Podrażnienia i krostki po goleniu – przyczyny, jak złagodzić?

Na Twojej skórze wciąż pojawiają się krostki i podrażnienia po goleniu? Poznaj 10 najczęstszych przyczyn powstawania nieestetycznych i bolesnych zmian. Dowiedz się, co zrobić, żeby skóra po goleniu była nieskazitelna!

PRZYCZYNA 1 – Tępa maszynka

Wbrew pozorom to właśnie zużyte maszynki powodują więcej zacięć i podrażnień niż świeże ostrza. Tępa maszynka zamiast ścinać włoski, szarpie skórę. To z kolei powoduje, że zaczynamy mocniej ją przyciskać. Nawet jeśli nie dojdzie do widocznego zacięcia, to bardzo często mamy do czynienia z mikrourazami, które w przypadku kontaktu z bakteriami mogą doprowadzić do powstania krostek. Kolejnym problemem jest ogólne podrażnienie skóry, które często objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i szczypaniem.

PRZYCZYNA 2 – Brudna maszynka

Równie groźny jest brud na maszynce do golenia. Nie tylko ten, który możemy zobaczyć gołym okiem, ale również niewidoczne dla nas resztki włosków i naskórka, które są świetną pożywką dla bakterii. Jeśli maszynkę dodatkowo trzymasz na wannie, gdzie jest mnóstwo wilgoci, możesz się nabawić naprawdę nieprzyjemnej infekcji. Najlepszą metodą poradzenia sobie z tym problemem jest zachowanie najwyższych standardów higieny: dokładne mycie i dezynfekcja maszynki, odpowiednie przechowywanie i regularna wymiana.

PRZYCZYNA 3 – Brudna skóra

Przed goleniem ciała należy dokładnie umyć skórę. Za dużą część infekcji odpowiadają bakterie, które bytują na naszej skórze. W momencie, w którym skóra jest nienaruszona, bakterie nie są dla nas groźne. Problem pojawia się, jeśli dojdzie do choćby najmniejszych uszkodzeń naskórka – bakterie mają wtedy otwartą drogę do wnętrza naszej skóry.

PRZYCZYNA 4 – Sucha skóra

Przesuszona skóra jest znacznie bardziej narażona na podrażnienia i infekcje. Regularnie stosuj krem lub balsam do ciała. Dzięki temu nawodnisz i wzmocnisz swoją skórę, a także znacznie ograniczysz ryzyko wystąpienia problemów po goleniu.

PRZYCZYNA 5 – Zbyt mocne przyciskanie maszynki

Niezależnie od tego, czy maszynka jest dobrze naostrzona, czy nie, nie należy jej mocno przyciskać do skóry. Nie chodzi przecież o to, żeby zrobić sobie peeling podczas golenia, ale o to, żeby ściąć włoski. Mocne przyciskanie maszynki to prosta droga do zacięcia skóry.

Zobacz także  Depilacja w ciąży - czy jest bezpieczna?

PRZYCZYNA 6 – Nadmierny pośpiech

Właściwie wszystkie opisane powyżej przyczyny problemów po goleniu mogą wynikać z pośpiechu. Przypadkowe zacięcie, brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry, golenie się „na sucho” bez zastosowania żelu lub pianki do golenia – to wszystko zwiększa ryzyko urazu i podrażnień. Zdecydowanie lepiej jest golić ciało w momencie, w którym możemy na to poświęcić chwilę czasu. Dla większości osób najodpowiedniejsza będzie pewnie pora wieczorna. Goląc ciało rano, przed wyjściem do pracy, często po prostu nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków.

PRZYCZYNA 7 – Zły moment na depilację

Oprócz momentów, w których nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, z golenia warto zrezygnować przed:

  • wyjściem na basen,
  • wizytą w saunie lub na solarium,
  • opalaniem na świeżym powietrzu,
  • wizytą u kosmetyczki itd.

Każda z tych sytuacji zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji po goleniu.

PRZYCZYNA 8 – Obcisłe ubranie

O tej przyczynie mówimy najczęściej w kontekście golenia okolic bikini. Podrażniona po goleniu skóra plus obcisła bielizna zdecydowanie nie jest najlepszym połączeniem. Jeśli ogolisz strefy intymne rano, przed wyjściem z domu, bielizna będzie przez cały dzień pocierać podrażnioną skórę – to jedna z najpopularniejszych przyczyn pojawiania się krostek po goleniu w tej okolicy. Zdecydowanie lepszą porą na depilację bikini jest wieczór, kiedy możemy dać skórze odpocząć w luźniejszym, nocnym stroju.

PRZYCZYNA 9 – Peeling bezpośrednio przed depilacją

Przed goleniem warto wykonać peeling – to zmniejsza ryzyko podrażnień. Złym pomysłem jest jednak robienie peelingu tuż przed goleniem. Podrażniona po goleniu skóra gorzej zareaguje na kolejne obciążenie, jakim jest kontakt z ostrzem maszynki. Najlepiej jest zachować przynajmniej jeden dzień odstępu.

PRZYCZYNA 10 – Intensywne zabiegi po depilacji

Z tego samego powodu w dniu golenia warto unikać wszelkich inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Najlepiej jest dać skórze odpocząć przynajmniej 12-24 godziny.

Zobacz także  Wrastające włoski bikini - jak sobie poradzić?

Po jakim czasie znikają podrażnienia po goleniu? 

Skóra potrzebuje czasu na regenerację. Jej czas zależy od uszkodzeń do jakich doszło w czasie golenia. Zwykłe podrażnienia znikają po około 48 godzinach. Jeśli doszło do zakażenia, leczenie skóry trwa długo, a ropne zmiany mogą rozsiewać się po kolejnych partiach ciała. 

Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu

Ból i zaczerwienienia po goleniu możemy ukoić okładami z lodu owiniętego w czysty ręcznik lub ściereczkę. Pomogą także lecznicze właściwości olejków eterycznych. Kilka kropli olejku do kąpieli może wstrzymać postępowanie zapalenia mieszków włosowych i odkazić zranione miejsca. Możemy także zastosować apteczne preparaty dla niemowląt i małych dzieci, które są przeznaczone do pielęgnacji podrażnień. Pomocny będzie także talk lub preparaty witaminowe do smarowania. 

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu? 

Najlepszym sposobem uniknięcia problemów skórnych, które mogą być wynikiem golenia maszynką jest wybór profesjonalnej depilacji. Paleta możliwości jest szeroka i każdy znajdzie zabieg odpowiedni do swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli chcemy stosować mechaniczne usuwanie zbędnego owłosienia najlepszym rozwiązaniem będzie depilacja woskiem. Dzięki praktyce ekspertów DepilConcept zabieg ten jest właściwie bezbolesny i szybki, a efekt utrzymuje się w zależności od tempa odrastania włosów od miesiąca do dwóch. Jeśli natomiast chcesz pozbyć się uciążliwego owłosienia raz na zawsze wybierz serię zabiegów fotodepilacji SHR in Motion. Dzięki ultranowoczesnym rozwiązaniom technologicznym zabieg jest bezbolesny i skuteczny przy wszystkich fototypach skóry

Pamiętaj, że jedyną w 100% skuteczną metodą eliminacji podrażnień po goleniu jest wykorzystanie trwałej depilacji IPL. Nie ma włosków = nie ma golenia = nie ma podrażnień i krostek!

Promocja DepilConcept

TYLKO TERAZ: BEZBOLESNA I TRWAŁA DEPILACJA SHR IN MOTION TYLKO ZA 29 ZŁ!DEPILCONCEPT CTA