Filtry chemiczne czy mineralne – które sprawdzą się w Twoim przypadku?

Które kosmetyki z filtrem działają najlepiej? Czym kierować się wybierając produkt dla siebie? Co wziąć pod uwagę szukając kosmetyków dla dziecka i dla osoby dorosłej? Czy istnieją uniwersalne kosmetyki przeciwsłoneczne? Czym różnią się filtry chemiczne od filtrów fizycznych? Zanim wyjedziesz na urlop, poznaj najważniejsze fakty na temat dobierania kosmetyków chroniących skórę przed promieniowaniem UV!

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:

  • filtry fizyczne (mineralne),
  • filtry chemiczne,
  • filtry naturalne (roślinne).

Kosmetyki z filtrem chemicznym

Działanie filtrów chemicznych opiera się na unieszkodliwianiu promieniowania UV, które dotarło do naszej skóry. Zanim promieniowanie wyrządzi szkody (np. uszkodzi materiał genetyczny komórki), kosmetyk zamienia je na inną formę energii – na ciepło. Brzmi kosmicznie, dlatego posłużymy się prostym porównaniem. Wyobraź sobie, że jest zima (choć przy panującej za oknem temperaturze może to być trudne). Chcesz się ogrzać, więc włączasz piecyk elektryczny. Co robi piecyk? Zamienia energię z prądu na ciepło, które ogrzewa Twoje mieszkanie. Prądu, podobnie jak promieniowania UV nie widać gołym okiem, a jednak możemy je przemienić w coś co odczujemy na własnej skórze. Oczywiście takie porównanie jest pewnym uproszczeniem, warto również dodać, że przemiana UV w ciepło nie jest tak odczuwalna na naszej skórze, jak ma to miejsce w przypadku piecyka… Powstające w skórze ciepło ma jednak znaczenie w przypadku dobierania kosmetyków z filtrem dla pewnych grup osób.

Ze względu na obecność chemicznych substancji i na fakt zwiększenia temperatury skóry, filtrów chemicznych nie powinny używać osoby mające skłonność do alergii, podrażnień i problemów naczyniowych (duże ilości „pajączków) oraz małe dzieci. Oczywiście wszystkie dostępne na rynku kosmetycznym produkty są dokładnie przebadane, a ich bezpieczeństwo potwierdzone dowodami, więc istnieje raczej niewielkie ryzyko podrażnień czy nasilenia pękania naczynek. Niemniej jednak jeśli mamy wymienione problemy ze skórą, dla pewności warto rozważyć stosowanie innych filtrów przeciwsłonecznych.

Kosmetyki z filtrem fizycznym (mineralnym)

Kosmetyki z filtrem fizycznym, inaczej mineralnym, zawierają głównie dwa składniki: tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Ich działanie opiera się na blokowaniu kontaktu promieni słonecznych z naszą skórą. Nie wpuszczamy ich więc do wnętrza skóry, ale sprawiamy, że odbijają się one od powierzchni naszego ciała. To trochę tak, jakbyśmy ubrały się w ochronną zbroję lub jeszcze trafniej – obłożyły lustrami. Filtry fizyczne działają na powierzchni skóry, nie ma więc potrzeby, żeby wnikały do jej wnętrza. Tego typu kosmetyki po prostu izolują skórę od szkodliwego promieniowania, pozostając dla naszego organizmu obojętne. Łatwo się domyślić, że tego typu filtry będą bezpieczne dla osób z najbardziej wrażliwą skórą, problemami naczyniowymi czy dla dzieci.

Skoro filtry fizyczne są tak dobre i bezpieczne, to po co ktoś wymyślił filtry chemiczne? Być może właśnie takie pytanie nasuwa Ci się po lekturze powyższego tekstu. Wszystko dlatego, że filtry fizyczne mają jedną drobną, ale dość uciążliwą wadę. Często pozostawiają na skórze białe ślady. W przypadku wizyty na plaży można to jeszcze zaakceptować, ale w stosowaniu na co dzień, do pracy może to stanowić problem.

Filtry fizyczne w kosmetykach do makijażu

Filtry fizyczne czasami są dodawane do kosmetyków kolorowych, np. do pudru. Tam również potrzeba odrobiny białego barwnika, więc problem zbędnego koloru w tym przypadku został rozwiązany na naszą korzyść. Warto szukać takich kosmetyków. Nie łudźmy się jednak, że uchronią nas one przed słońcem w 100%. Aby filtry były naprawdę skuteczne, trzeba je nakładać na skórę w sporych ilościach. Puder z filtrem fizycznym będzie więc stanowił doskonałe uzupełnienie właściwej ochrony przeciwsłonecznej, nie może jej jednak w pełni zastąpić.

Naturalne filtry roślinne

Trzecią, stosunkowo mało znaną grupą kosmetyków z filtrem są produkty naturalne, w których za ochronę przeciwsłoneczną odpowiadają specjalnie dobrane mieszanki roślinnych surowców. Niestety, współczynnik ochrony takich kosmetyków jest bardzo niski (np. SPF 2-4), dlatego sprawdzają się one wyłącznie wczesną wiosną lub podczas naprawdę bardzo krótkich wyjść przy niskim nasłonecznieniu. Do składników roślinnych wykazujących słabe właściwości promieniochronne zaliczamy masło shea, niektóre oleje (np. olej arganowy, jojoba, z awokado, olej kokosowy), karotenoidy pozyskiwane z warzyw lub alg i inne.

Wybierając kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym należy kierować się rodzajem cery, ewentualną obecnością problemów estetycznych oraz czasem i intensywnością wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Przy krótszych ekspozycjach można zastosować delikatniejsze środki. Jeśli jednak planujemy spędzić na plaży większość dnia, nie warto eksperymentować. Tylko najwyższe filtry chemiczne lub gruba warstwa filtrów fizycznych może nas uchronić przed szkodliwymi skutkami opalania.

5/5 - (3 votes)