Jak depilować skórę wrażliwą?

Jak depilować wrażliwą skórę, aby uniknąć zaczerwienień i uczucia dyskomfortu? Którą metodę wybrać, aby dać odpocząć delikatnej, skłonnej do podrażnień skórze? Depilacja woskiem, golenie maszynką, a może trwała depilacja – który ze sposobów usuwania włosków sprawdzi się najlepiej?

Depilacja skóry wrażliwej – która z metod sprawdza się najlepiej?

Praktycznie każda metoda depilacji będzie pewnym obciążeniem dla delikatnej, wrażliwej skóry. Kluczowe jest więc wybranie metody, która ten typ cery będzie obciążać w możliwie najmniejszym stopniu. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim, dostępnym na rynku sposobom depilacji i wybierzmy ten, która powoduje najmniej podrażnień.

Golenie maszynką

Wyobraź sobie, że bierzesz nóż i przesuwasz go po powierzchni skóry. Nawet jeśli się nie zranisz, to Twoja skóra z pewnością będzie podrażniona. Dokładnie to samo dzieje się podczas golenia skóry maszynką. Jej ostrze przecież niczym nie różni się od noża!

Aby wyeliminować ryzyko podrażnień po goleniu warto:

  • stosować świeże, ostre maszynki – wbrew pozorom powodują one mniej podrażnień niż stare, tępe ostrza,
  • stosować produkty do golenia, które zmiękczają włoski, ułatwiają prowadzenie ostrza i tworzą na powierzchni skóry, warstwę ochronną, która zabezpiecza przed przypadkowymi zacięciami,
  • dbać o higienę skóry i maszynki.

Depilator elektryczny

Wyrywanie włosków depilatorem to dla skóry duże obciążenie. Aby wyrwać włos, musimy solidnie szarpnąć. Jeśli wyrywamy wiele włosków na raz, skóra jest jeszcze mocniej obciążona. Producenci depilatorów elektrycznych od dawna starają się zminimalizować ten problem, np. tworząc specjalne mechanizmy chłodzące, niemniej jednak wrażliwa skóra na pewno ucierpi po takim zabiegu. Bardzo łatwo również uszkodzić słabe naczynka krwionośne. U osób z tendencją do powstawania pajączków depilacja mechaniczna nie jest zalecana.

Zobacz także  Dieta, która odmładza skórę!

Wosk kosmetyczny

Identyczne problemy napotkamy w przypadku depilacji woskiem, którą również zaliczamy do metod mechanicznych. Tutaj dodatkowym problemem jest fakt zwiększenia temperatury skóry. Ciepło wosku rozgrzewa również skórę. Pojawiają się zaczerwienienia, a ryzyko uszkodzenia drobnych naczynek krwionośnych staje się jeszcze większe.

Depilacja chemiczna

Kremy do depilacji działają na zasadzie rozpuszczania wiązań pomiędzy włóknami keratyny, w wyniku czego dochodzi do oderwania się włoska od powierzchni skóry. Nie trudno się domyślić, że preparat, który jest w stanie przerwać włos, może nie być obojętny również dla skóry.

Jeszcze kilkanaście lat temu większość kremów do depilacji nie nadawała się do stosowania u osób z wrażliwą skórą. Obecnie są tworzone delikatniejsze produkty, niemniej jednak w przypadku skłonności do podrażnień stosując tę metodę depilacji, warto zachować szczególną ostrożność i przeprowadzić rzetelną próbę uczuleniową.

Trwała depilacja

Trwała depilacja jest jedną z najbezpieczniejszych z punktu widzenia delikatnej skóry metodą usuwania zbędnego owłosienia. Dla uzyskania trwałego efektu redukcji owłosienia trzeba przeprowadzić jedynie kilka zabiegów. W porównaniu z np. codziennym goleniem maszynką jest to dla skóry spore odciążenie. Podczas zabiegu możemy indywidualnie dopasować parametry urządzenia tak, aby zabieg był bezpieczny również dla wrażliwej, podatnej na podrażnienia skóry.

Warto dodać, że urządzeniem IPL oprócz zabiegów depilacji, możemy również wykonywać zabiegi zamykania naczynek, które często pojawiają się u osób ze skórą wrażliwą.

Jak ograniczać podrażnienia związane z depilacją?

Niezależnie od wybranej metody depilacji, warto zastosować się do następujących wskazówek:

  • wykonywać testy alergiczne, po których odczekamy co najmniej 24 godziny (przed wykonaniem pełnego zabiegu),
  • unikać drażnienia skóry bezpośrednio przed i po depilacji – np. nie wykonywać peelingu,
  • unikać stosowania drażniących kosmetyków, np. z kwasami, alkoholem,
  • zabezpieczać skórę przed działaniem promieni słonecznych,
  • stosować kosmetyki pielęgnacyjne zgodnie z zaleceniami dla danej metody depilacji.
2/5 - (22 votes)