Strefa eksperta: Jak intensywne światło pulsacyjne wpływa na komfort Twojego życia?

Poznaj tajniki technologii SHR in Motion!

Intensywne światło pulsacyjne (IPL – Intense Pulsed Light) to nowoczesna technologia stosowana przez lekarzy, kosmetologów i lekarzy medycyny etycznej do wykonywania różnych zabiegów skórnych w celach estetycznych i terapeutycznych m.in.: trwałej depilacji, fotoodmładzania (np: w leczeniu przebarwień, rozszerzonych naczynek), jak również leczeniu dermatologicznych stanów chorobowych skóry, takich jak trądzik.

Najnowszy rodzaj technologii IPL – „SHR in Motion” – pozwala wykonywać zabiegi w ruchu, dzięki czemu są one o wiele szybsze i skuteczniejsze. IPL jest również coraz częściej stosowany w optometrii i okulistyce, w leczeniu choroby suchego oka spowodowanej dysfunkcją gruczołów meibomijskich.

 

„Spektrum świtała” wykorzystywane w nowoczesnej technologii SHR in Motion.

Technologia SHR (Super Hair Removal) wykorzystuje lampę błyskową o dużej mocy, sterowaną komputerowo, zapewniającą intensywny, widzialny impuls światła o szerokim spektrum, zwykle w zakresie widzialnym od 400 do 1200 nm. Chłodzenie służy do ochrony skóry w kontakcie z urządzeniem. Różne filtry odcięcia są powszechnie stosowane do selektywnego filtrowania krótszych długości fal, szczególnie potencjalnie niszczących światło ultrafioletowe. Powstałe światło ma zakres widmowy ukierunkowany na określone struktury i chromofory (np. Melaninę we włosach lub oksyhemoglobinę w naczyniach krwionośnych), które są podgrzewane do zniszczenia i ponownie wchłaniane przez organizm.

IPL ma pewne podobieństwa do zabiegów laserowych, ponieważ oba wykorzystują światło do ogrzewania i niszczenia swoich celów. W przeciwieństwie do laserów, wykorzystujących pojedynczą długość fali (kolor) światła, która zazwyczaj pasuje tylko do jednego chromoforu.

IPL wykorzystuje szerokie spektrum, które przy zastosowaniu z wymiennymi filtrami pozwala na stosowanie go w różnych warunkach. Można to osiągnąć, gdy przy IPL wybierzemy odpowiedni filtr pasujący do określonego chromoforu.

W technologii SHR rekomendowane jest podanie energii w mniejszych impulsach – energia dzielona jest na mniejsze części, aby zabieg był bardziej komfortowy (bezbolesny, ale skuteczny). To stopniowe podgrzewanie mieszka włosowego za pomocą nakładających się impulsów, z których każdy ma jednostkowo niską energię. W efekcie zabiegu skóra podgrzana jest tylko do momentu koniecznego do uszkodzenia mieszka włosowego. Dawka promieniowania jest precyzyjnie dobrana do właściwości skóry i włosów. To co wyróżnia technologię SHR in Motion na rynku, to fakt podnoszenia podczas zabiegu trwałej depilacji temperatury skóry na dłuższy czas, co wpływa to na redukcję jaśniejszego owłosienia (technologia laserowa nie ma takich możliwości).

Pierwsze zatwierdzenie urządzenie IPL przez FDA (Food and Drug Administration) dotyczyło teleangiektazji w 1995 r.

 

Depilacja IPL Jak intensywne światło impulsowe wpływa na komfort Twojego życia?

 

Zabieg trwałej depilacji

Światło SHR o szerokim spektrum jest stosowane na powierzchnię skóry, celując w melaninę (grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów). Światło wędruje przez skórę, dopóki nie uderzy w wałki włosów lub mieszki włosowe. Mieszek jest zwykle tam, gdzie znajduje się najwyższe stężenie melaniny. Gdy światło jest pochłaniane, cebulka i większość trzonu włosa są podgrzewane, niszcząc brodawkę wytwarzającą włosy. Twierdzi się również, że konwersja ciepła zachodzi bezpośrednio w ciemniejszych naczyniach włosowatych, które doprowadzają krew do cebulki.

Włosy przechodzą kolejno przez 3 fazy: anagen, katagen i telogen. Zabieg fotodepilacji jest skuteczny tylko wtedy, gdy włos jest w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Problem w tym, że włoski nie rosną jednocześnie.. Podczas pierwszego zabiegu działamy na część włosów, która jest aktualnie w kluczowym momencie rozwoju. Podczas kolejnego zabiegu działamy już na włoski, które dojrzały od ostatniej wizyty. I tak do momentu, aż uda nam się ”złapać” wszystkie włoski w kluczowej fazie ich wzrostu. Dodatkowo, liczba koniecznych zabiegów uzależniona jest od fototypu skóry (tzw. karnacji), rodzaju włosów, partii ciała poddanej depilacji, płci i wieku, a także profilu hormonalnego danej osoby. Przeczytaj więcej na temat fazy wzrostu włosa > 

Nie ma wspólnego protokołu zabiegowego, ponieważ zależy on od rodzaju skóry pacjenta. Miejsce zabiegowe przed rozpoczęciem trwałej depilacji powinno być m.in.: czyste, ogolone i wolne od oparzeń słonecznych.

Chociaż zabiegi IPL trwale zmniejszą całkowitą liczbę włosów na ciele, nie spowodują stałego, „na całe życie” usunięcia wszystkich włosów (aktualnie żadna technologia nie usuwa owłosienia na całe życie).

Chorobowe stany skóry i leki mogą mieć wpływ na to, czy dana osoba może bezpiecznie leczyć się za pomocą światła. Leki uczulające na światło lub uszkodzenie skóry są przeciwwskazaniami do leczenia.

Fototerapia działa na włos w fazie aktywnej. Wymagane jest minimum 7-10 zabiegów w celu usunięcia najbardziej widocznych włosów. Nie istnieje wspólny protokół leczenia dla wszystkich pacjentów i zależy on od grubości włosa, jego koloru oraz organizmu i jego gospodarki hormonalnej. Zabiegi są realizowane w celu efektu trwałej redukcji owłosienia. Ważne jest utrwalenie bodźca w skórze (zabiegi wykonywane w seriach) oraz zabiegi przypominające – pierwsza seria 10-15 zabiegów, następnie zabiegi 2-3 razy w roku. Istotne jest monitorowanie efektów. Każdy organizm ma inna tolerancję na terapię IPL.

 

Skuteczność poparta badaniami

W sierpniu 1997 r. odnotowano, że IPL trwale usunął włosy u dwóch pacjentów, którzy przeszli wiele zabiegów na brodzie. W październiku tego samego roku opracowano pierwszy system IPL do usuwania włosów, który spowodował zmniejszenie włosów o 60% po 12 tygodniach.[1]

Należy zauważyć, że w tych badaniach wykorzystano różnorodne urządzenia IPL u pacjentów z różnymi rodzajami włosów, rodzajami skóry i docelowymi obszarami skóry. Zatem wyniki nie są bezpośrednio porównywalne.

Według FDA (Food and Drug Administration) trwałe usunięcie włosów oznacza „długotrwałe, stabilne zmniejszenie liczby odrastających włosów po okresie leczenia”. Innymi słowy, liczba odrastających włosów musi być stale większa niż czas trwania pełnego cyklu wzrostu mieszków włosowych, który zmienia się od czterech do dwunastu miesięcy w zależności od umiejscowienia ciała.

Artykuł z 2006 roku w czasopiśmie „Lasers in Medical Science” porównał IPL oraz lasery aleksandrytowe i diodowe. W przeglądzie nie stwierdzono statystycznej różnicy w skuteczności, ale częstsze występowanie skutków ubocznych leczenia laserem diodowym. Zmniejszenie owłosienia po 6 miesiącach zauważono w 68,75% dla laserów aleksandrytowych, 71,71% dla laserów diodowych i 66,96% dla IPL. Skutki uboczne zaobserwowano w 9,5% dla laserów aleksandrytowych, 28,9% dla laserów diodowych i 15,3% dla IPL. Wszystkie działania niepożądane okazały się przejściowe, a nawet zmiany pigmentacji wróciły do ​​normy w ciągu 6 miesięcy.[2]

Badanie z 2009 roku oceniało tempo usuwania włosów przy wykorzystaniu IPL drugiej generacji. Wyniki wykazały, że u pacjentów stwierdzono zmniejszenie włosów o 75% po 4 miesiącach i do 80% po 8 miesiącach. Należy pamiętać, że nawet zmniejszenie o 75% wskazuje, że 25% włosów odrosło po zabiegu.

 

Zastosowanie medyczne technologii IPL

IPL został opracowany dla leczenia chorób naczyniowych. Jest tak samo skuteczny jak pulsacyjne lasery barwnikowe i może wnikać głębiej przy zmniejszonym ryzyku przebarwień. IPL może być również stosowany w leczeniu schorzeń suchego oka, takich jak dysfunkcja gruczołów meibomijnych. IPL może leczyć zmiany barwnikowe z szybkim powrotem do zdrowia. Dyschromię można usunąć po wielokrotnych sesjach. Badano również zabiegi fotoodmładzania – przeciw oznakom starzenia się. Seria IPL może być stosowana do odmładzania twarzy, poprawiając wiotkość skóry i produkcję kolagenu.

IPL stosuje się w leczeniu szeregu dermatologicznych stanów chorobowych m.in.: zwyrodnienia i zmian naczyniowych, trądziku różowatego, trądziku pospolitego, przerostu gruczołów łojowych, uszkodzonych naczyń włosowatych / teleangiektazji, zmian naczyniowych (małych naczyń krwionośnych), zamian pigmentacjyjnych (piegi, plamy wątrobowe, znamiona), melasma, rogowacenie słoneczne, rak podstawnokomórkowy i choroba Bowena (rak płaskonabłonkowy).[3]

 

 

SŁOWNICZEK:

Chromofor – atom, jon, cząsteczka lub inne indywiduum chemiczne, w obrębie, którego lub której zachodzą przejścia elektronowe odpowiadające za pasmo widmowe. Pierwotnie termin ten dotyczył grup funkcyjnych cząsteczki decydujących o jej barwie.

Teleangiektazje to poszerzone żyłki śródskórne (pajączki naczyniowe) o czerwonym zabarwieniu i średnicy od 0,1 mm do 0,4 mm znajdujące się na głębokości 0,4 mm.

Laser aleksandrytowy był pierwszym produkowanym na masową skalę laserem, który stosowany jest przede wszystkim do depilacji, czyli pozbawienia skóry niechcianego owłosienia.

Meibomijskie zapalenie powiek jest chorobą zapalną związaną z upośledzonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, których kanały wydalnicze otwierają się wzdłuż tylnej krawędzi powiek, czyli za rzęsami.

[1]  Gold, Michael H.; Bell, Michael W.; Foster, Teresa D.; Street, Sherri (October 1997). „Long-term epilation using the EpiLight broad band, intense pulsed light Hair Removal System”. Dermatologic Surgery.

[2] Toosi, Parviz; Sadighha, Afshin; Sharifian, Ali; Razavi, Gita Meshkat (April 2006). „A comparison study of the efficacy and side effects of different light sources in hair removal”. Lasers in Medical Science.

[3] Wat, Heidi; Wu, Douglas C.; Rao, Jaggi; Goldman, Mitchel P. (Apr 2014). „Application of intense pulsed light in the treatment of dermatologic disease: a systematic review”. Dermatol. Surg.

5/5 - (1 vote)