do uszkodzenia mieszka włosowego.

Technologia SHR wykorzystuje system In Motion – w ruchu, dzięki któremu zabiegi są wyjątkowo szybkie i komfortowe. Podczas emisji szybkich błysków głowicę SHR przesuwa się po skórze, przekazując ciepło do skóry z dużą częstotliwością, co powoduje podgrzanie głębszych warstw skóry, a co za tym idzie – niszczenie mieszków włosowych. I to nie tylko tych ciemnych!

Dzięki systemowi In Motion możemy niszczyć również jasne włosy. To przełom w technologii trwałych metod depilacji! Dotychczas efekty uzyskiwane na włosach jasnych czy rudych były wysoce niezadowalające.

Sposób działania – SHR i laser

Kolejna różnica dotyczy czasu i sposobu przeprowadzania zabiegu. Depilacja laserowa, ze względu na fakt, że do każdego włoska musimy „strzelać” osobno, zajmuje bardzo dużo czasu. Pozbywając się włosów przy pomocy SHR naświetlamy znacznie większe  obszary skóry, dzięki czemu zdecydowanie  skracamy zabieg. Takie pojedyncze strzały lasera często wywołują u klientek nieprzyjemne odczucia, a w wielu przypadkach nawet bolesność. Wystarczy wyobrazić sobie, że po serii zabiegów laserowych skóra często wymaga takiej pielęgnacji jak po poparzeniu. SHR oddziałuje całą wiązką promieni, co znacznie ogranicza, a najczęściej nawet całkowicie eliminuje uczucie dyskomfortu. Ze względu na mniej inwazyjne działanie SHR pozwala również ograniczyć podrażnienia po zabiegu. Właśnie dlatego metoda doskonale sprawdza się u osób ze skłonnością do podrażnień, pękania naczynek i wrastania włosów.

Zobacz także  Jak się pozbyć pajączków?

Ostatecznym argumentem dla wszystkich, którzy nie są jeszcze przekonani o wyższości depilacji metodą SHR nad laserem są kwestie ekonomiczne. Seria zabiegów wykonywanych przy pomocy SHR jest nawet kilka razy tańsza niż podobna seria w gabinetach pracujących na tradycyjnych laserach.

Poniższa tabela zawiera szczegółowe porównanie obu metod:

DziałanieIPL z technologią SHR in MotionLaser
mechanizm działaniaspektrum fal o różnych długościach i w różnych kierunkach wiązka o jednej długości fali
rodzaj usuwanych włosów (kolor, karnacja) możemy usuwać włosy rosnące na różnych głębokościach i u osób o różnych karnacjach skuteczny przy bardzo jasnej skórze i ciemnych włosach
odczucia podczas przeprowadzania zabiegu bezbolesne występuje znaczny dyskomfort oraz bolesność
typ skóry/dolegliwości po zabiegu bezpieczny dla skóry wrażliwej i naczynkowej powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, a czasami nawet poparzenia
czas przeprowadzania zabiegu krótki czas - naświetlane są kolejne fragmenty skóry, np. pachy – 5 min., bikini – 15 min. długi czas – każdy włos wymaga osobnego impulsu świetlnego, np. pachy 30-40 min, bikini ok 1 godz.
koszt depilacji kilkakrotnie niższy od lasera kilkakrotnie wyższy od IPL
ilość zabiegów większa (7-10) mniejsza (4-7)