Jak woda wpływa na skórę i cały organizm?

Nieustannie słyszymy, że picie wody jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia. W czym tkwi tajemnica zbawiennego działania wody na nasz organizm? Jak to możliwe, że tak prosty i powszechny związek chemiczny może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i urodę? Poznaj mało znane fakty na temat wpływu wody na Twoje ciało!

Dlaczego picie wody jest tak istotne?

Woda stanowi ok. 60% masy ciała. Wyobraź sobie, że od pasa w dół jesteś wodą… Brzmi dziwnie, bo tak naprawdę woda zlokalizowana jest głównie we wnętrzu naszych komórek – nie mamy szans zobaczyć jej gołym okiem. Mamy jednak możliwość zaobserwować niekorzystne zjawiska, których organizm doświadcza, kiedy wody zaczyna brakować.

Przy niewielkim odwodnieniu odczuwamy zmęczenie, senność, brak apetytu i wzmożone pragnienie. Jeśli w porę nie uzupełnimy zapasów wody i elektrolitów może dojść do spadku ciśnienia krwi, gorączki, a nawet pojawienia się drgawek i utraty przytomności. Takie objawy pojawiają się już przy utracie wody rzędu 1-10%. Utrata 20% wody oznacza śmierć. Dlaczego odpowiednia ilość wody jest tak bardzo istotna? Obecność wody jest niezbędna praktycznie we wszystkich kluczowych reakcjach metabolicznych. Ten cenny płyn odgrywa zasadniczą rolę w regulacji temperatury, pH i ciśnienia, stanowi ok. 90% krwi, w związku z czym odgrywa bardzo istotną wodę w transporcie tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała. Woda bierze również udział w wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Nie da się jej niczym zastąpić!

Jak woda wpływa na kondycję skóry?

Podobnie jak w przypadku całego organizmu, woda reguluje pracę wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w skórze. Odwodniona skóra:

  • traci jędrność, elastyczność i sprężystość,
  • staje się szorstka i wiotka – uszczypnięta bardzo długo wraca do swojego pierwotnego kształtu, w obszarach szczególnie narażonych na wiotkość, takich jak okolice oczu, policzków czy żuchwy, skóra po prostu zaczyna obwisać,
  • jest niedotleniona i gorzej odżywiona,
  • staje się szara, traci swój naturalny koloryt,
  • ma większą skłonność do przedwczesnego starzenia, bardzo szybko pojawiają się na niej zmarszczki,
  • jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, infekcje i alergie,
  • staje się nadwrażliwa – spada jej naturalna ochrona przed rozmaitymi szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego,
  • szczypie, piecze i łatwo się czerwieni,
  • ma większą skłonność do powstawania pajączków i przebarwień.

Około 20% wody obecnej w organizmie zlokalizowane jest właśnie w skórze. Najwięcej, bo 60–70%, znajduje się w skórze właściwej – warstwie skóry odpowiedzialnej za jej prawidłową strukturę oraz młody i zdrowy wygląd.

Ile i w jaki sposób? – Instrukcja picia wody

Ogólne zalecenia mówią o konieczności wypijania ok. 2 litrów wody dziennie. Możesz jednak dokładnie wyliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę. Wystarczy, że skorzystasz z poniższego wzoru:

dzienne zapotrzebowanie na wodę = 1500 ml + (a x 20 ml)

a = masa ciała – (minus) 20 kg

czyli dla osoby, która waży 60 kg, wyliczenie będzie wyglądało następująco:

1500 ml + (40 x 20 ml) = 2300 ml, czyli 2,3 l wody dziennie

Możesz również skorzystać z uproszczonego wzoru, który jest łatwiejszy w rachunkach, ale mniej dokładny:

dzienne zapotrzebowanie na wodę = masa ciała x 30 ml

wracając do przykładu osoby o wadze 60 kg:

60 x 30 ml = 1800 ml, czyli 1,8 l wody dziennie

Podane wzory odnoszą się do normalnych warunków. W upalne dni lub podczas intensywnej aktywności fizycznej, Twoje zapotrzebowanie na wodę będzie znacznie większe.

Wodę warto pić małymi łyczkami, tak, aby stale dostarczać ciału niewielkie ilości cennego płynu. Jeśli wypijesz duszkiem 1,5 litra, nadmiar błyskawicznie zniknie z twojego organizmu przy okazji pierwszej wizyty w toalecie. Warto zadbać o to, żeby wypijana przez Ciebie woda zawierała odpowiednią, dostosowaną do indywidualnych potrzeb ilość minerałów.

3.7/5 - (10 votes)