Nadmierne owłosienie na twarzy – jakie są przyczyny, jak je usunąć?

Owłosienie na twarzy to problem dotykający kobiety w każdym wieku. Jego przyczyną najczęściej są zmiany hormonalne, lecz może mieć on także podłoże genetyczne. Meszek, choć najczęściej przybiera niewielki rozmiar, stanowi spory defekt estetyczny. Domowe sposoby usuwania go najczęściej mają działanie krótkotrwałe, natomiast efektywniejszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie nowoczesnych technologii redukowania owłosienia.

Meszek na twarzy – problem zdrowotny czy estetyczny?

Owłosienie może pojawiać się w różnych partiach twarzy – najczęściej występuje ono nad górną wargą, przybierając postać „wąsika”. Niemniej jednak u niektórych kobiet pojedyncze kępki włosów umiejscowione są na policzkach czy nawet w okolicach uszu. Przyczyn ich powstawania może być kilka, lecz najczęściej powodem są gwałtowne zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie. 

Dlatego też niepożądane owłosienie pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, ciężarnych bądź u młodych dziewczyn w okresie dojrzewania. Jeśli występuje ono w dużych ilościach, może wskazywać na hirsutyzm. Bez względu na to, gdzie umiejscowione są włoski, warto udać się do lekarza, który zleci przeprowadzenie podstawowych badań oraz wdroży odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że włoski mają tendencję do odrastania, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna, dla której pojawiają się na ciele. Nadmiernie owłosienie stanowi też poważny defekt estetyczny, dlatego jednocześnie należy pomyśleć o jego usunięciu.

Dlaczego nie należy usuwać owłosienia na twarzy domowymi sposobami?

Pojawienie się włosków w okolicy twarzy powoduje, że wiele kobiet unika kontaktów towarzyskich, a nawet wychodzenia z domu. Obniża się ich samoocena, maleje poczucie własnej wartości. Często sięgają one po domowe sposoby redukowania owłosienia, licząc na to, że działania te przyniosą szybkie efekty. Tymczasem są one bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli kobieta nie ma doświadczenia w samodzielnej depilacji. 

Najczęściej włoski z twarzy usuwane są za pomocą pęsety, wosku czy maszynki elektrycznej. Należy pamiętać, że skóra w tej partii ciała jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego każdy, nawet najmniejszy błąd będzie na niej dobrze widoczny. Zaczerwienienie, opuchlizna czy nawet blizna mogą towarzyszyć kobiecie nawet przez kilka dni. Ponadto, w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny, może dojść do zakażenia. Domowe sposoby depilacji wąsika są mało efektywne. Włoski nie tylko odrastają w szybkim tempie, lecz również mają tendencję do wrastania.

Zobacz także  Depilacja woskiem - ile się utrzymuje?

kobieta w salonie kosmetycznym na depilacji twarzy

Jak skutecznie usunąć meszek?

Chcąc trwale i skutecznie pozbyć się meszku z twarzy, warto udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego. Specjalista dobierze odpowiednią metodę usuwania owłosienia – obecnie najczęściej stosuje się technologię IPL oraz depilację woskiem. Depilacja za pomocą technologii IPL jest całkowicie bezbolesna, a dodatkowo przynosi oczekiwane efekty przy każdym fototypie skóry. Mechanizm IPL powoduje uszkodzenie mieszka włosowego w głębokich warstwach skóry, co uniemożliwia mu odrośnięcie w tym samym miejscu. Pierwsze efekty można zobaczyć już po pierwszym zabiegu, jednak zaleca się przeprowadzenie całej ich serii, czyli od 7 do 10 sesji. 

Najczęściej odbywają się one w miesięcznych odstępach czasowych, co wynika ze różnych faz wzrostu włosa. Drugą skuteczną metodą jest depilacja woskiem, której efekty widoczne są nawet przez 5 tygodni. Usuwanie owłosienia za pomocą wosku może powodować pewien dyskomfort, jednak efekty widoczne są natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu. Ważna jest systematyczność – regularne usuwanie włosków woskiem sprawia, że stają się one cieńsze i zdecydowanie mniej widoczne. 

Depilacja woskiem czy technologia IPL – którą metodę wybrać?

Wybór metody usuwania meszku zależy od preferencji i potrzeb klientki, a także oceny specjalisty, który wykona zabieg. Osoby z niskim progiem tolerancji bólu najczęściej decydują się na technologię IPL, tymczasem kobietom w ciąży zwykle zaleca się usuwanie owłosienia woskiem. Należy podkreślić, że obie te metody są skuteczne, a także w pełni bezpieczne, gdyż zabiegi przeprowadza przeszkolona kosmetyczka, mająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.