Przebarwienia – czy da się je trwale usunąć?

Czy przebarwienia można trwale usunąć? Która metoda pozwala uzyskać najlepsze efekty? W jaki sposób działają zabiegi na przebarwienia? Dowiedz się wszystkiego na temat walki z nieestetycznymi plamkami!

Dlaczego na skórze pojawiają się przebarwienia?

Za kolor skóry odpowiada barwnik (melanina), który można porównać do ziarenek piasku. Patrząc na plażę z daleka, nie widzimy poszczególnych ziarenek, a jedynie jednolity, żółty kolor. Ze skórą jest tak samo – „ziarenka” barwnika są w niej równomiernie rozmieszczone. Od ich koloru i ilości zależy odcień skóry. Jeśli barwnik jest rozmieszczony równomiernie, skóra ma jednolity kolor. Problem pojawia się w sytuacji, w której barwnik w konkretnym punkcie skóry jest wytwarzany w zbyt dużej ilości lub zamiast rozkładać się równomiernie, gromadzi się w pewnych punktach. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przebarwieniami, które na powierzchni skóry są widoczne w postaci ciemnych plamek.

Istnieje wiele przyczyn, które powodują zaburzenia w produkcji barwnika, należą do nich:

  • promienie słoneczne – naturalne i sztuczne (solarium),
  • substancje fototoksyczne i fotoalergiczne, czyli takie, które szkodzą w kontakcie z promieniami słonecznymi (np. niektóre antybiotyki),
  • zmiany hormonalne – związane z problemami zdrowotnymi, ciążą, doustną antykoncepcją lub hormonalną terapią zastępczą,
  • stany zapalne – np. po trądziku lub urazach mechanicznych,
  • inne choroby skóry i całego organizmu – np. choroby tarczycy,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Aby przebarwienia nie nawracały, warto spróbować ustalić przyczynę ich pojawienia się. Jeśli plamki są związane z występowaniem choroby skóry, warto zacząć od wizyty u lekarza i dopiero po wyeliminowaniu głównego problemu przystąpić do usunięcia przebarwień.

Jak trwale usunąć przebarwienia?

Jedyną skuteczną metodą usuwania przebarwień jest pozbycie się nadmiaru barwnika zgromadzonego w skórze. Świetnym sposobem jest fototerapia, która wybiórczo niszczy nagromadzoną punktowo melaninę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnie sprofilowanej fali, pochłanianej przez barwnik. Duży, miejscowy wzrost temperatury doprowadza do zniszczenia barwnika. Skóra stopniowo oczyszcza się z pozostałości zniszczonej melaniny i odzyskuje swój dawny kolor.

Zobacz także  Naturalne Piękno w nowym wymiarze – poznaj 5 historii kobiet, które powiedziały stop depilacji!  

Niekwestionowaną zaletą fototerapii przebarwień jest dodatkowe działanie stymulujące. Skóra staje się odporniejsza, dzięki temu spada ryzyko nawracania problemu. Z zabiegu fototerapii przebarwień możesz skorzystać w najbliższym salonie DepilConcept. Co zrobić, żeby efekty takiego zabiegu były trwałe?

Jak utrwalić efekty zabiegu na przebarwienia?

Aby efekty zabiegu utrzymały się na stałe, należy zadbać o skórę i wyeliminować czynniki, które nasilają powstawanie przebarwień. Konieczna jest przede wszystkim wysoka ochrona przeciwsłoneczna, bo to właśnie słońce odpowiada za większość przebarwień, które w młodszym wieku pojawiają się na powierzchni skóry.

W wieku mocno dojrzałym zmiany w zabarwieniu skóry powstają również w związku z naturalnym starzeniem się struktur odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika. Tutaj równie ważne jest stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych i regenerujących, które „odmłodzą” skórę i sprawią, że zmiany związane z wiekiem nie będą następować w tak szybkim tempie.

Aby wygrać wojnę z przebarwieniami, warto skupić się nie tylko na ich usuwaniu, ale również na poprawie funkcjonowania skóry. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawiania się kolejnych zmian. W połączeniu z sumienną ochroną przeciwsłoneczną istnieje naprawdę duża szansa, że przebarwienia nie wrócą!