Czy przed depilacją laserową trzeba się ogolić?

Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Jednak aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące poddać się depilacji laserowej, jest to, czy przed zabiegiem należy ogolić włosy. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, jak prawidłowo przygotować się do zabiegu.

Czego nie wolno robić przed depilacją laserową?

Przed przystąpieniem do depilacji laserowej należy bezwzględnie unikać niektórych czynności, które mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Przede wszystkim, na co najmniej 4 tygodnie przed planowaną wizytą, trzeba zrezygnować z opalania, zarówno na słońcu, jak i w solarium. Opalenizna powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie lasera, co zwiększa ryzyko podrażnień i oparzeń. Kolejną ważną kwestią jest zaprzestanie wyrywania włosów z korzeniami, czyli depilacji woskiem, depilacji pastą cukrową, pęsetą czy depilatorem. Metody te ingerują w strukturę mieszka włosowego, co może osłabić skuteczność depilacji laserowej. Zaleca się, aby przez 4-6 tygodni przed zabiegiem usuwać owłosienie wyłącznie poprzez golenie lub przycinanie.

Ponadto, na około 2 tygodnie przed wizytą należy odstawić wszelkie leki i suplementy światłouczulające, a także unikać stosowania kosmetyków zawierających retinol, kwasy owocowe czy witaminę C. Substancje te mogą zwiększać wrażliwość skóry na działanie lasera i prowadzić do podrażnień.

Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów depilacji laserowej jest odpowiednie przygotowanie skóry. Przede wszystkim, na 24-48 godzin przed zabiegiem, należy dokładnie ogolić obszary, które będą poddawane depilacji. Golenie pozwala na usunięcie widocznej części włosa, dzięki czemu energia lasera może być precyzyjnie skierowana na mieszki włosowe znajdujące się pod powierzchnią skóry. Ważne jest, aby do golenia użyć czystej, ostrej maszynki i delikatnie przesuwać ją zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Pozwoli to uniknąć podrażnień i stanów zapalnych. Po goleniu skóra powinna być czysta i pozbawiona wszelkich kosmetyków, takich jak kremy, balsamy czy dezodoranty. Laser najlepiej działa na gładkiej, nienatłuszczonej skórze.

W dniu zabiegu warto zadbać o komfort i wygodę. Zaleca się założenie luźnej, przewiewnej odzieży wykonanej z naturalnych tkanin. Pozwoli to skórze swobodnie oddychać i zminimalizuje ryzyko otarć czy podrażnień po zabiegu. Jeśli depilacji mają być poddawane okolice bikini, warto założyć bieliznę, której nie będzie szkoda, gdyż może ona ulec zabrudzeniu żelem używanym podczas zabiegu.

Ile się nie golić przed depilacją laserową?

Jednym z najczęstszych dylematów osób przygotowujących się do depilacji laserowej jest to, ile czasu przed zabiegiem należy zaprzestać golenia. Odpowiedź jest prosta – włosy powinny być ogolone bezpośrednio przed samym zabiegiem, najlepiej na 24-48 godzin przed wizytą. Dzięki temu będą one na tyle krótkie, że energia lasera zostanie precyzyjnie skierowana na mieszki włosowe, a jednocześnie na tyle widoczne, by specjalista mógł dokładnie określić obszar poddawany depilacji. Golenie na kilka dni przed zabiegiem nie jest wskazane, ponieważ włosy zdążą częściowo odrosnąć, co zmniejszy skuteczność depilacji. Z kolei golenie bezpośrednio przed wejściem do gabinetu może podrażnić skórę i zwiększyć jej wrażliwość na działanie lasera. Optymalne jest zatem ogolenie włosów dzień lub dwa przed planowaną wizytą.

Warto pamiętać, że po goleniu skóra może być bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego przez 24 godziny przed zabiegiem należy unikać stosowania kosmetyków mogących ją dodatkowo przesuszyć czy uczulić, takich jak perfumy, kremy z alkoholem czy środki złuszczające. Pozwoli to uniknąć dyskomfortu i zapewni optymalne warunki do przeprowadzenia depilacji laserowej.