5 sposobów, jak dbać o skórę po 50 roku życia!

Dlaczego niektóre kobiety w wieku 50 lat wyglądają jak trzydziestolatki, a inne mają wiotką, usianą zmarszczkami skórę? W pewnym stopniu odpowiadają za to geny, kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednia pielęgnacja. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, jak dbać o skórę po 50 roku życia?

Daj skórze impuls do działania!

Za pogorszenie kondycji skóry po 50 roku życia odpowiada zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny – włókien odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Między 40 a 50 rokiem życia produkcja kolagenu w skórze spada o 30%, a po 60 roku życia aż o 45%! Ten proces można w dużym stopniu odwrócić! Odpowiednia stymulacja sprawa, że skóra zaczyna pracować intensywniej i sama naprawia uszkodzenia, które doprowadziły do powstania zmarszczek. W jaki sposób stymulować skórę? Do najskuteczniejszych metod należą regularne masaże i profesjonalne zabiegi kosmetyczne, np. fotoodmładzanie.

Chroń skórę przed światłem słonecznym!

Naukowcy szacują, że aż 80% zmian w obrębie skóry twarzy to zmiany związane z działaniem czynników środowiskowych. Do takich czynników należy wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, które nasilają procesy starzenia się i przyspieszają powstawanie zmarszczek. Słońce niekorzystnie działa na skórę przez cały rok, dlatego nawet w pochmurne dni należy stosować kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Jest to szczególnie istotne po 50 roku życia, kiedy skóra jest mniej odporna i bardziej narażona na odwodnienie.

Przywróć skórze naturalną ochronę i odpowiedni poziom nawilżenia!

Wraz z upływem czasu zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych – skóra mniej się błyszczy, ale jest jednocześnie dużo bardziej narażona na odwodnienie. Wystarczy zmyć makijaż lub spędzić chwilę w nagrzanym pomieszczeniu, aby pojawiło się uczucie napięcia lub pieczenia skóry. Im mniej wody, tym szybciej pojawiają się zmarszczki. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne stosowanie kremów nawilżających, które dostarczają skórze wilgoci i zabezpieczają naskórek przed jej utratą. Warto również nawilżać skórę od wewnątrz. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, jedz dużo owoców i zup,  a już po kilku dniach zaobserwujesz, że skóra jest w lepszej formie!

Zobacz także  Jakie są rodzaje depilacji? Czym się różnią?

Przejdź na dietę przeciwzmarszczkową

Do prawidłowego przebiegu procesów odnowy i regeneracji skóra potrzebuje materiałów budulcowych. Najważniejsze z nich to wysokiej jakości białka (chude mięso, ryby) i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT (ryby, oleje roślinne, orzechy). Ważna jest także obecność w diecie przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwy wpływ promieni słonecznych, stresu, zanieczyszczeń i innych szkodliwych czynników zewnętrznych nasilających proces powstawania zmarszczek. Najwięcej przeciwutleniaczy znajdziesz w warzywach i owocach, np. w pomidorach, szpinaku, aronii i borówkach. Nie zapomnij również o witaminie C, która stymuluje syntezę kolagenu. Naturalne źródła witaminy C to: papryka, kapusta, mango, cytrusy oraz czarne porzeczki.

Prowadź zdrowy tryb życia

Po 50 roku życia znacznie spadają naturalne zdolności regeneracyjne skóry, a efekty wszelkich zaniedbań pielęgnacyjnych błyskawicznie uwidaczniają się w postaci utraty jędrności, elastyczności i sprężystości skóry. Jeśli chcesz zachować młody wygląd i zadbać o dobrą formę całego organizmu, pamiętaj o odpowiedniej ilości snu, wypoczywaj aktywnie na świeżym powietrzu i zrezygnuj z używek, które bardzo nasilają naturalne procesy niszczenia włókien kolagenowych i elastynowych.

Tylko od Ciebie zależy, w jakiej kondycji będzie Twoja skóra. Jeśli do tej pory nie przywiązywałaś uwagi do prawidłowej pielęgnacji, najwyższa pora to zmienić!