Wrastające włoski pod pachami – jak się ich pozbyć?

Jeśli zmagasz się z problemem wrastających włosków pod pachami, nie jesteś sama. To powszechne zjawisko, które może być nie tylko irytujące, ale także bolesne i estetycznie nieatrakcyjne. W tym artykule dowiesz się, co powoduje wrastające włoski pod pachami po depilacji pach, jak można się ich skutecznie pozbyć, oraz jak zapobiegać temu problemowi.

Czym są wrastające włoski pod pachami?

Wrastające włoski, znane również jako włoski wrastające do skóry, to włoski, które zamiast rosnąć na powierzchni skóry, skręcają się i rosną pod nią. Jest to zazwyczaj wynik włosków, które są kręcone lub zakrzywione, a także skóry, która jest zanieczyszczona martwymi komórkami skóry. Wrastające włoski mogą pojawić się w różnych miejscach, w tym także pod pachami.

Jakie są przyczyny wrastających włosków pod pachami?

 • Zła metoda depilacji: Jednym z głównych powodów wrastających włosków pod pachami jest niewłaściwa metoda depilacji. Golenie, szczególnie przy użyciu starych lub tępych maszynek do golenia, może skrócić włosy, co sprzyja ich wrastaniu.
 • Zakrzywione włosy: Niektóre włosy rosną pod skórą ze względu na ich naturalne zakrzywienie lub skręcenie. Włosy te mają trudności z przebiciem się przez otwór mieszka włosowego.
 • Stan skóry: Skóra pod pachami może być podatna na stan zapalny lub zapchana martwymi komórkami naskórka, co może utrudniać wydostanie się włoskom na powierzchnię.

Jak pozbyć się wrastających włosków pod pachami?

Istnieje wiele sposobów, które pomagają pozbyć się wrastających włosków pod pachami. Oto kilka skutecznych metod:

 • Peeling: Regularne złuszczanie skóry pod pachami może pomóc usunąć martwe komórki naskórka i zapobiegać wrastaniu włosków. Możesz używać delikatnych peelingu fizycznych lub chemicznych.
 • Unikaj golenia na sucho: Golenie na sucho może zwiększać ryzyko wrastających włosków. Zawsze gól skórę pod pachami przy użyciu kremu do golenia lub balsamu.
 • Nie gól włosków zbyt blisko skóry: Podczas golenia staraj się nie przycinać włosków zbyt blisko skóry. Zbyt krótkie włoski mogą skręcać się i wrastać.
 • Kompresy ciepłe: Przykładanie ciepłego kompresu do obszaru pod pachami może pomóc otworzyć pory skóry i ułatwić wydostanie się włoskom na powierzchnię.
Zobacz także  Ciemne plamy pod pachami - czym są i co oznaczają?

Wrastające włoski pod pachami a metody depilacji

Wybierając metodę depilacji pod pachami, warto rozważyć te, które mają mniejsze ryzyko wrastania włosków. Niektóre z nich to:

 • Depilacja IPL: To skuteczna metoda usuwania włosków, która może pomóc w trwałym pozbyciu się problemu wrastających włosków.
 • Depilacja woskiem: Choć może być bolesna, depilacja woskiem usuwa włoski wraz z cebulkami, co zmniejsza ryzyko wrastania.
 • Depilacja depilatorem elektrycznym: Depilatory elektryczne wyrywają włoski u nasady, co może zmniejszyć ryzyko wrastania.

Jak zapobiegać wrastającym włoskom pod pachami?

Aby zapobiec wrastającym włoskom pod pachami, możesz:

 • Regularnie peelingować skórę: Dodawanie peelingu do rutyny pielęgnacyjnej pomoże utrzymać skórę gładką i zapobiegnie wrastaniu włosków.
 • Unikać golenia na sucho: Zawsze stosuj krem do golenia lub balsam i gól włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
 • Zastosować kremy złuszczające: Kremy z kwasem salicylowym lub mlekowym mogą pomóc w zapobieganiu wrastającym włoskom.
 • Unikać ubrań zbyt obcisłych: Luźniejsze ubrania mogą pomóc w uniknięciu tarcia, które może prowadzić do wrastania włosków.

Co warto zapamiętać o wrastających włoskach pod pachami?

Wrastające włoski pod pachami mogą być uciążliwe, ale istnieją skuteczne metody zarówno na ich usunięcie, jak i zapobieganie. Dbając o skórę i wybierając odpowiednią metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką i wolną od problemu skórą pod pachami