Depilacja światłem a tatuaż!

Czy osoby z tatuażami mogą poddać się zabiegowi depilacji IPL, SHR lub laserem? Co się stanie z barwnikiem, który został naświetlony podczas zabiegu?

Tatuaż to bardzo popularna forma ozdabiania ciała. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której na zabieg redukcji owłosienia ma zamiar zdecydować się osoba, posiadająca jeden lub nawet kilka tatuaży. Czy barwnik obecny w skórze może ulec zniszczeniu w trakcie zabiegu depilacji? Jak będzie wyglądał taki naświetlony tatuaż już po zabiegu?

Włos i tatuaż – co je łączy?

Energia wiązki emitowanej podczas zabiegu trwałej redukcji owłosienia jest absorbowana przez barwnik (melaninę), który znajduje się we włosach. Najwięcej barwnika jest w cebulce, dzięki czemu możemy osiągnąć oczekiwany rezultat: zniszczyć właśnie tę część włosa. Jak to możliwe? Energia lasera zamieniana jest na ciepło, które z kolei uszkadza komórki odpowiadające za wzrost włosa.

depilacja_tatuaż

Depilacja laserowa a tatuaż!

W erze nowoczesnych sprzętów odcień włosów i skóry poddawanej depilacji nie ma już tak dużego znaczenia, ale co do zasady im większa różnica między kolorem skóry i włosów, tym lepsze efekty depilacji. Przy porcelanowej cerze i czarnych włosach uzyskamy najbardziej satysfakcjonujące rezultaty. Usuwanie jasnych włosków z mocno opalonej skóry może być mniej skuteczne. Wszystko dlatego, że energia IPL, SHR lub lasera koncentruje się na ciemnym barwniku.

Podobny, ciemny barwnik znajdziemy również w tatuażach. Barwnik ten zachowa się analogicznie do barwnika z włosów – zaabsorbuje energię i ulegnie zniszczeniu pod wpływem nagłego, znacznego wzrostu temperatury. Zniszczony barwnik może zniknąć ze skóry, w wyniku czego tatuaż po prostu się odbarwi. Podobny mechanizm wykorzystujemy z resztą podczas laserowego usuwania tatuaży. Trzeba jednak podkreślić, że parametry takiego zabiegu są precyzyjnie dobrane do rodzaju tatuażu, dlatego efekty również będą inne. Na pewno nie można podchodzić do tego tematu na zasadzie „dwóch pieczeni na jednym ogniu”.

Zobacz także  Czerwone kropki po goleniu - skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Jakie mogą być skutki oddziaływania depilacji laserowej na tatuaż?

Jednym z najmniej poważnych powikłań przypadkowego lub nieświadomego naświetlenia tatuażu jest podrażnienie skóry. Może również dojść do poważnych uszkodzeń i powstania strupków, które często schodzą razem z barwnikiem. Tatuaż może się odbarwić lub – co gorsza – nieestetycznie przebarwić.

Najpoważniejszą konsekwencją naświetlenia tatuażu może być poważne, zagrażające zdrowiu poparzenie skóry, które na pewno pozostawi po sobie nieestetyczną bliznę.

Tatuaż = zakaz depilacji laserowej?

W obliczu tych informacji łatwo pomyśleć, że fotodepilacja jest zupełnie zakazana dla osób, które mają tatuaż. Tak zdecydowanie nie jest!

Posiadanie tatuaży nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu fotodepilacji IPL, SHR lub laserowej. Podczas zabiegu wystarczy zakleić lub po prostu ominąć skórę z barwnikiem, czyli po prostu nie naświetlać tatuaży. Fragmenty skóry, które otaczają tatuaż, mogą być bez problemu depilowane.