10 głównych przyczyn podrażnień i krostek po goleniu ciała maszynką

Na Twojej skórze wciąż pojawiają się krostki i podrażnienia po goleniu? Poznaj 10 najczęstszych przyczyn powstawania nieestetycznych i bolesnych zmian. Dowiedz się, co zrobić, żeby skóra po goleniu była nieskazitelna!

PRZYCZYNA 1 – Tępa maszynka

Wbrew pozorom to właśnie zużyte maszynki powodują więcej zacięć i podrażnień niż świeże ostrza. Tępa maszynka zamiast ścinać włoski, szarpie skórę. To z kolei powoduje, że zaczynamy mocniej ją przyciskać. Nawet jeśli nie dojdzie do widocznego zacięcia, to bardzo często mamy do czynienia z mikrourazami, które w przypadku kontaktu z bakteriami mogą doprowadzić do powstania krostek. Kolejnym problemem jest ogólne podrażnienie skóry, które często objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i szczypaniem.

PRZYCZYNA 2 – Brudna maszynka

Równie groźny jest brud na maszynce do golenia. Nie tylko ten, który możemy zobaczyć gołym okiem, ale również niewidoczne dla nas resztki włosków i naskórka, które są świetną pożywką dla bakterii. Jeśli maszynkę dodatkowo trzymasz na wannie, gdzie jest mnóstwo wilgoci, możesz się nabawić naprawdę nieprzyjemnej infekcji. Najlepszą metodą poradzenia sobie z tym problemem jest zachowanie najwyższych standardów higieny: dokładne mycie i dezynfekcja maszynki, odpowiednie przechowywanie i regularna wymiana.

PRZYCZYNA 3 – Brudna skóra

Przed goleniem ciała należy dokładnie umyć skórę. Za dużą część infekcji odpowiadają bakterie, które bytują na naszej skórze. W momencie, w którym skóra jest nienaruszona, bakterie nie są dla nas groźne. Problem pojawia się, jeśli dojdzie do choćby najmniejszych uszkodzeń naskórka – bakterie mają wtedy otwartą drogę do wnętrza naszej skóry.

PRZYCZYNA 4 – Sucha skóra

Przesuszona skóra jest znacznie bardziej narażona na podrażnienia i infekcje. Regularnie stosuj krem lub balsam do ciała. Dzięki temu nawodnisz i wzmocnisz swoją skórę, a także znacznie ograniczysz ryzyko wystąpienia problemów po goleniu.

PRZYCZYNA 5 – Zbyt mocne przyciskanie maszynki

Niezależnie od tego, czy maszynka jest dobrze naostrzona, czy nie, nie należy jej mocno przyciskać do skóry. Nie chodzi przecież o to, żeby robić sobie peeling podczas golenia, ale o to, żeby ściąć włoski. Mocne przyciskanie maszynki to prosta droga do zacięcia skóry.

PRZYCZYNA 6 – Nadmierny pośpiech

Właściwie wszystkie opisane powyżej przyczyny problemów po goleniu mogą wynikać z pośpiechu. Przypadkowe zacięcie, brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry, golenie się „na sucho” bez zastosowania żelu lub pianki do golenia – to wszystko zwiększa ryzyko urazu i podrażnień. Zdecydowanie lepiej jest golić ciało w momencie, w którym możemy na to poświęcić chwilę czasu. Dla większości osób najodpowiedniejsza będzie pewnie pora wieczorna. Goląc ciało rano, przed wyjściem do pracy, często po prostu nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków.

PRZYCZYNA 7 – Zły moment na depilację

Oprócz momentów, w których nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, z golenia warto zrezygnować przed:

  • wyjściem na basen,
  • wizytą w saunie lub na solarium,
  • opalaniem na świeżym powietrzu,
  • wizytą u kosmetyczki itd.

Każda z tych sytuacji zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji po goleniu.

PRZYCZYNA 8 – Obcisłe ubranie

O tej przyczynie mówimy najczęściej w kontekście golenia okolic bikini. Podrażniona po goleniu skóra plus obcisła bielizna zdecydowanie nie jest najlepszym połączeniem. Jeśli ogolisz strefy intymne rano, przed wyjściem z domu, bielizna będzie przez cały dzień pocierać podrażnioną skórę – to jedn

a z najpopularniejszych przyczyn pojawiania się krostek po goleniu w tej okolicy. Zdecydowanie lepszą porą na depilację bikini jest wieczór, kiedy możemy dać skórze odpocząć w luźniejszym, nocnym stroju.

PRZYCZYNA 9 – Peeling bezpośrednio przed depilacją

Przed goleniem warto wykonać peeling – to zmniejsza ryzyko podrażnień. Złym pomysłem jest jednak robienie peelingu tuż przed goleniem. Podrażniona po goleniu skóra gorzej zareaguje na kolejne obciążenie, jakim jest kontakt z ostrzem maszynki. Najlepiej jest zachować przynajmniej jeden dzień odstępu.

PRZYCZYNA 10 – Intensywne zabiegi po depilacji

Z tego samego powodu w dniu golenia warto unikać wszelkich inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Najlepiej jest dać skórze odpocząć przynajmniej 12-24 godziny.

Pamiętaj, że jedyną w 100% skuteczną metodą eliminacji podrażnień po goleniu jest wykorzystanie trwałej depilacji laserowej. Nie ma włosków = nie ma golenia = nie ma podrażnień i krostek!

 

 

10 głównych przyczyn podrażnień i krostek po goleniu ciała maszynką
3.6 / (19) 19 głosowało