Krostki w okolicach bikini – jak golić się, aby ich nie było?

Powstawanie nieestetycznych krostek najczęściej wiąże się z uczuciem dyskomfortu, pieczeniem czy swędzeniem skóry. Problem ten dotyczy niemal każdej partii ciała, lecz wyjątkowo często pojawia się w kontekście depilowania okolic bikini. Jak się golić, aby nie tego rodzaju krostki nie powstawały? Czy istnieje skuteczny sposób zapobiegania im?

Skąd się biorą krostki po goleniu okolic bikini?

Przyczyn powstawania krostek po goleniu okolic intymnych jest kilka. Wśród nich najczęściej wymienia się brak odpowiedniej higieny zarówno w trakcie depilacji, jak i po jej zakończeniu. Używanie niezdezynfekowanej maszynki czy wielokrotne użycie maszynki jednorazowej mogą potęgować problem. Powstaje on także w przypadku, gdy depilacja okolic bikini odbywa się bez wcześniejszego pozbycia się martwego naskórka. Wiele mówi się o peelingu w kontekście depilacji nóg czy depilacji pach, jednak większość osób zapomina, że martwy naskórek ulokowany jest na całym ciele. 

Problemem jest też brak odpowiedniego nawilżenia skóry – mowa tutaj nie tylko o goleniu „na sucho”, lecz również o niewłaściwej pielęgnacji skóry po przeprowadzeniu zabiegu. Czym właściwie są krostki, którym często towarzyszy pieczenie lub swędzenie skóry? Otóż powstają one wskutek wnikania bakterii, bytujących na skórze, w podrażnione miejsca. 

W skrajnych przypadkach bakterie te mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, który objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem czy miejscowym bólem. Krostki stanowią więc nie tylko defekt estetyczny, lecz również problem natury zdrowotnej (w rzadkich przypadkach wymaga on interwencji lekarskiej, lecz powoduje pogorszenie samopoczucia). 

Najczęściej znikają po kilku godzinach, jednak mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. Obecnie nie ma skutecznych sposobów na ich redukcję – w aptekach dostępne są co prawda specjalistyczne preparaty, jednak ich działanie zwykle ogranicza się do niwelowania dolegliwości, takich jak swędzenie czy pieczenie. 

Zobacz także  Jak wygląda depilacja laserowa bikini głębokiego?

nogi kobiety podczas depilacji

Jak uniknąć powstawania krostek po goleniu?

Krostki w okolicach intymnych mogą powstawać bez względu na wybraną metodę depilacji. Najbardziej ryzykowna jest jednorazowa maszynka do golenia, lecz w niektórych przypadkach krostki pojawiają się także po depilacji woskiem czy specjalistycznymi kremami. Kobiety, które chciałyby zredukować problem, muszą przede wszystkim przestrzegać zasad higieny oraz unikać uszkodzenia naskórka, goląc się dokładnie i bez pośpiechu. Niemniej jednak nawet to nie daje gwarancji sukcesu. 

Jedynym skutecznym sposobem unikania krostek jest wizyta w profesjonalnym salonie i depilacja metodą SHR in Motion (światłem). Depilacja IPL polega na emitowaniu specjalnych wiązek światła, które docierają w głąb skóry, skuteczni niszcząc cebulki włosów. Jednocześnie światło nie podrażnia naskórka. Depilacja metodą SHR in Motion może być stosowana w różnych obszarach ciała, także w okolicach bikini. Dla uzyskania trwałych efektów należy przeprowadzić całą serię zabiegów, po których można cieszyć się gładką skórą bez żadnych podrażnień. Pod wpływem działania światła IPL na skórze nie pojawiają się nieestetycznie wyglądające krostki, których później trudno usunąć. Dotyczy to nawet kobiet, których naskórek jest wyjątkowo wrażliwy, skłonny do alergii czy urazów.

Korzyści, jakie przynosi depilacja w profesjonalnym salonie

Depilowanie okolic bikini nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli głównym celem jest piękna i gładka skóra bez żadnych podrażnień. Dlatego też nie warto przeprowadzać zabiegów w domowym zaciszu – o wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się wizyta w profesjonalnym salonie

Depilacja światłem IPL jest całkowicie bezbolesna, w przeciwieństwie do usuwania owłosienia za pomocą lasera bądź wosku. Pozwala ona osiągnąć bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza po całej serii zabiegów. Jej zaletą jest także stosunkowo niska cena. Każda klienta może liczyć nie tylko na profesjonalne podejście, ale również na porady dotyczące tego, jak pielęgnować skórę po depilacji. Odpowiednie podejście daje gwarancję, że nie będzie ona swędzieć, piec czy boleć, nie pojawią się na niej także nieestetycznie wyglądające zmiany.

Zobacz także  Jak golić miejsca intymne? Jakie są możliwości?