16 stycznia 2017
Jak ochronić skórę przed zimnem?
Czy wiesz, jakie procesy zachodzą w Twojej skórze pod wpływem zimna? Dowiedz się, jak skutecznie przeciwdziałać uszkodzeniom skóry związanym z działaniem niskich temperatur! Jak ochronić skórę przed zimnem?
Skóra jest bardzo wrażliwa na zimno – na 1 cm2 skóry przypada ok. 2 receptorów ciepła i aż 12 receptorów zimna! Udowodniono, że częste wystawianie skóry na działanie wiatru i mrozu obniża jej odporność i nasila procesy powstawania zmarszczek.
PROBLEM 1 – Duże wahania temperatur
Pod wpływem zimna krew odpływa ze skóry. Odwrotny proces zachodzi, kiedy wchodzimy do nagrzanych pomieszczeń – skórne naczynia krwionośne rozszerzają się, a skóra się rumieni. Dla zdrowej cery jest to niewielkie obciążenie, jeśli jednak mamy problemy z rozszerzonymi naczynkami lub trądzikiem różowatym, warto przed wyjściem na dwór zabezpieczyć skórę kremem ochronnym, który będzie izolował skórę od zimnego powietrza i ograniczał nadmierną reakcję naczyń, zmniejszając tym samym ryzyko nasilenia problemów naczyniowych.
PROBLEM 2 – wiatr i mróz
W naprawdę mroźne dni lub podczas dłuższych wyjść, np. wypadu na narty, warto stosować kremy ochronne niezależnie od rodzaju cery. Krem ochronny powinien być dobrany do typu skóry. Większość kremów polecanych na zimę jest bardzo tłusta, co morze odbić się niekorzystnie na kondycji skóry tłustej i trądzikowej. Na szczęście istnieją preparaty stworzone specjalnie z myślą o zimowej pielęgnacji skóry z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych.
PROBLEM 3 – promieniowanie UV
Warto również pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W pogodny dzień na stoku narciarskim można opalić się mocniej niż latem na plaży! Wszystko dlatego, że przebywamy na dużo większej wysokości (bliżej słońca) i jesteśmy narażeni na dodatkowe działanie promieni słonecznych, które odbijając się od śniegu ponownie docierają do powierzchni skóry. Śnieg odbija blisko 80% promieni słonecznych, podczas gdy piasek na plaży jedynie 15%!
PROBLEM 4 – suche powietrze
Jednym z najpoważniejszych, zimowych problemów naszej cery jest odwodnienie, związane z częstym narażaniem skóry na zmiany temperatur oraz przebywaniem w gorących pomieszczeniach, gdzie powietrze jest wyjątkowo suche. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w miesiącach zimowych synteza lipidów odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w naskórku spada nawet o 40%! Jak pomóc osłabionej skórze? Oprócz stosowania klasycznego kremu nawilżającego, warto pamiętać o piciu przynajmniej 2l wody dziennie i stosowaniu specjalnych nawilżaczy powietrza. Pamiętaj, że odwodniona skóra znacznie szybciej się starzeje i jest bardziej narażona na podrażnienia!
Dobierając kosmetyki do zimowej pielęgnacji skóry nie zapomnij o pomadce ochronnej, bogatym kremie do rąk i balsamie do ciała. Jeśli ciężko Ci znaleźć odpowiedni preparat w drogerii, zapoznaj się z szeroką ofertą kosmetyków aptecznych, które polecane są nawet dla najbardziej wrażliwej skóry.