Czy hirsutyzm jest wskazaniem do depilacji IPL?

Włoski na Twoim ciele są wyjątkowo długie, ciemne i grube? Rosną w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn? Być może cierpisz na hirsutyzm. Dowiedz się więcej na temat tej choroby. Sprawdź, które metody depilacji zapewnią Ci trwałe i widoczne rezultaty!

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm jest związany z nadmiernym wzrostem włosów o charakterze męskim u kobiet, ewentualnie u dzieci. Według różnych danych zmaga się z nim od 5 do 10% kobiet – w różnym stopniu nasilenia. Włoski rosną w charakterystycznych dla mężczyzn okolicach, takich jak: wąsik, broda, klatka piersiowa, plecy, brzuch, nogi i ręce. Włoski są ciemne, długie i stosunkowo grube.

Przyczyną nadmiernego wzrostu włosków są męskie hormony płciowe – androgeny. Ich stężenie we krwi może być zbyt wysokie lub normalne. W tej drugiej sytuacji mamy do czynienia ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na działanie androgenów.

Jeśli stężenie androgenów we krwi jest zbyt wysokie, oprócz nadmiernego owłosienia obserwujemy zwykle również inne objawy, takie jak: problemy z cyklem miesiączkowym, trądzik, nadmierne wypadanie włosów na głowie, obniżenie głosu, insulinooporność, gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu i trudność z zajściem w ciążę.

Bardzo często (nawet w 85% przypadków) hirsutyzm jest związany z zespołem policystycznych jajników (PCO). Inne przyczyny to:

  • przerost nadnerczy,
  • nowotwór jajnika lub nadnerczy,
  • hiperprolaktynemia,
  • choroba Cushinga,
  • zaburzenia odżywiania (anoreksja) prowadzące do obniżenia poziomu żeńskich hormonów płciowych,
  • przyjmowanie leków, np. niektórych antybiotyków, leków na nadciśnienie, padaczkę i sterydów anabolicznych.

Hirsutyzm a depilacja

Kobiety cierpiące na hirsutyzm mogą stosować wszystkie dostępne metody depilacji, jednak w większości przypadków klasyczne sposoby nie dają zadowalających rezultatów. Włoski bardzo szybko odrastają, co w połączeniu z ich dużą ilością i widocznością utrudnia normalne funkcjonowanie. Wystarczy sobie wyobrazić, że każdego poranka jesteśmy zmuszeni golić niemal całe ciało. Wieczorem widać już czarne kropki odrastających włosków, a skóra na prawie całej swojej powierzchni jest nieprzyjemnie szorstka.

Zobacz także  Jak dobrze być sobą !

Nieco lepsze efekty można uzyskać pozbywając się włosków wraz z cebulkami, niemniej jednak częsta depilacja całego ciała jest bardzo czasochłonna, bolesna i kosztowna. Wiąże się ze zwiększonym ryzykiem podrażnienia skóry, szczególnie w delikatnych okolicach, takich jak twarz. Jest również kłopotliwa ze względu na konieczność zapuszczenia włosków, tak aby złapał je wosk czy depilator. Kobiety cierpiące na hirsutyzm chcą normalnie pracować, uczestniczyć w życiu społecznym i towarzyskim. Nawet króciutkie włoski w nietypowych dla kobiety okolicach budzą zainteresowanie i często negatywne reakcje otoczenia. Bardzo ciężko w takiej sytuacji czuć się atrakcyjnie i być pewną siebie.

Hirsutyzm a fotodepilacja IPL SHR

Przełomowe dla kobiet cierpiących na hirsutyzm okazało się stworzenie trwałych metod depilacji, które po przejściu serii zabiegów mogą znacznie zredukować problem niepotrzebnych włosków. Warunkiem jest pozostawanie pod opieką lekarza i przejście terapii, która wyeliminuje lub ograniczy przyczynę problemu. Jeśli hirsutyzm jest wynikiem zaburzeń hormonalnych warto zacząć od wyregulowania poziomu hormonów. Kolejnym krokiem będzie skorzystanie z serii zabiegów trwałej depilacji.

W przypadku hirsutyzmu ryzyko odrostu włosków może być zwiększone, dlatego zwykle potrzebne są częstsze zabiegi przypominające. Niemniej jednak w porównaniu z efektami klasycznych metod depilacji, fotodepilacja pozwala uzyskać naprawdę spektakularne rezultaty, dzięki czemu umożliwia powrót do normalnego życia zawodowego, towarzyskiego i likwiduje psychologiczne bariery, które często uniemożliwiają nawiązanie bliższej relacji z partnerem.

Jeśli masz problem z nadmiernym owłosieniem zgłoś się do najbliższego salonu DepilConcept – ich listę znajdziesz tutaj.

Pomożemy Ci zapomnieć o tym uciążliwym problemie!

 

3.7/5 - (35 votes)