Fotostarzenie i fotoodmładzanie – czy mają ze sobą coś wspólnego?

Czym jest fotostarzenie, a czym fotoodmładzanie? Czy te dwa zjawiska mają ze sobą związek? Sprawdź, czy na Twojej skórze pojawiły się objawy fotostarzenia i co możesz zrobić, żeby się ich pozbyć!

Woda – bez niej nie byłoby życia. Nasze ciało w kilkudziesięciu procentach składa się właśnie z wody. Można by było więc powiedzieć, że woda to życie. Okazuje się jednak, że nadmiar wody może być równie szkodliwy, jak jej brak. Czy wiesz, że po jednorazowym wypiciu kilku litrów wody może dojść do zaburzeń elektrolitowych związanych ze spadkiem poziomu sodu we krwi?

Podobnie jest ze światłem, które może leczyć, ale również uszkadzać skórę, jak ma to miejsce przy okazji nierozsądnego korzystania z solarium czy zwykłych kąpieli słonecznych. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykorzystujemy światło. Jaka jest dawka promieniowania i czas ekspozycji.

Przy wykorzystaniu laserów możemy wycinać ze skóry niebezpieczne zmiany, a także dokonywać mniej poważnych kontrolowanych uszkodzeń, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Istnieją również specjalne lampy, które mają wyłącznie pozytywne, stymulujące dla skóry działanie.

Fotostarzenie – czym jest i jak się przed nim uchronić?

Fotostarzenie to ogólna nazwa różnych procesów, które powstają w skórze w wyniku zbyt intensywnego wystawiania jej na działanie promieni słonecznych. Regularnie opalana skóra szybciej się starzeje, powstają na niej liczne zmarszczki i przebarwienia. Różnica między naturalnym starzeniem chronologicznym (związanym z upływem czasu) i fotostarzeniem jest mocno zauważalna.

W literaturze dermatologicznej często pojawia się zdjęcie kierowcy ciężarówki, który wiele lat podróżował tą samą trasą, wystawiając na działanie promieni słonecznych (szyba przepuszcza część promieniowania) tylko jedną stronę twarzy. Twarz od strony szyby stała się mocno pomarszczona – nie były to nawet zwykłe zmarszczki, ale głębokie bruzdy z licznymi przebarwieniami. Druga strona twarzy była wprawdzie również usiana zmarszczkami, ale zmarszczki te były znacznie płytsze i mniej widoczne. Od tej strony twarz wyglądała zdecydowanie młodziej.

Zobacz także  Bezbolesna depilacja - poznaj depilację światłem IPL

Fotostarzenie jest związane z licznymi uszkodzeniami skóry, które zachodzą głęboko w jej wnętrzu. Skóra staje się:

 • sucha,
 • wiotka, ale z pogrubionym, nieprzyjemnym w dotyku naskórkiem,
 • niejednolita – pojawiają się na niej plamy posłoneczne,
 • występują na niej liczne, głębokie zmarszczki,
 • zwiększa się skłonność do pękania naczynek,
 • wzrasta ryzyko powstawania nowotworów.

Fotoodmładzanie – skuteczna metoda walki z fotostarzeniem?

Jedną ze skutecznych metod walki z objawami fotostarzenia i poprawy kondycji głębokich warstw skóry jest fotoodmładzanie. Jak to możliwe, że światło, które przyspiesza starzenie, jednocześnie może je cofać? Rzecz w tym, że wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych narażamy się na pełne spektrum promieniowania, które w dużej części szkodliwe dla skóry.

Podczas zabiegu fotoodmładzania wykorzystujemy specjalnie stworzoną, wyselekcjonowaną wiązkę o określonej długości i mocy. Pozwala nam to precyzyjnie działać na wybrane obszary skóry i tym samym intensywnie pobudzać jej regenerację.

Zabieg fotoodmładzania polega na przyłożeniu do skóry specjalnej głowicy emitującej promieniowanie, które stymuluje fibroblasty (komórki skóry właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny. Nowopowstałe włókna wypychają zmarszczki od środka, sprawiając, że na powierzchni skóry stają się one mniej widoczne. W wyniku miejscowego podwyższenia temperatury poprawia się cyrkulacja krwi, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona. Dodatkowo zabieg:

 • ujędrnia i napina skórę,
 • redukuje wiotkość i uelastycznia,
 • wyrównuje koloryt,
 • odświeża cerę,
 • redukuje drobne blizny.

Jeśli widzisz na swojej skórze pierwsze objawy fotostarzenia, zgłoś się do specjalisty DepilConcept, który opracuje dla Ciebie program zabiegowy. Znacznie łatwiej jest zwalczyć drobne zmiany, niż usuwać rozległe, pogłębiające się przez lata zmarszczki.

 

5/5 - (2 votes)