Depilacja woskiem – czy trzeba zapuszczać włoski, jak długo?

Wosk to jedna z najczęściej stosowanych metod usuwania zbędnego owłosienia. Z jego pomocą można depilować niemal każdy obszar na ciele, a efekty utrzymują się nawet do 6. tygodni. Do depilacji trzeba się jednak odpowiednio przygotować – aby była ona w pełni skuteczna, należy zadbać między innymi o odpowiednią długość włosków. Jak długo trzeba je zapuszczać?

Jak wygląda zabieg depilacji woskiem?

Depilacja woskiem umożliwia usunięcie zbędnego owłosienia z praktycznie każdego obszaru ciała. Najważniejsze w kontekście depilacji jest odpowiednie przygotowanie do niej. Na dzień przed planowanym zabiegiem należy wykonać peeling, pozbywając się tym samym martwego naskórka. Depilowana skóra musi być dobrze odtłuszczona, zatem nie powinno się aplikować na nią żadnych kremów czy balsamów w dniu zabiegu. 

Sama procedura usuwania owłosienia za pomocą wosku jest bardzo prosta. Na początek należy podgrzać go do odpowiedniej temperatury – wosk musi być ciepły, lecz jednocześnie nie może poparzyć naskórka. Następnie rozprowadza się do równomiernie po wybranej powierzchni ciała. W kolejnym kroku należy nałożyć plastry fizelinowe (dostępna jest również metoda bezplastrowa), tak aby dobrze przylgnęły do wosku. Na sam koniec energicznym, zdecydowanym ruchem odrywa się plaster, jednocześnie pozbywając usuwając owłosienie. Sam zabieg woskowania trwa od kilkunastu minut do około godziny, w zależności od wybranego obszaru. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry po jego przeprowadzeniu.

plaster do depilacji podczas odrywania

Jaką długość powinny mieć włoski, aby depilacja woskiem przyniosła oczekiwane efekty?

W społeczeństwie panuje błędne przeświadczenie, że im krótsze włoski, tym lepsze będą efekty depilacji woskiem. Tymczasem powinny one mieć długość od 5 do nawet 10 mm. Przed pierwszym zabiegiem warto zapuścić włoski, tak aby wosk mógł uchwycić nawet najdrobniejszy element. Czas, w którym osiągną one optymalną długość (zaleca się, aby przed pierwszym zabiegiem wynosiła ono około 10 mm), jest kwestią indywidualną. 

Zobacz także  Depilacja IPL całego ciała w DepilConcept

Każdemu z nas włoski odrastają w innym tempie, jednak najczęściej zajmuje to od 2 do 5-6 tygodni. Jednocześnie kobiety, które mają wyjątkowo długie włoski, przed zabiegiem powinny je skrócić do 10 mm. Warto jednak pamiętać, że nie należy tego robić na dzień czy dwa przed depilacją, aby nie podrażnić naskórka. W przypadku kolejnego zabiegu woskowania włoski mogą być nieco krótsze – zwykle ich długość wynosi wtedy 7-8 mm. Jeśli depilacja tą metodą wykonywana jest regularnie, to z czasem włoski ulegną osłabieniu, zatem będą rzadsze i odrosną w wolniejszym tempie. Chcąc się ich pozbyć, nie trzeba czekać, aż osiągną długość 10 mm – wosk doskonale poradzi sobie z krótszymi włoskami.

Jak często przeprowadzać depilację woskiem?

Długość włosków na ciele nierozerwalnie związana jest z częstotliwością przeprowadzania zabiegu depilacji woskiem. Pojawia się więc pytanie, co jaki czas może być on wykonywany? Efekty depilacji utrzymują się od 3 do 6 tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji. 

Należy pamiętać, że włoski nie odrastają równomiernie, w tym samym tempie. Nie zaleca się depilowania za pomocą wosku częściej, niż co 3 tygodnie – jest to bowiem odstęp minimalny. Częstsze usuwanie owłosienia może powodować podrażnienia naskórka i charakteryzować się mniejszą efektywnością. Czasami pojawia się chęć usunięcia odrastających włosków już po tygodniu czy dwóch, na przykład przed wyjazdem na wakacje. Niemniej jednak warto zaplanować depilację w taki sposób, aby zachować odstęp 3 tygodni pomiędzy poszczególnymi sesjami. Decydując się na zabieg woskowania w profesjonalnym salonie, można uzyskać specjalistyczną poradę i rekomendację, kiedy zgłosić się na kolejną wizytę. Kosmetolog bierze pod uwagę indywidualne potrzeby oraz tendencję do odrastania włosków. Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry. 

Zobacz także  Kiedy wykonać peeling - przed czy po goleniu?