Jak powstają przebarwienia? Czy można się ich zupełnie pozbyć?

Czy przebarwień, które powstały pod wpływem słońca, można się pozbyć? Co zrobić, żeby zmniejszyć widoczność nieestetycznych plamek na twarzy, dekolcie, ramionach i innych odsłoniętych częściach ciała? Sprawdź, które metody przynoszą naprawdę trwałe rezultaty!

Przebarwienia, piegi, zmiany barwnikowe… Jak sprawdzić czym w rzeczywistości jest plamka?

Większość ciemnych plamek, które w różnych sytuacjach pojawiają się na skórze, jest wynikiem zgromadzenia w jednym miejscu zbyt dużej ilości barwnika. Melaninę (barwnik skóry) możemy porównać do maleńkich, ciemnych kropek na białej tkaninie. Im więcej kropek, tym tkanina wygląda z daleka na ciemniejszą.

Z dużej odległości nie widzimy każdej kropki osobno, a jedynie obserwujemy przyciemnienie się odcienia tkaniny. Podobnie jest ze skórą wystawianą na działanie promieni słonecznych. Pod wpływem UV w skórze wytwarzane są dodatkowe porcje barwnika, które są równomiernie rozkładane po całej powierzchni – skóra stopniowo ciemnieje. Czasami zdarza się jednak, że barwnik zostanie rozmieszczony nieprawidłowo lub po prostu w jednym miejscu powstanie go za dużo. Wtedy mamy do czynienia z przebarwieniami.

Jak odróżnić przebarwienia posłoneczne od pieprzyków czy piegów?

Przebarwienia posłoneczne często są nieco większe niż klasyczne piegi i nieco jaśniejsze niż pieprzyki. Można je porównać do plamek, które pozostają na łuszczącej się po opalaniu skórze. Różnica polega na tym, że ta zmiana sama nie zejdzie – przebarwienie zlokalizowane jest w najgłębszych warstwach naskórka lub nawet w skórze właściwej – nie zniknie wraz z nadmiarem suchej, martwej skóry…

Klasyczne posłoneczne przebarwienia powstają zwykle w okolicach szczególnie narażonych na promieniowanie słoneczne, takich jak: czoło policzki, nos, kark, dekolt, ramiona, przedramiona, dłonie czy stopy. Pojawiają się lub stają się ciemniejsze po okresach zwiększonego wystawiania skóry na działanie promieni UV, np. po urlopie.

Jak na stałe pozbyć się przebarwień?

Jedyną trwałą metodą usuwania przebarwień jest usunięcie nagromadzonej miejscowo melaniny. Tylko wtedy przebarwienie zniknie zupełnie lub przynajmniej znacznie zmniejszy się jego widoczność. Tak intensywne efekty możliwe są do uzyskania jedynie przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii estetycznych, takich jak fototerapia przebarwień.

Zabieg fototerapii przebarwień polega na dostarczeniu do skóry dużych ilości energii, która pochłaniania jest przez melaninę – barwnik nadający skórze kolor. Jeśli w danym miejscu jest dużo barwnika (przebarwienie), pochłonięte zostanie dużo energii, a co za tym idzie, nastąpi miejscowy wzrost temperatury. Wysoka temperatura niszczy niepotrzebną melaninę, a przebarwienie stopniowo znika w kolejnych dniach po zabiegu (organizm pozbywa się pozostałości zniszczonego barwnika).

Czy jest gwarancja, że przebarwienia nie wrócą?

Przebarwienia nie wrócą – zniszczony barwnik został usunięty z organizmu. Mogą jednak pojawić się nowe plamki w podobnej lokalizacji, czyli znowu na skórze wystawianej intensywnie na działanie promieni słonecznych. Aby uniknąć takiego efektu, trzeba regularnie, przed każdym wyjściem z domu smarować skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Należy to robić nie tylko w wyjątkowo słoneczne, upalne dni, ale również w bardziej pochmurne, wiosenne czy jesienne przedpołudnia. Nawet jeśli na niebie są chmury to i tak do powierzchni ziemi dociera całkiem sporo promieniowania UV, które w przypadku sporej skłonności do powstawania przebarwień może bardzo poważnie nam zaszkodzić.

Jeśli masz problem z tegorocznymi lub utrwalonymi wcześniej przebarwieniami, zapraszamy serdecznie na bezpłatną konsultację ze specjalistą DepilConcept, który podpowie Ci jak naprawdę skutecznie zlikwidować Twoje posłoneczne przebarwienia!

3.7/5 - (27 votes)