Depilacja woskiem krok po kroku

Wosk pozwala usunąć nadmierne owłosienie z różnych partii ciała. Chętnie jest on wybierany przez kobiety jako domowa metoda depilacji, lecz zabieg z jego użyciem można też wykonać w profesjonalnym salonie. Jak przygotować się do depilacji woskiem i jak wygląda cała procedura?

Przygotowanie do depilacji

Na dzień lub dwa przed planowaną depilacją woskiem należy wykonać peeling całego ciała. Pomoże on usunąć martwy naskórek, jednocześnie wygładzając skórę. Tymczasem bezpośrednio przed depilacją nie jest wskazane nakładanie na skórę balsamu, olejku czy innego produktu kosmetycznego. Skóra powinna być bowiem dobrze osuszona i odtłuszczona, tak aby wosk mógł odpowiednio do niej przylegać. Na 2-3 dni przed depilacją należy unikać kąpieli w publicznych basenach oraz intensywnego opalania. Ważne, aby skrócić włoski do odpowiedniej długości, na przykład za pomocą maszynki – powinny one mieć nie więcej, niż 0,9-1 cm. Należy przy tym pamiętać, że zbyt krótkie włoski trzeba zapuścić – przyjmuje się, że minimalna ich długość wynosi 0,5 cm. 

Jak krok po kroku używać wosku?

Chcąc wydepilować wybrane partie ciała za pomocą wosku, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. W sklepach można zakupić gotowe zestawy, natomiast dodatkowo będą potrzebne jedynie płatki kosmetyczne oraz oliwka do nawilżenia skóry po zabiegu. Wosk należy podgrzać do temperatury 37 stopni, a następnie rozprowadzić go na skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Na wosk nakłada się pasek fizelinowy, pocierając delikatnie dłonią, tak aby dobrze przylgnął do skóry. 

W kolejnym kroku należy oderwać pasek szybkim, energicznym ruchem. Na samym końcu na depilowane partie ciała trzeba nałożyć oliwkę, gdyż skóra może piec, a dodatkowo często pojawiają się na niej krostki i zaczerwienienia. Preparat nieco złagodzi nieprzyjemne doznania, jednak zaczerwienie i obrzęk mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. 

Zobacz także  Ciemne plamy pod pachami - czym są i co oznaczają?

zabieg depilacji woskiem w salonie kosmetycznym

Najczęstsze błędy popełniane podczas domowej depilacji woskiem

Depilacja woskiem w domowych warunkach wydaje się ekonomicznym i szybkim rozwiązaniem problemu nadmiernego owłosienia. Niemniej jednak łatwo popełnić błąd, przez który kobieta nie osiągnie pożądanych efektów. Najczęstszym z nich jest odrywanie plastra powoli, tak aby zniwelować dolegliwości bólowe. Takie działanie paradoksalnie potęguje odczuwanie bólu, a dodatkowo powoduje, że część włosków nie zostanie usunięta. 

Kolejnym błędem jest podgrzewanie wosku do zbyt wysokiej temperatury, co powoduje poparzenie naskórka. Typowym problemem domowej depilacji woskiem jest zbyt mocne dociskanie plastra, co w efekcie może powodować naderwanie naskórka. Powyższe błędy wynikają między innymi z braku czasu (cała procedura trwa naprawdę długo, natomiast kobiety najczęściej chcą ją zakończyć w kilkanaście minut), obaw przed bólem czy braku możliwości przeprowadzenia zabiegu bez pośpiechu, w spokojnych warunkach.

Jak wygląda depilacja woskiem w profesjonalnym salonie?

Alternatywnym rozwiązaniem dla usuwania owłosienia woskiem w domowych warunkach jest skorzystanie z usług profesjonalnego salonu. Depilacja przebiega w podobny sposób, jednak istnieje tutaj możliwość wykorzystania pasków do zdejmowania wosku bądź skorzystania z metody bezpaskowej. 

Co ważne, zabieg przeprowadza doświadczona kosmetyczka, co pozwala zwiększyć jego efekty, a także zapobiec ewentualnym dolegliwościom bólowym. Rezultaty utrzymują się aż do 6 tygodni, natomiast klientka ma pewność, że wszystkie włosy zostały precyzyjnie usunięte, a jej skóra pozostanie idealnie gładka. Odwiedzając profesjonalny salon, można skorzystać z usługi depilacji woskiem różnych partii ciała, w tym również depilacji bikini

Cała procedura jest w pełni bezpieczna – ryzyko poparzenia skóry bądź naderwania naskórka jest znikome, w przeciwieństwie do depilacji w domowych warunkach. Ważnym aspektem jest również czas. Depilacja poszczególnych partii ciała trwa od kilkunastu minut do około godziny, tymczasem usuwanie owłosienia w domu nierzadko zajmuje nawet kilka godzin. Regularne powtarzanie zabiegu sprawia, że odrastające włoski są słabsze i mniej widoczne.

Zobacz także  Co ile dni można wykonywać depilację IPL?