Depilacja domowa – przegląd metod

Włosy znajdujące się na ciele są w obecnych czasach uznawane za nieestetyczne. Coraz więcej kobiet, ale również i mężczyzn decyduje się na regularne usuwanie owłosienia z nóg, pach, stref intymnych, a nawet rąk. Istnieje wiele domowych metod, które pozwalają na samodzielną depilację, bez konieczności udawania się do salonu i wydawania dużych kwot. Okazuje się, że te najpopularniejsze sposoby są jednocześnie najmniej efektywne. Oto przegląd domowych metod na depilację.

Maszynka

Używanie maszynki niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się włosów praktycznie z każdej części ciała. To tani sposób, ponieważ na rynku istnieją maszynki z wymiennymi końcówkami, których można używać wielokrotnie. Poza tym, iż golenie maszynką nie wymaga dużych wkładów finansowych, jest także najszybszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosów. Ma jednak o wiele więcej minusów niż plusów. Przede wszystkim może źle wpływać na skórę. Ostrze, nawet jeśli nie wydarzy się wypadek polegający na przecięciu skóry, może pozostawiać uczucie pieczenia, czy też podrażnienia. Dlatego należy stosować odpowiednich kremów do golenia, ułatwiają one ślizg maszynki po ciele i znacznie ułatwiają cały proces golenia.

Używanie maszynki na częściach ciała charakteryzujących się nierówną strukturą może być kłopotliwe. Występuje wtedy większe ryzyko zranienia. Dlatego też pomimo, iż uważa się, że jest to szybka metoda, to depilacja pachwin oraz genitaliów jest bardzo czasochłonna. Wymaga bowiem ostrożności i delikatności. Ponadto maszynka może nie nadawać się do dokładnego ogolenia niektórych miejsc na ciele, szczególnie trudno dostępnych. Jej rozmiary i kształt uniemożliwiają wędrowanie ostrzami po wszystkich miejscach na ciele. Włosy golone maszynką często odrastają silniejsze, a u niektórych osób dzieje się to już po dwóch – trzech dniach. Ludzie ze skórą wrażliwą narażeni są też na swędzenie związane z przebijaniem się włosów przez skórę.

Zobacz także  Czas na zimową regenerację skóry! Odkryj zabiegi ELIGHT!

Kremy do depilacji

Stosowanie kremów, bądź pianek, czy też żelów do depilacji w Polsce jest wciąż jednym z najrzadziej wybieranych sposobów. Metoda ta charakteryzuje się czasochłonnością, ale regularne jej stosowanie sprawia, że odrastające włoski są cieńsze, delikatniejsze, niekłujące. Depilacja kremem daje efekt na przynajmniej kilka dni, a u niektórych osób nawet do dwóch tygodni. Przyczyną jest sposób działania takich środków. Rozpuszczają one włosy, nie tylko nad skórą, ale często także fragmenty włosów znajdujących się w płytkich warstwach skóry. Depilacja ta polega na nałożeniu kremu na depilowaną część ciała, odczekaniu kilku minut (w zależności od producenta) i zdjęciu kremu, wraz z rozpuszczonymi już włosami, specjalną szpachelką. Zabiegowi usuwania włosków tą metodą towarzyszy nieprzyjemny zapach – związany z procesem rozpuszczania się włosów. Ten sposób ma swoje minusy, może nie poradzić sobie z silnymi włoskami, a zarazem może również podrażniać delikatną skórę. Różni producenci tworzą takie produkty w rozróżnieniu na części ciała, czy też moc produktu pod względem składu. Osoby planujące zastosować tę metodę powinny wykonać próbę preparatu na małej powierzchni skóry – aby upewnić się, że nie pojawi się uczulenie, bądź silne podrażnienie.

Plastry z woskiem

To jedna z droższych metod na depilację. Kiedyś dostępna wyłącznie w salonach kosmetycznych, obecnie bardzo często stosowana w domowych warunkach. Współczesne plastry do depilacji są silne i proste w obsłudze, dają długotrwały efekt (nawet do 3-4 tygodni). Wystarczy rozgrzać plaster w dłoni poprzez pocieranie, przykleić go do depilowanej powierzchni i po chwili pociągnąć zdecydowanym ruchem pod włos. Usuwanie plastrów jest bolesne i może podrażnić skórę. Jednak po kilku zabiegach wiele osób przyzwyczaja się do bólu i nie odczuwa go już w tak dużym stopniu. Ta metoda ma ogrom plusów, jednak niewątpliwym minusem jest to, iż  samodzielne usuwanie włosów z niektórych stref ciała może być zbyt trudne.

Zobacz także  Depilator elektryczny - jak działa? Jakie są alternatywny?

Depilator

Jest to urządzenie, którego działanie opiera się na wyrywaniu włosków razem z cebulkami. Dzięki temu kolejne włosy odrastają dopiero po 3-4 tygodniach. Są również słabsze, jednak z tendencją do wrastania w skórę. Aby uniknąć zapalenia mieszków włosowych powinno się więc co jakiś czas wykonywać peeling depilowanej skóry. Jeśli chodzi o koszt urządzenia – w zależności od marki i modelu cena może znacznie się różnić. Należy jednak pamiętać o tym, iż jest to zakup na długi czas, warto więc zainwestować w dobrej klasy depilator. Tym bardziej, iż kiedyś odstraszał bólem, a obecnie można kupić modele, które jednocześnie łagodzą ból (poprzez na przykład chłodzenie). Dużą zaletą jest to, iż wiele depilatorów posiada wymienne końcówki, których można stosować na różnych częściach ciała.

Rate this post