Kiedy rozpocząć zabiegi depilacji? Czy rozmawiać o tym z nastolatkami?

Kiedy jest dobry czas na rozmowę z nastolatkiem o depilacji? Czy istnieje granica wieku przed którą nie należy usuwać niechcianych włosków? Czy depilacja u nastolatków powinna być tematem tabu?

Kiedy pojawiają się pierwsze włoski na ciele?

Depilacja, tak jak wszystkie zagadnienia związane z dojrzewaniem, dla wielu nastolatków i rodziców jest tematem tabu. Pierwsza miesiączka, zmieniające się ciało, pierwsze zauroczenia – o tym chętniej rozmawia się z kolegami niż z rodzicami. Podobnie jest w przypadku niechcianego owłosienia, które pojawia się w okresie dojrzewania. Pierwsze rosną  włosy w okolicach intymnych. Początkowo są cienkie i jasne, z czasem ciemnieją i stają się grubsze. Stopniowo pojawiają się również w innych okolicach ciała. Owłosienie jest ciemniejsze, dłuższe i bardziej liczne u chłopców. Występuje nie tylko wokół narządów płciowych, ale również na nogach, rękach, brzuchu, klatce piersiowej i plecach.

Rodzaj i ilość włosków jest cechą osobniczą. Są osoby z bardzo ciemnymi i gęstymi włosami na całym ciele, są również takie, które mają jasne i cienkie włosy wyłącznie w okolicach intymnych. Klatka piersiowa, brzuch i plecy pozostają nagie. Bywa również, że owłosienie u dziewczynek jest bardziej intensywne niż u chłopców. Dużą role odgrywa tutaj kolor włosów. Osoby z ciemnymi, grubymi i gęstymi włosami na głowie, mają często intensywniejsze owłosienie na ciele. Nie da się określić konkretnego wieku, w którym włoski zaczynają rosnąć. Może mieć to miejsce zarówno w okolicy 8., jak i 15. roku życia. Około 2 lata po owłosieniu intymnym pojawiają się włosy pod pachami i zarost na twarzy u chłopców, chociaż to również nie jest regułą.

Kiedy depilacja staje się koniecznością?

Na to pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Dla każdego idealny moment rozpoczęcia depilacji będzie inny. Za kluczowy można uznać czas, w którym nadmierne owłosienie zaczyna nam po prostu przeszkadzać, ze względów higienicznych czy estetycznych. U młodych osób zwykle są to względy estetyczne. Długie, ciemne i mocno widoczne włoski są dużym problemem, szczególnie dla młodych dziewcząt, które wstydzą się reakcji rówieśników, np. na lekcjach wychowania fizycznego. Pierwsze, widoczne włoski są sygnałem wchodzenia w okres dojrzałości płciowej. Osoby, które jako pierwsze w grupie zaczynają dojrzewać są często obiektem żartów rówieśników – żyjemy w społeczeństwie, w którym każda odmienność przyciąga uwagę i niestety często złośliwe komentarze.

Zobacz także  Wpływ muzyki na ciało i umysł! Poznaj 5 korzyści!

Reakcja kolegów nie powinna stanowić głównej motywacji do pozbycia się włosków, niemniej jednak w praktyce bardzo często to właśnie ona skłania nas do podjęcia takiej decyzji. Chociaż wygląd nie powinien stanowić o naszej wartości, to niestety negatywne reakcje rówieśników mają bardzo zły wpływ na samoocenę młodej osoby. Ważne, żeby decyzja o rozpoczęciu depilacji była przemyślana i świadoma. Warto omówić różne metody depilacji i wybrać tę, którą uznamy za najbardziej odpowiednią.

W jaki sposób depilować włosy u młodych osób?

Nie ma jednego zalecanego sposobu depilacji dla młodych osób, warto jednak pamiętać, że skóra w okresie dojrzewania może być wrażliwa i przez to bardziej narażona na ewentualne uszkodzenia. Pierwsza depilacja powinna odbywać się pod okiem doświadczonej osoby i być poprzedzona szczegółową instrukcją. Jeśli nie udzieli jej rodzić, zrobią to koleżanki, dlatego dobrze jest od początku trzymać rękę na pulsie. Warto również wybrać się do profesjonalisty, który wykona depilację woskiem. To bardzo wygodne i bezpieczne dla młodych osób rozwiązanie – nastolatkowi ciężko pogodzić się z koniecznością częstego golenia włosków, u młodej osoby łatwiej również o zacięcia czy infekcje wynikające z niezachowania wystarczającej higieny. W salonach DepilConcept depilację woskiem wykonujemy od 15 roku życia – oczywiście za zgodą rodziców.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie serii zabiegów trwałej depilacji. Z tym jednak należy się wstrzymać do zakończenia okresu dojrzewania i unormowania poziomu hormonów płciowych, które mają duży wpływ na wzrost włosów.

 

3.9/5 - (19 votes)